SAHTE KÜRT HERKESE ZARAR VERİR
Makaleler / 21 Aralık 2012 Cuma Saat 21:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çokça kandırılmış Kürt’ten bahsedilir. Kandırılmış Kürt egemenler açısından kendi çıkarını koruyan, kendi kimliğine sahip çıkan, kendi öz değerlerine sahip çıkan Kürt olduğu kesindir.

Çokça kandırılmış Kürt’ten bahsedilir. Kandırılmış Kürt egemenler açısından kendi çıkarını koruyan, kendi kimliğine sahip çıkan, kendi öz değerlerine sahip çıkan Kürt olduğu kesindir.

Egemenler, cümle sömürgeciler her zaman kendilerine boyun eğmemiş olanları kandırılmış olarak ele almışlardır. Bunun içindir ki böyle olanları asla ama asla kabul etmedikleri gibi böylelerine hep savaş açmışlardır. Savaş açmaları elbette sadece fiziki yok etmek olarak almamak gerekir. Her türlü siyasal, kültürel, ideolojik linçi de yok etmek olarak almak en doğrusudur.

Direnişçilerin kandırılmış kişilikler olduğu söylemleri sadece Türk egemenlerine özgün söylemler olmadığı da kesindir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, sömürgeciliğe, zulmü, baskıya ve adaletsizliğe karşı koyanları egemenler, kapitalistler, sömürgeciler, zorbalar hep kandırılmış kişilikler ya da topluluklar olarak ele almışlardır.

Egemenler kadar bir toplumu kendi çıkarları için yönlendiren, kendi özünde uzaklaştıran, eğiten bunlar yetmediğinde gerektiğinde sert yöntemlerle hizaya getiren güç yok iken böyle söylemeleri, böyle propaganda etmeleri elbette manidardır. Nedeni ise açıktır; toplumda kafa karışıklığı yaratarak direnenleri gözden düşürme ve de egemenlerin adamı olanları düze çıkarma çabasıdır.

Kürdistan’da Türk egemenleri ve zorbaları kadar kendi değerlerine sahip çıkan kürdü kandırılmış Kürt olarak niteleyen az güç vardır. Bununda nedeni açıktır; kendi kürdü diye tabir ettiğimiz öz değerlerinden uzak, egemenlerin ajanlığına soyunmuş kürdü öne çıkarma çabasıdır.

Kürdistan tarihi ihanet kişiliklerini bize anlatır. İşgalcilerin yanına geçerek, onların dillerini en iyi şekilde öğrenme, egemenlerin kültürlerini uygulayarak kendi kabuğunu beğenmemekten sınır tanımayan bu kişilikler, egemenlerin çıkarlarını Kürdistan’da savunmakta sınır tanımayan bu tipler, esasta bir halkın hastalıklı yapılarıdır. Bu hastalıklı yapıları Kürt toplumu bugüne ulaştığımızda artık netçe bilince çıkarmıştır. Bunları tüm tarihsel toplumsal yapılarıyla bilince çıkarmıştır. Bu bağlamda ihanetçinin, işbirlikçinin kim olduğunu iyi bilmektedir. Böylelerini Kürt toplumu yeni tarihi süreçte siyasal koruculaşma, siyasi çeteleşme olarak değerlendirerek mahkum etmektedir.

Başka bir deyimle ihanetçi ve işbirlikçi olan Kürt artık deşifre olmuştur. Sığınağı, sığındığı güçler açığa çıkmıştır. Bunun içindir ki bu Kürtleri egemenler korumaya alırken, önlerini sonuna kadar birçok maddi değerde sunarak kollarken bu tiplerde “Kürt” olduklarını söylemeye başlamışlardır. Kürdün değerlerini korumayan, savunmayan, bu değerlerden öcü gibi kaçanlar, kürdün özgürlüğünü bir nevi kendi ölümleri olarak görenlerin “Kürt” olduklarını söylemeleri kelimenin tam manasıyla iki yüzlülüktür. Sahtekarlıktır.

Dikkat edilirse son zamanlarda ihanet ve işbirlikçi olanlar Kürt olduklarını söylemek zorunda kalmışlardır. Hatta ara sıra yanında yer aldıkları egemen Kürt düşmanı babalarıyla ters düşebilmektedirler. Ancak ters düştüklerini fark eder etmez zaman almadan yeniden en hızlı bir şekilde çark ettiklerini hep birlikte görür oluyoruz.

Bu tip kişilikler onurda yoksundurlar. Bu tip kişilikler ilkelerde yoksundular. İlke yoksunu, onur yoksunu hiçbir insanın, insanlığa faydasının olmadığı açık iken, Sahte kürdün insanlığa ne faydası olacak ki?

Bunun için diyoruz ki onursuzluk yolunda yürüyenler bir an önce bu yolu terk etmelidirler. Onursuz ve ilkesiz kürde yatırım yapanları da bir an önce bu tip kişiliklerin herkese zarar verdiğininn bilinciyle bu tipleri “kullanabilirim” mantığından vazgeçmelidir.

Özcesi sahte Kürt herkese zarar verir. Bunu iyi bilelim. Bunun için asıl olanı, özgürlüğüne sevdalını olana saygı duyalım.


KASIM ENGİN


Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

 

Parveke

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA