Financial Times: Baskılar Katlandı, Erdoğan Eleştirilere Tahammülsüzleşti
Dış Basından / 15 Kasım 2012 Perşembe Saat 08:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Financial Times Gazetesi, Türkiye'de ifade özgürlüğü ve basın üzerindeki baskıların katlandığına dikkat çekti.

Baş yazılarından birini Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine ayıran Financial Times Gazetesi, Türkiye'de ifade özgürlüğü ve basın üzerindeki baskıların katlandığına dikkat çekerek, gözünü 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine diken Başbakan Erdoğan'ın eleştirilere tahammülsüzleştiği kaydetti.

İngiltere'nin önemli gazetelerinden Financial Times, bugünkü başyazılarından birini Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine ayırdı. Times, yazıda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün AB konusunda yaptığı açıklamalara yer verirken, Gül'ün AB konusundaki açıklamalarının önemli olduğu kaydetti. Gazete, "Gül'ün dün bu gazetede yayımlanan sözleri Türkiye'nin geleceği açısından hayati önemdeki bir tartışmayı canlandırmalı. Her beş Türk'ten sadece biri bir gün Avrupa Birliği vatandaşı olacaklarına inanıyor. Fransa, Almanya ve Kıbrıs'ın baskısı altında katılım müzakereleri iki yıldır donmuş halde. Erdoğan hükümetinin, katılım sürecinin başında kat edilen ilerlemeden geri adım atması da tesadüf olamaz" değerlendirmesinde bulundu.

'İfade özgürlüğü ve basın üzerindeki baskılar katlandı'

Times, Türkiye'de ifade özgürlüğü ve basın üzerindeki baskıların katlandığının altını çizerek, onlarca gazetecinin, aylarca yargılanmadan cezaevinde tutulduğuna işaret ederek, bir gözü 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçiminde olan Erdoğan'ın da, giderek artan oranda eleştirilere tahammülsüz davrandığı değerlendirmesinde bulundu. Times, Erdoğan'ın kendisini muhafazakâr ve milliyetçi oyları almak için konumlandırdığına dikkat çekerek, şu yorumda bulundu: "Erdoğan katılım sürecinde kaldırılan idam cezasını geri getirmekten bile söz etti. Avrupa Birliği'nin böyle temel değerlerinden birini reddetmesi pek olası değil. Sonuçta, Erdoğan 2023'e dek Avrupa Birliği üyeliğini kovalamayı taahhüt etti. Ancak katılım süreci durduğu ve Türkiye'de muhalefet işlevsiz kaldığı sürece, Erdoğan'ın iktidarını denetleyecek çok az şey olacaktır." – Diha

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.