Kadın tutsaklar: ‘Onurlu Yaşam Direnişi Nöbeti’ Tutun!
Kadin / 28 Ekim 2012 Pazar Saat 09:14
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tutsak Kadınlar, Biz onurlu bir yaşamın kavgasına koyulurken, sizlerin özgürlük arzusu ve değerlerinizle yaşam direncinizden güç aldık.

Cezaevlerinde gerçekleştirilen süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi eylemini sürdüren kadın tutsaklar, açlık grevi eyleminin geldiği aşama nedeniyle her saniyenin önemli olduğunun altını çizerek, "Bizler, ölümün yaşamla dans ettiği bu günlerde bayram kutlamıyoruz. Görüşe çıkmıyorsak da ailelerimiz ve halkımız 24 saat cezaevi kapısının önünde çadır açarak ‘Onurlu yaşam direnişi nöbeti’ tutmalı” çağrısında bulundu.

Türk cezaevlerinde 12 Eylül tarihinden bu yana PKK ve PAJK’lı tutsaklar tarafından sürdürülen süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 47’nci gününde açlık grevinde bulunan kadın tutsaklar, yazılı bir açıklama yaparak duyarlılık çağrısı yaptı.

Cezaevlerinde bulunan tüm tutsak kadınlar adına yapılan açıklamada başta kadınlar olmak üzere Kürt halkı ve ailelerine seslenilerek, “Biz onurlu bir yaşamın kavgasına koyulurken, sizlerin özgürlük arzusu ve değerlerinizle yaşam direncinizden güç aldık. Bin bir bedelle yaratılan değerler ve özgürlük düşlerinizden feyiz aldık. Onları kendimize katık ettik. Sizlerden esinti aldığımız umut ve özlemleri yaşamsallaştırmaya çalışırken her daim yanımızdaydınız. Direnmenin erdemi özgür yaşamın tutkusu, kendi kimliğinle değer olmanın yüceliği sizden bize mirastır. Bu mirası mücadele alanında deneyimledik. Ve daha ileriye taşımanın kavgasını birlikte yürüttük” ifadeleri kullanıldı.

“TALEPLERİMİZİ YAŞAMSALLAŞTIRMANIN EN BÜYÜK BAYRAM OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

“Her yerde ve tüm zamanlarda yanımızdaydınız. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadınız. Şimdiye kadar neyi başardıysak kendi halkımızın özgücü ile başardık” denilen açıklamada, “En sıradan doğal, bir hakkı bile kat be kat bedeller ödeyerek aldık. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da bu böyle devam edecektir. Ancak bugün dün yapılanın yeterli olmadığı bir gündür. Bayramlara ölüm gölgesinin düşeceği günlerden geçeceğiz. 47’nci günümüze gelen açlık grevinin her saniyesi ve dakikasının önemli olduğu bir dönemdeyiz. Bizler, ölümün yaşamla dans ettiği bu günlerde bayram kutlamıyoruz. Taleplerimizi yaşamsallaştırmanın en büyük bayram olduğunu belirtiyor; halkımızdan, ailelerimizden ve özellikle kadın yoldaşlarımızdan bu yönlü çaba içerisinde olmalarını bekliyoruz” vurgusu yapıldı.

CEZAEVLERİ ÖNÜNDE 24 SAAT ONURLU YAŞAM DİRENİŞ NÖBETİ TUTUN!

Görüşe çıkmama kararı almalarına rağmen aile ve Kürt halkının 24 saat cezaevi kapısı önünde çadır açması gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Eylem yapması ve onurlu yaşam direnişi nöbeti tutmaları gerektiğini düşünüyoruz. Her platformda taleplerimizi dile getirip yetkili tüm kurumların kapıları aşındırılmalıdır. Rahat uyku uyumayan anne ve babaların olduğu bir ülkede hiçbir yetkili de rahat uyumamalıdır. Kritik bir süreçten geçiyoruz. Her saniyenin önem arz ettiği bu dönemde bilinmelidir ki bir halkın istem ve arzularını ifade etmekteyiz. Hiçbir ikirciklik yaşamadan başladığımız eylemimizde dile getirdiğimiz en meşru ve insani talepler kabul edilinceye kadar eylemimize devam edeceğiz.” - ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.