KJB’den Radikal Eylem Çağrısı
Kadin / 24 Ekim 2012 Çarşamba Saat 08:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KJB, pasif eylemlerle cezaevlerinde ölümlerin engellenemeyeceğini vurgulayarak, ''Pasif etkisiz eylemler aşılmalı, hızla radikal eylemler örgütlendirilerek Kürt halkı meydanları doldurmalı''dedi.

KJB Koordinasyonu, pasif eylemlerle cezaevlerinde ölümlerin engellenemeyeceğini vurgulayarak, “Pasif etkisiz eylemler aşılmalı, hızla radikal eylemler örgütlendirilerek Kürt halkı meydanları doldurmalı” çağrısında bulundu.

KJB Koordinasyonu, 43. gününe giren süresiz dönüşümsüz açlık grevleriyle ilgili yazılı açıklamada bulundu. Açlık grevinin, temel amacı Kürt Özgürlük Hareketi’ni tasfiye olan 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümünde başlatıldığına dikkat çekilen açıklamada, “bu darbeyle yüzlerce kadro ve sempatizan tutuklanıp cezaevine konulmuş ve insanlık dışı işkencelere maruz bırakılmıştı. Amaç ihaneti ve teslimiyeti dayatarak direniş ruhunu kırmak ve cezaevlerin şahsında hareketi ve Kürt halkını teslim almaktı” denildi. 14 Temmuz ölüm orucunun bunu tersine çeviren bir süreç başlattığını ifade eden KJB açıklamasında devamla şu ifadeler yer aldı:

“Cezaevlerinde Kemal Pir, Hayri Durmuş ve Ali Çiçek Akif Yılmaz yoldaşlarımızın öncülüğünde başlatılan birinci cezaevi direnişi nasıl ki Kürdistan Özgürlük hareketinde teslimiyete ve ihanete karşı direniş ruhunun yükseltildiği bir aşamayı ifade ettiyse bu süreçte kahraman yoldaşlarımızın başlattığı bu hamle de aynı ruh ve direnişin ikinci aşamasını ifade etmektedir. Bu direniş, Önder Apo’nun öncülüğünde başlatılmış ve bunun ardıllıları olan yoldaşlarımızın fedai ve direniş ruhu ile devam etmektedir.12 Eylül 2012’de başlatılan ikinci cezaevi direnişi de AKP hükümetinin faşist devlet zihniyetine karşı özgürlüğünü sağlama ve varlığını koruma direnişinin, dördüncü stratejik hamlesiyle başlatmış olduğumuz Devrimci Halk Savaşının yeni bir aşamasını ifade etmektedir. Soylu direnişiyle Kürt Özgürlük mücadelesini yükselten Önder Apo’nun özgürlüğünü sağlamak ve Kürt sorununu demokratik temelde çözmek amacıyla başlatılan bu direniş hamlesini güçlü sahiplenmek en temel görev olmaktadır.”

'HALK AYAĞININ EKSİK OLDUĞU BİR DEVRİM GELİŞMEZ'

KJB, ‘devrimci halk savaşı’ adını verdikleri bu sürecin en önemli ayağının halk serhildanları olduğuna vurgu yaptı. “Halk ayağının eksik olduğu bir devrim gelişmez. Devrimci halk savaşının salt gerilla eylemlilikleriyle yürütülmeye çalışılması önümüzdeki süreçte tarihi bir fırsatın heba olmasına neden olabilir” dedi.

Gerilla cephesindeki eylemliliklerin AKP Hükümeti’nde ciddi bir zorlanma yarattığının altını çizen KJB, ancak bu sürecin tek ayak üzerinde gelişemeyeceğinin altını çizdi.

'PASİF ETKİSİZ EYLEMLER AŞILMALI'

KJB devamla cezaevi direnişini serhildanlarla sahiplenme çağrısı yaptı. Cezaevlerindeki açlık grevlerinin kritik bir aşamaya girmiş olmasına rağmen hala basın açıklaması vb eylemliliklerle yetinilmesini de eleştirdi. Açıklamada şu çağrıda bulunuldu:

“Pasif ve etkisiz eylemlerle süreci götürmek doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Basın açıklamalarıyla ve az sayıda kitlelerin toplanmasıyla etkili bir duruş ortaya çıkarılmadığı gibi ciddi bir kamuoyu da yaratılmamakta. Oysa halk olarak güçlü bir direniş potansiyelimiz ve geleneğimiz var. Bu potansiyelin örgütlendirilip büyük serhildanlara dönüştürülmesi gerekmektedir. Buna başta kadınlar ve gençlik öncülük ederek meydanları doldurmalıdırlar. Kürt halkı tarihte bunu onlarca kez ispatlamıştır. Şimdi bunun daha bir üst aşamasını ispatlayacak güçtedir. Hareket olarak şimdi daha güçlüyüz ve kazanımlarımız daha da büyüktür. Pasif ve liberalize eden eylem tarzlarının aşılması ve hızla radikal eylemsellikleri örgütlendirilip mücadelenin yükseltilmesi gerekmektedir. Önder Apo’nun başlatmış olduğu ve en son cezaevinde binlerce yoldaşımızın katıldığı bu soylu direnişi Kemal Pirlerin, Agitlerin ,Beritanların,Zilanların fedaice tarzıyla sahiplenmek ve direnişi zaferle taçlandırmak için bütün alanlarda direnişi yükseltmeliyiz. Gün Önder Apo’yu özgürleştirme günüdür. Gün Kemal Pir, Agit, Beritan , Zilan tarzında fedaileşme günüdür. Gün yürek ve beyinde direniş ruhunu sahiplenme ve eyleme geçme günüdür.” – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.