AFP: Türkiye 1990'ların Karanlığına İlerliyor
Basından Seçmeler / 26 Eylül 2012 Çarşamba Saat 14:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransız basın ajansı AFP, PKK ile Türk ordusu arasında son 10 yılın en şiddetli çatışmalarının yaşandığını belirterek, 1990’lı yılların karanlık zamanlarına dönüş yaşandığını kaydetti.

Fransız basın ajansı AFP, PKK ile Türk ordusu arasında son 10 yılın en şiddetli çatışmalarının yaşandığını belirterek, 1990’lı yılların karanlık zamanlarına dönüş yaşandığını kaydetti. AFP, Erdoğan’ın bir ayda 500 PKK’linin öldürüldüğü açıklamasının da “kuşkulu” olduğunu belirtti.

AFP haberinde, “Pusularda hava saldırılarına, bombalı saldırılardan cenaze törenlerine, Türkiye ile Kürt ayrılıkçıların yürüttüğü savaş, müzakereli bir barış perspektifinden her gün biraz daha uzaklaşarak son on yılın en ölümcül aşamalarından birine girdi” değerlendirmesinde bulundu.

Haftalardan beridir her gün çatışmaların ve her iki tarafta onlarca ölümün yaşandığına dikkat çekilen haberde, en son Salı günü Dersim’deki patlama ve geçen haftaki benzer saldırılar hatılatıldı.

ERDOĞAN’IN “500 PKK’Lİ ÖLDÜRÜLDÜ” AÇIKLAMASI KUŞKULU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir misilleme olarak ordu güçlerinin sadece bir ayda 500 PKK’liyi öldürdüğü yönünde açıklama yaptığını belirten AFP, “Doğrulanamaz, hatta kuşkulu” ifadesini kullandı ve şöyle ekledi: “Ama buna eşlik eden bu bilanço ve savaş retoriği, ülkenin 1990’lı yılların karanlık zamanlarına doğru bir ilerlemeye tanıklık ediyor.”

Ankara’nın bu şiddet olaylarının artmasında Başar El Esad’ın sorumlu tuttuğuna işaret eden AFP, Türkiye’ye genellikle PKK’ye karşı destek veren ve “güçlü bir Kürt azınlığı barındıran” İran, Irak ve Suriye ile ilişkilerin bozulduğuna işaret etti. International Crisis Group (Uluslar arası Kriz Grubu)ndan Hugh Pope, “PKK bu yeni çevreyi bir fırsat olarak anladı” diye yorumladı.

KIŞANAK: SURİYE OLMASAYDI DA BU NOKTADA OLACAKTIK

Ancak bu yorumun meselenin tümünü ifade etmediğini kaydeden AFP, BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak’ın “Suriye olmasaydı da aynı noktada olacaktık” şeklindeki sözlerini aktardı. Kışanak, “PKK, hükümet ile müzakerelerin başarısız olması halinde savaşın yoğunlaşacağı konusunda uyarmıştı” dedi.

2009 ile 2011 arasında hükümeti PKK ile müzakere yaptığını belirten ajans, “Ama bu görüşmeler alabora oldu” diye ekledi.

Bir yıldan beridir savaşın yeniden kendi hukukunu ele aldığını ifade eden Fransız ajans, PKK’nin saldırıları ve alan hakimiyeti stratejisine, ordunun da sert misilleme operasyonları ile karşılık verdiğini yazdı.

SAVAŞ ADLİ ALANI DA HAKİMİYETİNE ALDI

“Sertlik zamanı” diyen ajans, Başbakan Erdoğan’ın “terörizme karşı mücadelenin tereddütsüz devam edeceği” ve “silahları bırakmadan operasyonların durmayacağı” yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

MHP’nin de daha fazla sertleşme için hükümeti cesaretlendirdiğini ifade eden ajans, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası bir özerklik için PKK ile tüm tartışmaları reddettiğini belirtti.

Savaşın adli alanı da hakimiyetine aldığına dikkat çeken APF, PKK yakın olduğu gerekçesiyle binlerce kişin hapsedildiğini yazdı. Ayrıca BDP vekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının da gündemde olduğu belirtildi.

HRW: TOPLU GÖZALTILAR SON BULSUN

Bu politikanın insan hakları savunucularını endişelendirdiğini belirten AFP, İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)’den Emma Webb Sinclair’in “Hükümetin anti-terör yasasını suistimal etmeye ve toplu gözaltılara son vermesi gerekiyor” ifadelerine yer verdi. Sinclair, “Aksi halde bu sadece şiddeti beseleyecek” diye uyardı.

CRİZ GRUBU: HÜKÜMET ASKERİ SEÇENEĞİ TERCİH ETTİ

Hugh Pope, “Hükümet her zaman başarısızlıkla sonuçlanan askeri seçeneği tercih etti” diye eklerken, “Bu bir tuzaktır, tek şansı Kürtlere adil muamele gördükleri hissini veren reformlar yapmaktır” şeklinde konuştu.

Kışanak, “Biz sadece Kürt haklarına uygulanan ambargonun kaldırılmasını istiyoruz” diyerek, “Eğer hükümet müzakereden yana tercih yaparsa, PKK’nin bunu takip etmekten başka seçeneği olmayacak” diye belirtti. – ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA