Dehak’ın Varisi Erdoğan
Serbest Yazılar / 16 Eylül 2012 Pazar Saat 08:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kapitalizmin aşırı diktatörlüğü olan faşizm ve günümüzün DEHAK’ı olan AKP devletinin ta kendisidir.

Çocuk denildiğinde akla ilk gelen şey saf ve temiz dünyalarıdır. Ancak kapitalist sistemin bu dünya’ya karşı açtığı acımasız bir savaş söz konusudur.  Bu savaş bizlere uzun yıllar önce Kürt çocuklarının beyinlerini yiyen zalim ve acımasız Dehak’ı hatırlatıyor. Kapitalizmin aşırı diktatörlüğü olan faşizm ve günümüzün DEHAK’ı olan AKP devletinin ta kendisidir. Kürdistan üzerindeki çirkin planlarını hiç durmadan sürdüren sömürgeci ve insanlık düşmanı AKP’nin yeni planı, yıllardır sürdürdükleri asimilasyon politikasının en derin parçası olan 4+4+4 projesidir. Belli ki, geceleri uyumadan önce Kürtleri ortadan kaldırmak için acaba hangi imha ve inkar politikamı kullanayım düşüncesi ile sabahlayan Erdoğan’ı, uzun bir süredir hazırlanan tüm asimilasyon projeleri tatmin etmemiş.

YA HESABI SORULMAMIŞ ÇOCUKLAR NE OLACAK

 Binlerce çocuk tutuklunun bulunduğu, tatlı çaldığı için yaşından büyük cezalar almış, 12 yaşında 13 kurşunla katledilen Uğur Kaymazlar, roketlerle bedeni parçalanan Ceylan Önkol’lar, kafaları Erdoğan’ın özel güçleri tarafından silah dipçikleri ile parçalanan çocuklar, daha 9 ay önce içinde onlarca çocuğun bulunduğu Roboski’nin katillerinin hala hesabı sorulmamışken Erdoğan’ın 5 yaşındaki çocukların eğitimine verdiği önemi bizi oldukça duygulandırmıştır..!   Her gün sözde güvenlik güçleri tarafından Kürdistan’ın sokaklarında yüzlerce çocuk katlediliyor ve yine kendisinin güvenlik güçlerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi tarafından tecavüze uğrayan kız çocukları var. Eğitim görmesi gereken binlerce TMK mağduru çocuk gardiyanlar tarafından işkence, taciz ve tecavüze uğruyor, ancak bay Erdoğan, ülkesinde yaşanan bu tüm trajik olayları görmek yerine sadece Filistin’de öldürülen çocukları görmekte ısrarlı. Oysa dünya’nın neresinde olursa olsun vahşice katledilen geleceğin umudu çocuklara yapılan bütün müdahaleleri görmek önemlidir. İşte o zaman insanım diyebiliriz. Yoksa bu kadar çelişkili durumlar karşısında susmak en büyük “Münafık”lıktır.

AKP DEVLETİ ÇOCUĞA AİT HER YERİ İŞGAL ETMİŞ

Çocuklarının 5 yaşında okula göndermek istemeyen ailelere tehditler savuran Erdoğan’a ailelerin burada vermesi gereken cevap göndermemek olmalıydı.  Çünkü devlet dediğimiz olgu çocukların düşlerini umursamadan ve onların küçük yüreklerine sığdırdıkları karşılıksız sevgiye en sahte, en kirli, acımasız ve zalim hesaplarla çocukların adım attıkları her alana tecavüz etmektedir. Onların psikolojik, ruhsal durumlarını düşünmeden en bencil şekilde kendi acizliklerini, çürümüşlüklerini olduğu gibi çocukların zihinlerine yüklemektedir. Aileden okula, sokaktaki oyunlarına, oyuncaklarına, giyim kuşamına, konuşmasına, kadar kendi etkilerini yaratacak kadar hadlerini aşmışlardır. 

AMAÇ ÇOCUKLARIN DÜŞÜNCELERİNİ TEKLEŞTİRMEK

Asıl görülmesi gereken durumun binlerce çocuğun ölümüne göz yuman ve vur emri veren Erdoğan’ın bu proje ile birlikte çocukların düşünce dünyalarına kilit vurmak, daraltmak ve “TEK” bir şekil etrafında şekillendirmek istediğidir. Bu tehlike karşısında ailelerin kendi kültürlerinin taşıyıcıları olan çocuklarının geleceğini riske atmamak için bu asimilasyon ve yok etme projesine en net tavır ve tutum içinde olmaları gerektiğidir. Çocuklar üzerindeki bu yaklaşımlarıyla çocukların en güzel rüyalarını kabusa çevirmek isteyen Erdoğan’ın çocukları düşünüyormuş gibi görünmesine adlanılmasın.  AKP devleti 5 yaşındaki çocukların okula gönderilmesini asimilasyonu kolaylaştırmak için seçmiştir. Çünkü 5 yaş bir çocuğun dil öğrenme yaşıdır. Bu yaştaki çocukları dil öğrendikleri annelerinden uzaklaştırmak işlerini kolaylaştırmaktadır. Bir halkın kültürünü en iyi yansıtan, varlığının esas kaynağını olan dillerinin yok olmaması için AKP devletinin bu oyununa gelmemelidir. 

 Unutmamak gerekir ki çocukların ihanet edilmemesi gereken, kendilerine özgü tertemiz düşleri ve kirlilikten uzak, umut dolu dünyalarına yapılacak bir müdahale ve ihanetin bedeli de ağır olur. Zaman akıp gidiyor bu çocuklar büyüyecek….

Jînda Roj 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.infoTAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA