1 – 10 Eylül Kronolojisi
Kronoloji / 14 Eylül 2012 Cuma Saat 09:22
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 410. Gününde devam ediyor.

01.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 401. Gününde devam ediyor.

             Öcalan’a Özgürlük kapsamında Strasbourg’da gerçekleştirilen kesintisiz oturma eylemi 69. Gününde devam ediyor. 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla, Kürdistan’ın birçok kentinde Öcalan’a Özgürlük kapsamında yürüyüşler düzenlendi.

             HPG: “Garê alayında 7 asker öldü. Girê ve 49 numaralı karakol vuruldu. Wan-Saray’da gerilla eylemleri sonucu 2 asker öldü, yük treni darbelendi, bir panzer imha edildi. Gerillalarca gözaltına alınan Ahmet Meriç; adaleti PKK’de gördüğünü belirtti. Cizre’de de garnizon komutanlığına 4 ayrı yerde parça tesirli ses bombası atıldı.  Şemzînan’da gerilla denetimi devam ediyor. Yoğun hava hareketliliğinin devam ettiği belirtildi. Ayrıca Wan’dan Colemerg’e askeri sevkiyatın sürdüğü belirtildi.

             Faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip, Şemzînan yenilgisini; gerçeği gören ve yayınlayan medyaya ‘Afganistan’da koalisyon güçleri tarafından 156 asker öldürülmesine rağmen hiçbir basın yayın organının olayı işlemediğini ancak kendi basınlarının olayların üstünü kapatmadığı’şeklinde basını tehdit edici açıklamalarla gizlemeye çalışıyor. Her gün yaşanan onlarca asker kayıplarına rağmen, 23 Temmuz’dan bu yana, HPG gerillalarının süren Şemzînan denetiminin yalan olduğu şeklinde yalan söylemlerde bulundu.   PKK ile müzakere sürecinin bittiğini belirtti. Ayrıca, gerillalarca gözaltına alınan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün’e yönelik, inandırıcı olmadığını, Esad’ın siyasi ömrünün bittiğini açıkladı. 66 ay tartışması için rapor alan ailelere de sert tepki gösteren tekçi zihniyetçi başbakan bu durumla, “’benim evladım geri zekâlıdır.’demek istiyorsunuz. Böyle yapanların çocuklarına ihanetle vasıflandırıyorum.”Dedi. 

             Afganistan’da NATO üssüne saldırı düzenlendi, 12 kişi öldü.

             Tekçi zihniyet AKP Devleti’nin, basına yönelik ırkçı saldırıları devam ediyor. Cezaevindeki 29 gazeteci tutuklulara ilişkin açıklama yaptı.

02.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 402. Gününde devam ederken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin, gerçekleştirdiği kesintisiz oturma eylemi 70. Gününe girdi.

             TUHAD-FED, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride yönelik, kınama amaçlı basın açıklaması yaptı.

             KCK Yürütme Konseyi, 1 Eylül  Dünya Barış günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

             KCK: “Kürdistan’da gerçekleştirilen barış mitinglerinde dile gelen barış çağrılarına değer veriyoruz. Biz barış çağrılarını değerli buluyoruz.  Meşru direniş hakkını kullanmaktan başka bir yol kalmamıştır. AKP, savaşı tırmandıracağını açık bir şekilde ilan etmiştir. Kürtlerin saldırılar karşısında, Meşru Savunma direnişinden başka bir yolu kalmamıştır. Kürt halkı kararını vermiştir. Mücadelesini sonuna kadar devam ettirecektir.”

             HPG: “Şemzînan’da gerillaların denetimi devam ediyor. AKP ordusu Dersîm’de operasyon gerçekleştirdi.” YJA-STAR: “Gever ve Şemzînan’da gerçekleştirilen eylemlerde 2 asker öldürüldü.”

             BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Bana ‘yalancı’ diyorsun ama Urfa Antep hariç, PKK bütün Kürdistan’a hakim olduğunu söylüyorsun.  ‘Bitireceğiz’ dediğiniz örgüt bir aydır, Şemzînan’ı denetimine almış durumda. Ben 400 km dedim; sen 20 il dedin. Şemzînan operasyonları fiyaskodur. Kürt sorunundan daha büyük çözülmesi gereken bir soru var, o da Tayyip Erdoğan sorunudur.”

             Dihê karakolunda gerçekleştirilen eylemin görüntüleri ‘Gerilla TV’de’yayınlandı.

             HPG gerillalarının taktikleri karşısında köşeye sıkışan faşist AKP Devleti ordusu, çaresizliğini Kürdistan’da ormanları yakarak gösteriyor. HPG, orman yakılmaları ve kontralar karşısında Kürt halkının dikkatli olması yönünde uyarı yaptı.

               Halkevleri, Ankara Kızılay’da MEB önünde   4+4+4 sistemini protesto etti. Halkevleri, yasanın biran önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

             Amûdê’de, ‘Amûdê Koordinasyonu’ adıyla karışıklık çıkarmak isteyen bir grup Kürt değerlerine karşı saldırı düzenledi. 

             Bugün Türkiye’ye giden CIA Başkanı David Petreaus’un, faşist AKP Devleti Başbakanı ve MİT başkanı ile Suriye ve PKK’ye yönelik, görüşme gerçekleştirdiği belirtildi.  Ayrıca İstanbul’da, Suriye muhalifleri yetkilileri ile görüşeceği de açıklandı.

             CHP’li Hurşit Güneş: “Apaydın kampı, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik izlediği politikanın yanlışlığının en büyük kanıtıdır.

             Washington POST: “HPG gerillalarının Şemzînan denetimiyle, Türkiye HPG gerillalarının sınavından geçiyor. Türk Ordusu gerillanın taktikleri karşısında köşeye sıkışmış durumda.”

03.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 403. Gününde devam ederken, Strasbourg’da Öcalan’a Özgürlük kapsamında gerçekleştirilen, kesintisiz oturma eylemi 71. Gününe girdi.

             KCK Yürütme Konseyi Üyesi Cemil Bayık: “AKP, katliamcı bir zihniyetle hareket ediyor. Kürt Özgürlük Hareketi, yeni bir döneme girmiştir. Kürt halkı, devletin bütün kurumlarıyla bağlarını koparmalıdır. Türk okulları, kültür katliamlarının yerleridir.”

             HPG:“Bêşebap’ta 2 Eylül’de gerillalarının gerçekleştirdiği eylemler sonucu, onlarca Türk askeri öldürüldü, onlarcası yaralandı, çok sayıda askeri mühimmat ele geçirildi. Çok sayıda asker cenazelerinin Amed hastanesine götürüldüğü belirtildi. Elkê halkı, gerilla cenazelerine sahip çıktı. Polis panzerinin önüne Kürdistan bayrağını takan halk, ‘Bijî Serok APO’ sloganları attı.”

             HPG: “ Bêşabap’taki devrimci hareketlilik, Adil Cûdi ve Nûda Karker anısına başlatılmıştır. Önümüzdeki günlerde eylem hakkında geniş açıklamalar yapılacaktır.”

             HPG gerillalarının, Şemzînan-Gever-Çelê’deki denetimi devam ediyor. Türk ordusu, gerillaların HPG bayrağı diktiği tepeleri bombaladı. Bombaların biri, Hidayet Yılmaz adlı sivilin evinin bahçesine düştü.

             HPG: “Oremar’da gerçekleştirilen eylemde, bir Türk askeri öldürüldü. Erzîngan Kemah’ta gerçekleştirilen eylemi HPG üstlendi.”

             HPG Ağustos Ayı bilançosunu açıkladı: “Gerçekleştirilen 183 eylemde, 403 asker ve polis öldürüldü. 31 gerilla yaşamını yitirdi. 4’ü asker, 20 asker gözaltına alındı. Onlarca askeri mühimmat, ele geçirildi. Gerillalar,  8 helikopteri darbeledi. Türk ordusu 31 yerde ormanları yaktı.”

             BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “ Erdoğan her söylediği yanlış çıktığı için, ne yapacağını bilemiyor. Benim önerim doğruları açıklasın. Yaşanan ölümlerden ders çıkartılmalıdır.”

             Faşist AKP Devleti Colemerg İl Başkanı Abdülmecit Tarhan, HPG gerillaları tarafından gözaltına alındı.

             CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün: “Bölgede hakim güç, PKK’dir.”

             Faşist ve ırkçı AKP Devleti Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 66 ay tartışması için, PKK’nin karşı olduğu bir sistem olduğunu söyledi. Ayrıca çocuklarını okula göndermek istemeyen aileler hakkında, yaptırım uygulanacağını belirtti.  

             Şemzînan yenilgisini her geçen gün örtmek için türlü yöntemlere başvuran faşist AKP Devleti, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “Silahla ülke bütünlüğüne zarar vermek hayaldir.”   Irkçı MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural: “PKK, OHAL ilan etti.”  CHP’liler de; “PKK’nin saldırılarının nedeni, hükümettir.”

             Barış düşmanı AKP Devleti Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç; “Her ne kadar çatışmalar fevkalade ağırsa da , kayıplarımız çoksa da, sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Yaşadığımız olaylar, büyük bir tedirginliğe yol açtı, bunu itiraf etmek lazım. PKK’nin şehirde, birçok yerde eylemler yapması, bizleri oldukça zorlamıştır. Şemzînan’da sıkışınca, Bêşebap’ta eylem yapıyor. BDP’lilerin dokunulmazlıkların kaldırılmasından yana değilim.” Şeklinde, AKP Devleti’nin içinde olduğu durumun çaresizliğini belirten, açıklamalar yaptı.

             Suriye-Türkiye sıfır noktasında, 10 bine yakın Suriyelinin Türkiye’ye geçişlerine izin verilmiyor.

             2012-2013 Yargı Yılı Açılışı’nda,  Türkiye Barolar Başkanı Avukat Berra Besler: “Türkiye’de büyük çatışmalar yaşanıyor. İktidarıyla, muhalefetiyle;  öfkelenmek, yakınmak yerine tüm gücümüzü ortak demokratik çözüme verebiliriz. Özel Yetkili mahkemeler kaldırılmalı.”

             Batı Kürdistan’da, faşist Suriye rejimi Qamişlo kentinde, 25 Kürt gencini zorla askere götürmek istedi. Bunun üzerine, Kürdistanlı gençler alanlara çıkarak, eylem yaptı.

04.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 404. devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük kapsamında Strasbourg’da gerçekleştirilen kesintisiz oturma eylemi 72. Gününe girdi.

             HPG BİM: “Devrimci eylemlerimiz sonucunda, Bêşebap gerillalarımızın denetimine girmiştir. Bêşebap’ta 54 asker ve polis öldürüldü, bir Skorsky helikopter düşürüldü. Bütün asker ve polis noktaları, gerillanın eline geçti. Ayrıca Girê Çeperê de gerçekleştirilen eylemde, bir Türk askeri öldürüldü. Gerillaların Colemerg’deki denetimi devam ediyor. Çelê’de, karakollara ancak helikopterlerle erzak taşınabiliyor.

             YJA: “AKP, Kürtlerin bütün doğal haklarını görmezden geliyor. Oslo’da amaçlarına ulaşamayınca, Önderliğimize yönelik saldırıları arttırdılar. Kürt halkı gerillaların direnişi etrafında birleşmelidir. Bêşebap’daki halkımızın onurlu direnişini selamlıyoruz.”

             BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “AKP, Öcalan’ın gücünden korkuyor.”

             Qamişlo’da zorla askere gönderilmek istenen 25 Kürt genci için halk eylem yaptı. Ayrıca Qamişlo Asayişi, 8 rejim askerini tutukladı.

             PYD Eş Başkanı Salih Müslüm: “Bazı çevreler Amûdê olayını bilinçli bir şekilde saptırıyor. Halkımız bu tür olaylar karşısında tavır sahibi olmuştur.”

             Batı Kürdistan’da Demokratik Özerklik kapsamında çalışmalar sürüyor. Yêkitiya Star, Kadın merkezi açtı. Amûdê de kadınlar yol kontrolü yaptılar.  Kobanê’de de Kürtçe resmi dilin açıldığı okullarda eğitim görüldü.

             Bêşebap’ta, bir lojmanda HPG gerillalarının eyleminden sonra, Türk askerleri korkularından Türk bayraklarını lojmanlardan kendi elleriyle indirdi. MHP, buna büyük tepki gösterdi.

             HPG gerillalarının eylemlerinden dolayı büyük sıkışma yaşayan ve ne yapacağını şaşıran faşist ve ırkçı AKP Devleti Başbakanı Tayyip, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile özel görüşmeler gerçekleştirdi.

             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; “Hatay’daki Apaydın kampında, Özgür Suriye Ordusunun kaldığı, fotoğraflarla belgelendi. Kamp askeri bir kamptır. Hükümet kesinlikle suç işlemiştir.”

             Gazeteci Can Dündar: “Devletin zaafını örtmeye çalışmak, işe yaramaz. Basını tehdit ederek bir yere varılmaz. Meclislerde kalıcı çözümler üretemeyeceklerse, o mebuslar neden seçildi. Meclis bugünler için vardır. Siyaset, çözümün adıdır.”

             Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah; Suriye’yi desteklediklerini belirtti.

             Suriye Halk Dayanışma Üyesi Abdulkadir Salih; Hava Kuvvetlerine ait merkezleri imha edeceklerini açıkladı.

             Eğitim-Sen Adana Şubesi tarafından, 4+4+4 eğitim sistemini alt üst ettiğini, öğretmen, öğrenci ve aileleri zor duruma düşürdüğünü belirtti.

05.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin tecrit kapsamında gerçekleştirdiği kesintisiz oturma eylemi, 73. Gününde devam ediyor.

             HPG: “Şemzînan’dan sonra Elkê’yi de denetimine alan HPG gerillalarının devrimci eylemleri devam ediyor. Elkê, Cizîr ve Silopî’de gerçekleştirilen eylemlerde, 6 Türk askeri öldürüldü.  Gerillalar, yol kontrol noktalarında HPG bayrağı dikti. Yol kontrollerinde bir kişi, gerillalarca gözaltına alındı.  Gerillaların denetiminde olan alanlarda asker ve özel hareket timleri sivil halkı kendilerine canlı kalkan yapıyor. Türk uçakları ve helikopterlerinin bölgeyi bombardımanı da sürüyor.

             BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Erdoğan’a göre, OHAL’in kaldırılmasından sonra Kürt Sorunu da çözüldü. Erdoğan, halkın direniş ve mücadelesi karşısında yenilgiye uğrayacaktır.”

             BDP: “Dokunulmazlıkların kaldırılması mücadelemizi engellemez.”

             TZP Kurdî: “Asimilasyonun merkezi olan Türk okullarına karşı, Kürtler kökten karşıdır.”

             Batı Kürdistan’da Demokratik Özerklik kapsamında Kürt halkı kendi kendini yönetiyor. Türk istihbaratı Esad ile birlikte bölgede karışıklık çıkarmak istiyor. Türk Devleti, Kürt birliğini bozmak istiyor.

             Faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip, BDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması için yargıya talimat verdiklerini itiraf etti ve parlamentoda gerekeni yapacaklarını açıkladı.

             Faşist ve ırkçı AKP Devletinin siyasi soykırım operasyonları kapsamında, faşist söylemleriyle tanınan İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin’e yönelik saldırı gerçekleştirdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 17 kişiden 6’sı tutuklandı.

             Faşist AKP Devleti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüştü.

             CHP Grup Başkanvekili 3. Yargı Paketi’nin kandırmaca olduğunu belirtti.

             Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mûrsi: “Suriye’de dökülen kan, bizim sorumluluğumuzdadır.” 

06.09.2012

 

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 406. Gününde devam ediyor. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin, Öcalan’a Özgürlük kapsamında gerçekleştirdiği kesintisiz oturma eylemi 74. Gününe girdi.

             Faşist AKP Devleti Başbakanı Tayyip’in,  fotoğraf çektiği Gedik Tepe’nin,  gerillanın denetimindeki görüntüleri yayınlandı.

             HPG gerillalarının Şemzînan’da ve Bêşebap’taki denetimleri sürüyor. Bêşebap’ta bulunan Kato Dağında dün akşam meydana gelen çatışmada 6 asker öldü.

             İzmir’de bir geminin batması sonucu çoğunluğu Kürt göçmenlerden oluşan 58 kişi yaşamını yitirdi.

             BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş: “Ben sana alçak desem, çukurun hatırı kalır. Senin işin Qendîl’in yolunu göstereceğine, çözüm bul da dağdan insinler. Dağın yolunu bilen biliyor. Senin bu söylemlerin gençleri nasıl dağa teşvik ediyor sen daha iyi biliyorsun. Hiçbir KCK davası meşru değildir. Bizzat talimat verdik, gereği yapılacaktır denilen yargının çıkıp istifa etmesi lazım. AKP yargısı bizi yargılayamaz.” BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak: “Açıkça çağrı yapıyorum, şerefli, onurlu olmaya davet ediyorum. Gırtlağına kadar kana bulaşmış durumdasın. Samimi olup bu sorunu çöz.”

             Şemzînan ve Bêşebap’taki gerillaların denetimini görmeyen şoven AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “Bu ülkede bizim bir metrekaremiz bile denetimimiz dışı değildir.”dedi.

             Afyon Karahisar’da askeri kışlada askeri mühimmat deposunda meydana gelen patlamada 25 ırkçı AKP Devleti askeri öldü.

             Milliyet Gazetesi Yazarı Can Dündar: “Askerde ölenlerin hepsinin yoksul aile çocukları olduğunu görüyoruz. Askeri, sivil iktidar elidinden ‘bu bayrak inmez’ nutku çekenlerden haberi ahkâm kesenlerden birinin oğlu yok. Vatan hepimizin eviyse neden hep yoksulların evi yanıyor? Neden zenginlerin, siyasetçilerin oğulları cephede savaşmıyor?”

             İsrail, tank ve buldozerlerle Gazze’ye girdi. Bombardımanda 6 Filistinli öldü.

             Federal Kürdistan Başkanı Mesut Barzani, mali yönden müdahale ettiği gerekçesiyle Irak Hükümetini uyardı.

             Suriye’nin Helep kentinde rejim güçlerine ait savaş uçakları tarafından, Kürtlerin yaşadığı Şêx Maqsûd mahallesinde en az 16 kişi yaşamını yitirdi.

             Güney Kürdistan’a giden KNK heyeti, bugün Batı Kürdistan Yüksek Kürt Konseyi ile görüştü. 

07.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a Yönelik ağırlaştırılmış tecrit 407. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin, Öcalan’a Özgürlük kapsamında gerçekleştirdiği kesintisiz oturma eylemi 75. Gününe girdi.

             KCK: “Batı Kürdistan’daki halk yalnız değil. Dört parça Kürdistan’da halkın desteği onlarladır. Medya Savunma Alanlarında yapılan saldırılar cevapsız kalmayacak.”

             1. Kürdistan İslami Konferansı 8-9 Eylül tarihleri arasında organize edilecek

 

             Türk Devletinin Eğitim Sistemi protesto ediliyor. KCK Dil Komitesi: “Çağrımız sadece boykot için değildir.” KCD VE TZP: “Türk okulları kapatılmalı.”

             HPG BİM: “Besta’da gerillalarla faşist AKP Devleti ordusu arasında operasyon meydana geldi.  HPG gerillalarının Şemzînan, Gever ve Çelê’deki denetimi devam ediyor. Çemçê’de de gerilla eylemleri sonucu 4 asker öldü. Elkê’de meydana gelen operasyonlarda 2 asker ve 1 korucu öldürüldü.”

             Operasyonlarda yaşamını yitiren HPG gerillalarının iç organlarının çıkartılıp satılması olayıyla ilgili BDP, meclise soru önergesi verdi.

             Muğla’da ülkücülerin Kürt öğrencilere saldırmasının ardından, ırkçı AKP Devleti polisinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Şerzan Kurt’u öldüren polis tahliye edildi.

             Faşist ve ırkçı AKP Devleti provokatörleri tarafından gerçekleştirilen Dîlok’taki patlamanın ardından,  Dîlok emniyet Müdürü görevinden alındı.

             BDP Şirnex Milletvekili Hasip Kaplan: “AKP, BDP ile görüşmezse, meclis tüzüğünün 19. Maddesine aykırı hareket etmiş olur. Siyasette küslük olmaz. AKP böyle bir durumda ısrar ederse, meclisi kilitleriz.”

             Kerkük’te düzenlenen bombalı saldırılarda en az 10 kişinin öldüğü, 33 kişinin de yaralandığı belirtildi.

             Tekçi Zihniyet AKP Devleti’nin eğitime yönelik uyguladığı 4+4+4 sistemine yönelik tepkiler devam ediyor.

             YPG: “Şêx Meqsûd olayının hesabı sorulacaktır. Rojavalı Kürt Gençleri rejimin hizmetine girmemelidir.”

             Afyon Karahisar’da bir askeri cephanesinde meydana gelen patlamadan sonra olay yerine giden faşist Genelkurmay Başkanı Necdet Özel gazetecilerin sorularına; ‘cevap vermeyeceğim, her şey ortada’ şeklinde olayın üstünü örtmek istediğini belirten açıklamalarda bulundu.

08.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 408. Gününe girdi. Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin, Öcalan’a Özgürlük kapsamında Strasbourg’ta gerçekleştirdiği kesintisiz oturma eylemi 76. Gününde devam ediyor.

             Belçika’ nın Başkenti Brüksel’de, ‘Öcalan’a Özürlük İnisiyatifi’   imza kampanyası başlattı. Kampanyanın imzacıları Gerry Adams, İmmanuel Wallerstein, Ela Gandhi, Antonio Negri, Lord Rea gibi isimler var.

             20. Kürt Kültür ve Sanat Festivalinde on binlerce Kürt Almanya’nın Manheim kentinde toplandı.

             Festivale mesaj gönderen KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan: “Mücadelemiz özgürlük sürecine girmiştir. AKP, Kürtlerin Ortadoğu’da statü sahibi olmasını engellemek, zayıflatmak için çaba harcamaktadır. Kimse Kürdistan’ın özgürlüğü önünde engel olamayacak. Türk Devleti’nin imha ve inkâr saldırılarına yönelik özgürlük gerillaları devrimci hareketlilik yapmaktadır.”

             HPG Kato Dağı’ndaki çatışmaya ilişkin yazılı açıklama yaptı. HPG: “ Kato Dağı’ındaki çatışmalarda 33 asker öldürüldü.  Çatışmada ayrıca 7 HPG gerillası da yaşamını yitirdi. Laleşin’de gerçekleştirilen eylemde 13 asker öldürüldü.  Türk Ordusu gerillanın eylemleri sonucu Kato’da geri çekilmek zorunda kaldı. Şirnex-Elkê’de de yol kontrolü gerçekleştir. YJA-STAR: “Oremar’da gerçekleştirilen suikast eyleminde 1 asker öldü.”

             HPG: “ Özgürlük irademiz her zamankinden daha güçlüdür.”

             KJB Koordinasyonu: “Helep’te Kürtlere yönelik saldırıları kınıyoruz. Kürt halkı bu tür saldırılara karşı her zamankinden daha duyarlı olmalıdır.”

             Faşist ve ırkçı AKP Devleti Başbakanı Tayyip; BDP’liler için; “ya Qendîl ya TBMM’yi tercih edin.” Dedi. İşgalci Başbakan ayrıca Afyon’da patlayan cephanelikten dolayı, emekli askerlerin yaptığı yorumlardan dolayı, onları geldikleri ocaklarına ihanet etmekle suçladı.  Kendisini eleştiren medyayı da yine tehdit etti.

             Afyon Karahisar’daki askeri kışlada bomba tasnif işlemi esnasında gerçekleşen patlamada 25 askerin ölmesi ardından gazetecilerin sorularına cevap veremeyen Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, bomba tasnif işlemini yapan askerlerin 1 aylık oldukları, yani acemi olmadıkları şeklinde yine olayı örten açıklamalar yaptı.

             BDP: “Şerzan Kurt davasında mahkemenin kararı katilleri değil, sadece kararı verenleri mahkûm eden bir karardır. Bu karara karşı sessiz kalmayacağız.”

             Afganistan’da NATO üssünün yakınlarında bir intihar bombacısının eylem gerçekleştirmesi sonucu 6 sivil öldü.

             Kürdistan İslami Konferansı Amed’de toplandı. ‘İslam dinine göre Kürt sorunu nasıl çözülür,  Ortak, barışçı, özgür bir yaşam nasıl olur?’Konuları konuşuldu.

09.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 409. Gününe girerken, Öcalan’a Özgürlük İnisiyatifi’nin başlattığı kesintisiz oturma eylemi 77. Gününde devam ediyor.

             Dün Mannheimmdan yola çıkan ‘Öcalan’a Özgürlük’ otobüsü, bugün Strasbourg’a giriş yaptı.

             HPG BİM: “Türk savaş uçakları Garê alanını bombaladı. Gerillaların Botan’daki devrimci hareketliliği devam ediyor.  Türk ordusu Elkê’de gerilla direnişi karşısında yenilgiye uğrayınca, halka saldırı yapıyor. Gerillalar Betlîs’te 4 korucuyu gözaltına aldı.

             PKK ve PAJK tutsakları Kürdistan ve Türkiye’deki 6 cezaevinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridi kınamak amaçlı açlık grevine başlayacakları belirtildi.

             YPG: “Güçlerimiz, Şêx Meqsûd şehitlerinin intikamını almıştır.”

             Barış Düşmanı AKP Devleti Başbakanı Tayyip; “Biz şu anda Eyüp sabrındayız.” Dedi.  Faşist başbakan Kimyasal Necdet olarak bilinen Necdet Özel’i eleştirenlere yönelik, ‘alçaklar’ şeklinde açıklama yaptı. Beytüşşebap’ta Türk bayrağının indirilmesi için de ‘bayraklar zarar görmesin diye indirdiler’ şeklinde yine olayı kapatan açıklamalar yaptı.

             CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: “Ne oldu da 2 yıl içinde kardeşim dediğin Esad, kanlı bıçaklı düşmanın oldu.”

             Bağdat yönetimi, Irak Cumhurbaşbakanı Yardımcısı Tarık Haşimi ve koruması hakkında idam kararı çıkardı.

             Batı Kürdistan’da Demokratik Özerklik kapsamında çalışmalar devam ediyor. Efrîn’de sağlık çalışmaları yapıldı. Halk Meclisleri, Efrîn ve Qamişlo’da halka hizmet için çalışmalar yapmaktadır.

             1. Kürdistan İslami Konferansında konuşan Kürt Alimleri: “Kürtlere zulm edilmekte, İslam dini zulme karşıdır.”

             Uzun bir süredir cuntacı AKP Devleti gazetecilere yönelik baskı, tutuklamalar yapmaktadır. 36’sı tutuklu 44 gazetecinin davası İstanbul Ağır ceza mahkemesinde başlayacak.

10.09.2012

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecrit 410. Gününde devam ediyor.

             Özgür Basın Emekçilerinin yargılandığı 36’sı tutuklu 44 kişinin bulunduğu dava bugün İstanbul Ağır Ceza mahkemesinde başladı. BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü: “ Dava AKP hükümetinin savaş politikasının bir parçasıdır.”

             Siyasi Soykırım operasyonları kapsamında tutuklanan Kürt siyasetçilerinin yargılandığı davanın 6. Duruşması bugün Amed’de görüldü.

             HPG: “Dün Elkê’de çıkan çatışmada 4 Türk askeri öldürüldü. 9 Eylül’deki Şemzînan’daki operasyonda 22 Türk askeri öldürüldü. Gerillalar 3 korucuyu gözaltına aldı. Türk ordusu Cûdi ve Gabar’da operasyon başlattı. Medya Savunma Alanları da yoğun bombardıman ateşine tutuldu.” 

             Kürt-İslam Konferansı sonuç bildirgesi açıklandı: "Sivil halka yönelik katliamların adalet temelinde hesabının sorulması, Kürt sorununun Demokratik temelde çözülmesi için çaba harcayacağız.”

             Afyon-Karahisar’daki patlamada 25 askerin ölmesinden sonra, Afyon’a giden ırkçı ve faşist Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in Afyon Valisi ile hediyeleşmelerinin görüntülerin yayınlanmasından sonra iyice köşeye sıkışan katil AKP Devleti Başbakanı Yardımcısı Bülent Arınç; ‘valilik fotoğrafı yayınlamamalıydı.’ Şeklinde konuştu. Ayrıca patlamaya ilişkin ‘%99 sabotajdır.’ Dedi.

             Sömürgeci ve asimilasyoncu AKP Devletinin  4+4+4 çarpık eğitim sistemi kamuoyu tarafından büyük eleştiri alınca, ismi 4*3 şeklinde değiştirildi.

             DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk: “ İktidarın baktığı gibi o gençlere terörist gibi bakmak zorunda değilim. Ben barışı kucakladım. Dünyanın hiçbir yerinde sarılmak suç kapsamına girmez. Bunlarla uğraşacağına hükümet o gençler neden dağa çıkıyor bunun üzerinde durulmalı.”

             Tarık El Haşimi: “Adalet idam edildi. Karar siyasidir, reddediyorum. Adil bir yargılamaya, Bağdat’ta bile razıyım. Türkiye kalmamı istemezse giderim.”

             Kürtçe dili için ‘bilinmeyen dil’ ifadelerini kullanan asimilasyoncu AKP Devleti, kendi yandaşı olan Mêrdîn Artuklu Üniversitesi bünyesinde, Kürtçe Yüksek Lisans sınavı yapıldı.

 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.