Alman Vekiller: PKK Yasağı Herkese Zarar Veriyor
Basından Seçmeler / 11 Eylül 2012 Salı Saat 07:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa Birliği içinde PKK yasağını uygulayan tek ülke Almanya'dır. Resmi rakamlara göre Almanya'da yaşayan 800 bini Kürdün entegrasyonunu engelleyecektir."

Sol Partili parlamenterler, Cumartesi günü Almanya'nın Mannheim kentinde düzenlenen 20. Uluslararası Kültür Festivali'nde yaşanan şiddet olaylarını kınadı. Federal Meclis Üyesi Ulla Jelpke, PKK yasağının herkese zarar verdiğini belirterek, bu yasağın bir an önce kaldırılmasını istedi. Baden-Würtemberg Eyaleti Meclis üyesi Heike Hänsel ise basının yaralanan festival katılımcılarını yazmamasını eleştirdi.

Cumartesi günü Almanya'nın Mannheim kentinde "Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü" adıyla düzenlenen 20. Uluslararası Kürt Kültür Festivali'nde Alman polisinin provokasyon girişimleri tartışılma konusu olmaya devam ediyor. Alman basınının "Kürtler 80 polisi yaraladı" şeklindeki tek taraflı haberleri ise dikkat çekti.

Mannheim'da polis ve gençler ile yaşanan çatışmalar ile festivale ilişkin açıklama yapan Federal Meclis Üyesi Ulla Jelpke, Almanya ile Kürtler arasındaki bütün gerginliğe PKK yasağının neden olduğunu bildirdi. PKK yasağının sadece Almanya'da yaşayan Kürtlerin siyasi haklarını engellemediğini, aynı zamanda Kürtler kadar polislere de zarar verdiğini belirten Sol Partili Jelpke, Berlin hükümetine şu çağrıyı yaptı:

"AB'DE YASAĞI UYGULAYAN TEK ALMANYA'DIR"

"Alman hükümeti ve güvenlik birimleri artık PKK'nin Kürtlerin büyük tarafından desteklendiği gerçeğini kabul etmeli. Almanya'da yaşayan Kürtlerin büyük bir kısmı Kürdistan'da süren savaşın mağduru, ya akrabaları gerilla mücadelesinin içinde, ya da bir yakınları Türkiye'de cezaevinde. Tabii ki bu yüzden Mannheim'de gerçekleştirdikleri festivalde PKK'nin görüşlerine de yer verecekler.

Avrupa Birliği içinde PKK yasağını uygulayan tek ülke Almanya'dır. 19 yıllık yasağa rağmen PKK'nin Almanya'da giderek güçlendiği gerçeği de Anayasa Koruma Örgütü'nün raporlarında yer veriliyor. PKK yasağı adı altında Kürtlere karşı alınacak daha fazla tavır, resmi rakamlara göre Almanya'da yaşayan 800 bini Kürdün entegrasyonunu engelleyecektir."

Benzer bir açıklama da festivalin davetlileri arasında olan Baden-Würtemberg Eyalet Meclis Üyesi Heike Hänsel'den geldi. Basın ve polisin açıklamalarında sadece yaralanan polislerden söz edilmesini kınayan Sol Partili Hänsel "Çatışmalarda çok sayıda festival katılımcısı da yaralandı, fakat bunlar görmezlikten geliniyor. Bu şiddet olaylarını ve Mannheim polisinin güvenlik konseptini kınıyorum" dedi.

Polisin bayrak taşıyan bir gence müdahale etmesine kadar festivalin barışçıl şekilde devam ettiğini hatırlatan milletvekili Hänsel, saat 16.00'ya kadar festivali izlediğini hatırlatarak şunları söyledi: "Polisin çekilmesiyle de gerginlik sona erdi. Festivalde yaşanan olaylar, bize diğer Avrupa ülkelerinde olmayan ve sadece Almanya'da yürürlükte olan PKK yasağının miladını doldurduğunu gösterdi." –ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.