21 – 31 Ocak 2010 Kronolojisi
Kronoloji / 08 Şubat 2010 Pazartesi Saat 15:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP hükümetinin tasfiye konsepti çerçevesinde Kürdistan’da eş zamanlı yürütülen operasyonlarda BDP’nin Îdir belediye başkanı Nuri Güneş’in aralarında bulunduğu

21.01.10

             AKP hükümetinin tasfiye konsepti çerçevesinde Kürdistan’da eş zamanlı yürütülen operasyonlarda BDP’nin Îdir belediye başkanı Nuri Güneş’in aralarında bulunduğu 80 kişi gözaltına alındı. Belediye başkanının evini jandarmalar tarafından kapısı kırılarak girdi. Makam arabasına el konuldu. Belediye binası ve makam odası arandı. Belediye başkanı zorla gözaltına alınmak istendi. Bunun üzerine Nuri Güneş, elini kelepçe vurulmasını istedi. Îdir’da belediye başkanı dışında 11 kişi daha gözaltına alındı. DTP’nin Îdir’ı alması ardından Cemil Çiçek’in “Ermeni sınırına dayandılar” sözü ardından genelkurmayın “tedbir alınması gerekir” açıklamaları yapılmıştı.

             Îdir belediye başkanının gözaltına alınması ardından binlerce kişi belediye binası önünde toplanarak göz altıları protesto ettiler.

             İstanbul, Amed ve Van’da düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınanlar Batman’a götürüldü. Gözaltına alınanlar il jandarma komutanlığında tutulduğu belirtildi.

             BDP grup başkanı Nuri Yaman ve milletvekilleri Akın Birdal, Bengi Yıldız tutuklanan BDP belediye başkanları ve partilileri cezaevinde ziyaret etmek amacıyla savcılığa gittiler. Tutuklu siyasetçilerle görüştükten sonra basın açıklaması yapılacağı açıklandı.

             İran devleti 2 Kürt tutsağa daha idam cezası verdi. Ayrıca 20 Kürt tutsak idam tehdidi altında bulunuyor.

             Adana MKM’nin Koma Pel grubu üyelerine Kürtçe şarkı söylediği için dava açıldı.

             Hakkâri’nin Gever ve Şemzinan’da 400 kişi daha silah alarak korucu oldu. Hakkâri genelinde 7.600 korucu olduğu belirtildi.

             Türkiye ve Kürdistan’daki birçok cezaevinde siyasi tutsaklara zorla istiklal marşı söyletilmeye çalışıldığı, tekmil dayatıldığı açıklandı.

             TC genelkurmay başkanlığı, Taraf gazetesinde yayınlanan Balyoz darbe planına ilişkin internet sitesinde açıklamada bulundu: “1. Ordu komutanlığı tarafından 5 Mart 2003 yılında hazırlanan plan seminerinde konuşulan senaryodan ibaret. Yapılması düşünülen darbe planı değil olası bir durumda yapılması gerekenlerden oluşan eğitim amaçlı bir tatbikat semineri olduğu” söylendi. İstanbul cumhuriyet başsavcılığı iddiaların soruşturulması için iki savcıyı görevlendirdi.

             Balyoz darbe planında 36 gazetecinin tutuklanmasının kararlaştırıldığı ifade edildi.

             AKP’nin yetkili-özel hakimi Kadir Kayan, 25 gündür sürdürdüğü, özel harp dairesinin kozmik odasında yaptığı aramayı tamamladı. 80 kişilik bir listeye ulaşıldığı bunların, uyuyanlar(görev bekleyenler), uyandıranlar(görev verilenler) ve canlılar(aktif olanlar) olarak sınıflandırıldığı açıklandı.

             AKP hükümetinin askere sivil yargı yolunu açan yasa, Anayasa mahkemesinde görüşülüyor.

             Tekel işçilerinin açlık grevi 3. gününe girdi. AKP’li iki bakan, eylemcileri açlık grevinden vazgeçirmeye çalıştı.

             ABD, Haiti’ye 2 bin deniz piyadesinin daha gönderildiğini söyledi. Haiti’de 16 bin ABD askeri bulunuyor.

             ABD savunma bakanı Pakistan’a gitti.

             Yemen, yabancılara havaalanlarında vize verilmeyeceğini açıkladı.

 

22.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “AKP Kürtleri aç bırakarak ardından bölgeye yardım, kredi şeklinde ‘yatırımlar’ adı altında Kürtleri kendilerine bağlamaya çalışıyor. Kürtler bunlara tenezzül etmemelidir, bu tür oyunlara gelmemelidir. Sonuçta kaybedenler, ölenler yine halkımız olacak. AKP tüm bu oyunları oynarken bir taraftan da Baykal ve Bahçeli’nin ulusalcı-milliyetçi-katliamcı yönünü gösterip bize razı olun diyorlar. Daha önce de belirttim, CHP ve MHP’nin ulusalcı-milliyetçi-katliamcı yönünü gösterip ‘bak bunlar gelirse sizi öldürürler, size yaşam şansı bile tanımazlar’ diyerek, bu tehditleri bize gösterip, ‘AKP’ye razı olun’ diyorlar. Açıkça Baykal-Bahçeli eliyle ölümü gösterip kendileriyle sıtmaya razı etmeye çalışıyorlar. Bizim önümüze konulan konsept budur; ölümü gösterip sıtmaya razı olun diyorlar. Bu ulusalcı-milliyetçi yaklaşımla Sünni-İslamcı yaklaşım arasında bir fark yok. Geçmişte uygulanan ulusalcı-milliyetçi faşizmdi. Şimdi AKP eliyle uygulanan ise Sünni-İslamcı faşizmdir.”

             Güney Kürdistan’daki üniversite öğrencileri Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tecrit koşullarına yönelik toplanan 16 bin imza BM yetkililerine teslim edildi.

             Îdir’da yaklaşık 10 bin kişi belediye başkanlarının gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla Îdir belediyesine kadar bir yürüyüş düzenlendi. Azerilerinde destek verdiği mitingde BDP milletvekili Pervin Buldan’da bir konuşma yaptı.

             BDP milletvekillerinin serbest bırakılması için Viranşehir’de 37 bin imza toplandı.

             BDP grup başkanı Nuri Yaman: “AKP devlet imkânlarıyla Kürt iradesini kırmaya çalışıyor. Kelepçe vurularak Kürtlerin iradesi kırılamaz. Operasyonlar Nazi faşizmine benziyor halk iradesi ipotek altına alınmak isteniyor. Operasyonları KCK adı altında yürütülmesi bir bahanedir.”

             TC devleti tarafından tutuklanan belediye başkanlarını cezaevlerinde ziyaret eden BDP grup başkanı Nuri Yaman, Akın Birdal, Özdal Uçar, Ayla Akat Ata ziyaret ardından belediye başkanları tutuklanan belediyeleri ve Amed İHD şubesini de ziyaret etti.

             BDP Maxmur raporunu açıkladı. Maxmur sorunun Türkiye’deki çözümüyle bağlantılı olarak çözülebileceği, Kürt kimliği önündeki anayasal engellerin kaldırılması gerektiği belirtildi.

             JİTEM davası olarak bilinen Şemdinli davasının yargılaması yeniden yapılacak. Askeri mahkemenin görevsizlik kararı ardından JİTEM davası sivil mahkemede yeninden görüşülecek.

             BDP Gever belediye meclisi, ilçenin Gever olarak değiştirilmesi kararını aldı.

             Amed’in Bağlar belediyesi Kardelen Kadın Araştırma Politika Merkezinin açılışını yaptı.

             Güney Kürdistan bölge başkanı Mesut Barzani, ABD başkanı Obama’nın resmi davetlisi olarak ABD’ye gidiyor.

             16 ilde yapılan El Kaide’ye yönelik yapılan operasyonlarda 120 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

             TC genelkurmay başkanlığı iletişim daire başkanlığının yaptığı basın açıklaması: “Kozmik odada her şey yasaldır. Balyoz harekâtı ismiyle basında yer alan planın adı Meriç seminer planıdır. Bu seminer planı dış tehdide karşı hazırlandı.  Özel odada hakimin gördüğü Planlar ifşa olduğu için iptal edilmiştir. 1. orduda bilgi sızdırıldığı iddiaları araştırılıyor. Sivil mahkemelerde tutulan askerlere ait dosyalar tekrar askeri mahkemelere gönderilmelidir.”

             Anayasa mahkemesi oy birliğiyle askere sivil yargı yolunu açan yasayı iptal etti.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan: “Bunlar kirli senaryolar. Kirli senaryolara boyun eğmeyeceğiz. Kendisini meclisin üzerinde görenler gaflet ve delalet içindir.”

             Balyoz harekâtını yapanların darbe sonrası kurulacak hükümetin kabinesi, bakanları ve programının da belirlendiği yazıldı. Hükümetin başına TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun getirilmesinin planlandığı; koruculuğun büyütülmesi, silahlanmanın arttırılması, yabancı sermayenin ülke dışına çıkarılması gibi planların hükümetin programında yer aldığı belirtildi.

             AKP hükümeti tasfiye konseptinin adı olan ‘demokratik açılımını’ anlatmak amacıyla ‘30 soru 30 cevap’ başlıklı bir kitapçık bastırarak AKP il başkanlıklarına dağıttı. Söz konusu kitapçıkta, ‘Öcalan’ın affedilmesi veya yeniden yargılanmasının kesinlikle olmayacağı, PKK silah bırakmadığı sürece operasyonların süreceği ve o döneme kadar da koruculuğun devam edeceği’ ileri sürülüyor. 

             Haiti’de 1,5 milyon kişi evsiz kaldı. Ailelerini kaybeden çocuklar batı ülkelerine gönderiliyor.

             ABD başkanı Obama: “Ortadoğu’daki politikamız başarısızlıkla sonuçlandı.”

 

23.01.10

             Ağrı’nın Bazîd ilçesinde jandarma tarafından 19 kişi gözaltına alındı. Binlerce kişi AKP’nin siyasi soykırımına karşı yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe BDP milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Abdullah Gül’ün iyi şeyler olacak sözüne atıfta bulunarak “iyi şeyler olmuyor. 12 Eylül faşizmi devreye sokulmuş durumdadır” dedi.

             Son 2 hafta içinde en az 440 kişi gözaltına alındı. 100 kişi tutuklandı.

             21 ilin demokrasi platformu Amed’de bir araya geldi. Binlerce kişi AKP’nin tasfiye planına karşı bir araya geldi.

             Gever’de yapılmak istenen yürüyüşe TC devletinin polisleri saldırdı.

             BDP Basa (Güçlükonak) ilçe binasının açılışı yüzlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

             BDP grup başkanı ve milletvekilleri Fener Rum Ermeni Patrikhanesini ziyaret etti.

             Faili belli kayıp yakınlarının Türkiye ve Kürdistan’da her hafta yaptıkları oturma eylemlerine BDP milletvekilleri de katıldı.

             İstanbul-Taksim’de darbe karşıtı gösteri yapıldı.

 

24.01.10

             AKP hükümeti, BDP Îdir belediye başkanı Nuri Güneş’i tutuklattı. Belediye başkanı ile birlikte gözaltına alınan 12 kişiden 8’i tutuklandı. Son iki hafta içinde 500 kişi gözaltına alındı bunlardan 197 kişi tutuklandı.

             BDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, devlet tarafından kapatılan Arzela Kürt Kültür derneğinin açılışında konuştu: Devletin bütün kurumları Kürtlere savaş açmış durumdadır. Devletin Kürdü olmayacaklarını onurlu bir yaşam dışında hiç bir şeyi kabul etmeyeceklerini” söyledi.

             Türkiye Partisi başbakanı Abdüllatif Şener: “AKP demokrasi standardını düşürdü. Demokrasiyi uygulamaya çalışanların önce demokrat olmaları lazım. İktidar partinin hiçbir bireyi demokrat ölçülerde değildir.”

             AKP hükümetinin tasfiye konsepti çerçevesinde gözaltına alınan BDP’li belediye başkanlarına kelepçe burulmasına ilişkin AKP’nin görevlendirdiği müfettişler, “kelepçe takılması mevzuata uygundur” dediler.

             AKP’nin milli savunma bakanı, BDP’nin verdiği 5 soru önergesine gizlilik gerekçesiyle cevaplandırılmıyor.

             İnsan hakları izleme örgütü HRW’nin 2009 yılı İran raporunda, Kürtlerin İran devleti tarafından her alanda ayrımcılığa maruz bırakıldığını belirtti.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan: “AKP’yi beğenmeyebilirsin. Ama AKP’yi hazmetmek zorundasın. Demokrasi işte budur. Hukuk dışı eğilimlere asla taviz vermeyeceğiz. Sivil dikta ve çeteler bizimle birlikte sona erdi.”

             Fetullah Gülen yanlısı dernekler “darbeciler yargılansın” sloganıyla Türkiye’nin bazı şehirlerinde gösteriler yaptı.

             Afganistan ve Pakistan’dan Karzai ve Zerdari TC devletinin arabuluculuğunda Türkiye’de bir araya getiriliyor. Tayip Erdoğan ile görüşen Hamid Karzai ve Asıf Ali Zerdari daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek. Afganistan, Pakistan ve Türkiye’nin yer alacağı üçlü zirve gerçekleştirilecek. Toplantının olduğu gün El Kaide’ye yönelik operasyon yapılması dikkat çekti.

             AKP’nin Ankara valisi, Tekel işçilerinden Ankara’yı terk etmelerini istedi.

             Yemen sınırında kaybolan Suudi askerlerden 20’sinin cesedi bulundu.

             ABD başkan yardımcısı Jeo Biden Irak’a gitti.

 

25.01.10

             Kendisine darbe yapıldığını söyleyen AKP, Kürtlere karşı darbe gerçekleştiriyor. Îdir halkı tutuklanan belediye başkanlarının serbest bırakılması için alanlara çıktı. Esnaf kepenkleri kapattı. BDP milletvekili Pervin Buldan’ın katıldığı miting sonrasında AKP’nin polisleri halka saldırdı.

             Türkiye ve Kürdistan’da son 15 günde 223 kişi tutuklandı.

             KCK Yürütme Konseyi Duran Kalkan: “12 Eylül faşist darbe dönemini andıran tutuklamalar yapılıyor. Tutuklananların KCK’li, PKK’li olmadıklarını darbe yapanlarda biliyor. AKP demokratik siyaset tasfiye edilmeye çalışılıyor. Bunun ardından kapsamlı bir askeri operasyonla Kürt iradesinin tasfiye edilmesi planlanıyor. Bu bir devlet projesi ve planıdır. Mevcut konsept bir savaş planıdır.”

             Almanya’da düzenlenen 5. Alevi şölenine katılan Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, İttihat Terakki mantığının ülkeyi kaosa sürüklediğini belirttiler.

             AKP’nin ihanetçi Kürt milletvekilleri ve Kürdistan’daki Beko ağaları toplantı düzenledi. AKP Diyarbakır il başkanı “ölülerini aramayanlar kelepçeleri sorgular oldu” sözlerini kullandı.

             İHD Amed şubesi 2009 Kürdistan raporunu yayınladı. Raporda bütün insan hakları ihlallerinden AKP sorumludur denildi. 20 bin 720 hak ihlali yaşandığı belirtildi.

             İstanbul barosunun Kürt düşmanlığı belgelendi. Kürtlerin öldürülmesini istemenin düşünce suçu sayılamadığı baro tarafından ifade edildi.

             Kürtlere karşı yürütülen tasfiye konseptiyle ilgili basına bilgi veren TC başbakanı Tayip Erdoğan, kısa vadede atılacak adımların tamamlandığını bundan sonra orta vadede yapılacak olanlar devreye gireceğini söyledi.

             İsveç parlamentosunda 12. Dersim konferansı gerçekleştirildi. Konferansa BDP Dersim milletvekili Şerafettin Halis’te katıldı. Dersim katliamının BM tarafından soykırım olarak kabul edilmesi istendi.

             Halepçe katliamının sorumlusu kimyasal Ali lakaplı Ali Hasan Mecid idam edildi.

             TC Genelkurmay başkanı İlker Başbuğ: “Allah Allah diye hücum eden bir asker nasıl olur da Allahın evine camiye bomba koyar. Vicdansızlıktır, lanetliyorum. Türk ordusunun da bir sabrı var. Darbe planlarının gündemde kalması kimin menfaatinedir. TSK’da 61 bilgi sızdırma soruşturması açıldı. Bununla ilgili 10 asker tutuklandı.”

             Maliye bakanı Mehmet Şimşek: “Tekel işçilerine merhametli davrandığımız için hatalıyız. Çalışmayana para yok.”

             Eylemlerin kimyasal Ali’nin idam edilmesine misilleme olarak yapıldığı belirtildi.

             ABD’nin Afganistan kuvvetleri komutanı, Talibanlara çağrı yaparak “yeterince savaştık artık siyasi çözüm kaçınılmaz” açıklamasında bulundu.

             Bağdat’ta 4 otele intihar saldırısı düzenlendi. Patlamalarda 36 kişi öldü, 71 kişi de aralandı.

 

26.01.10

             KCK Yürütme Konseyi başkanı Murat Karayılan: “AKP ve devlet 29 Mart’tan itibaren tasfiye konseptini gerçekleştirmiştir. Önderliğe yönelik politikalar bilinçlidir. Adım adım siyasal soykırım harekete geçirilmektedir. Tasfiye planı siyasal alana yönelik geliştirilmektedir. Bütün bunlar başbakan Erdoğan ve AKP hükümetinin başının altından çıkmaktadır. Tutuklamalar bardağı taşıran son uygulamalar olmuştur. AKP bu yaptıklarıyla tarihinin en büyük hatasını yapmıştır. Kürt siyasetçilere yönelik kirli uygulamalar devreye sokulmuştur. Önümüzdeki hafta resmi görüşümüzü açıklayacağız.”

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan: “ Devlet ve AKP her alanda Kürtlere karşı psikolojik savaş yürütülüyor. Devlet ve toplum Kürt sendromu yaşıyor. Aklını oynatacak bir devlet aygıtı ile karşı karşıyayız.”

             CPT heyeti Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın koşulları incelemek için İmralı’ya gitti. Heyetin Adalet ve İçişleri bakanlarıyla da görüşeceği belirtildi.

             Meclis grup toplantısında konuşan BDP grup başkanı Nuri Yaman: “AKP sandıktan çıkamadığı yerleri kelepçelerle, komplolarla ele geçirmeye çalışmaktadır. AKP hükümeti asit kuyularını gösterip kelepçelere razı olun denilmektedir. Açılımın koordinatörü kelepçelerin koordinatörü olmuştur. Balyoz darbe planları AKP tarafından Kürt bölgelerinde uygulanmaktadır.”

             BDP’nin Batman belediyesi Amed büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir tarafından ziyaret edildi. Tutuklu belediye başkanı Necdet Atalay’ın odasında gerçekleşen görüşme de konuşan Osman Baydemir: “şükürler olsun ki elimize kelepçe vuruluyor. Şükürler olsun ki biz cezaevine giriyoruz. Şükürler olsun ki halkımıza ihanet etmiyoruz. Bu halk asit kuyularına atılırken onlar ceplerini doldurmayla meşguldü. Onlar zengin olma mücadelesi veriyorlardı. Bu sözleri sarf eden Mehdi Eker’in bir gün daha koltuğunda kalmaması gerekmektedir” dedi.

             Îdir’da tutuklamaları protesto eden binlerce kişiye saldıran polislerin olaylar sonrasında şehrin caddelerinde “her şey vatan için” sloganlarıyla darbe yürüyüşü yaptığı belirtildi.

             İHD İstanbul şubesinin 2009 yılı insan hakları raporu: “İstanbul’da 5 kişi katledildi. 216 kişi işkence gördü. Tutsaklar üzerinde baskılar artırıldı.”

             İHD Adana şubesinin 2009 yılı insan hakları raporunda, 3 bin 155 çocuk tutuklandığı, 48 çocuğa 203 yıl hapis cezası verildiği belirtildi.

             BDP Şırnak milletvekili Sevahir Bayındır, Hançer timinin araştırılması için meclise soru önergesi verdi.

             Amed büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir, Hasankeyf’te baraj yapımına destek vermeyi düşünen Akbank ve Garanti bankasını uyardı. Tüm mevzuat yatırımları bu bankalardan çekebileceklerini, bu bankaya para yatırılmasını engelleyecekleri uyarısında bulundu.

             AKP hükümetinin genel başkan yardımcısı Cemil Çiçek: “Muhalefetle uzlaşma olmadan değişiklik zor. Bir yasa çıkartırken eğer anayasaya uygun değilse geri dönüyor.”

             TC devletinin başbakanı Tayip Erdoğan: “Statükoculuk, inkârcılık CHP ve MHP’nin genlerine işlemiş. Bu senaryoların hepsi lanetlidir.”

             Devlet Bahçeli: “Yaşananlar devlet krizidir. Milletin iradesi dışında başka bir irade olamaz. Balyoz darbe iddiası tatminkâr değildir. Cumhurbaşkanı MGK’yı olağanüstü toplamalıdır.”

             AKP’nin özel hakimi Kadir Kayan’ın, Kozmik odada 36 dosyayı mühürlediği açıklandı.

             Hükümet EMASYA protokolünde değişikliğe gidecek.

             İstanbul’da gerçekleşen Afganistan-Pakistan zirvesine İran ve Çin’den de üst düzeyde katılım gösterildi. TC cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AKP ve devlet Taliban ile görüşebileceğini söyledi. Zirvede konuşan Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai ise: “Her hangi bir terör bağlantısı olmayan Taliban uzantılarının siyasi sürece çekilmesi gerekmektedir. Bu konuda Londra’da yapılacak toplantıda projelerimizi açıklayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

             Bağdat’ta bomba yüklü araçlarla yapılan intihar saldırılarında 18 kişi öldü 80 kişi de yaralandı.

             Fransa’da peçe, burka ve çarşaf konusunu inceleyen bir komisyonun hazırladığı raporda kadınları tamamen kapatan peçe yasağını, hastane ve okul gibi alanlarda uygulanmasını istemektedir. Hazırlanan rapor Fransa meclisine sunulacak.

 

27.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları haftalık görüşmelerini gerçekleştirdi.

             Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi CPT ikinci kez İmralı’ya gitti. Açıklama yapmayan 6 kişilik CPT heyeti daha sonra basına açıklama yapacaklarını belirttiler.

             TC devletinin Kürdistan’da yaptığı operasyonlarda 42 kişi gözaltına alındı.

             KCK Yürütme Konseyi başkanı Murat Karayılan: “BDP’nin Türkiye partisi hedefi önemlidir. Tasfiye politikalarını boşa çıkarmada önemli olacağını düşünüyorum. Türkiye sol hareketi ortak bir noktada buluşmazlarsa tarihi bir fırsatı kaçıracaklardır. Türkiye çok önemli bir süreçten geçmektedir. Baydemir net tutum takındı o sözler normal koşullarda söylenen sözler değildir. Türkiye’ye biçilen rol İran’ı Irak üzerinden barajlamadır. İran’ın Kürt halkını hedeflenmesi yanlış bir politikadır. Kürt sorunu bölge sorunudur. Kürt halkının iradesini esas almadan hiçbir soruna çözüm geliştirilemez.”

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan: “PKK ve Öcalansız çözebiliyorlarsa çözsünler yoksa boş konuşup süreci sabote etmeye çalışmasınlar. Türk halkının en büyük dostu Öcalan’dır. Önder Apo’suz Kürt-Türk barışı olamaz. Öcalan’ın dışlanması Türkiye’ye önümüzdeki yüzyılı da kaybettirir.”

             Prof Dr. Levent Köker: “Kürt kimliği ve Kürtçe anayasal güvence altına alınmalıdır.”

             Patnos’’ta SP ve DP’den istifa eden iki meclis üyesi törenle BDP’ye geçti.

             Amed büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir: “Şahsıma yönelik suikast planı Kürt halkına yönelik darbe planının bir parçasıdır.”

             Batman’da bir gösteriye katıldığı iddiasıyla tutuklanan 15 yaşındaki Berivan, Diyarbakır özel savcısı 13 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

             Türkiye ve Kürdistan’da kayıp ya da kaçırılan çocukların sayısı 661’e ulaştı. En çok çocuk kaçırma ve kayıp olayları Kürdistan’da yaşanıyor.

             BDP milletvekilleri seçim barajının yüzde üçe düşürülmesi için önerge verdi.

             Amed Yerel Gündem 21 Kent Konseyi başkanlığına, büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir seçildi.

             Erzurum özel yetkili savcısı Eskişehir il jandarma komutanı Albay Recep Gençoğlu, Ergenekon ile bağlantıları nedeniyle gözaltına alındı. Recep Gençoğlu daha önce Albay Temizöz’den sonra Cizre’de görevli olduğu dönemde birçok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu belirtildi.

             AKP hükümetinin başbakanı Tayip Erdoğan ve içişleri bakanı Beşir Atalay, Türkiye ve Kürdistan’daki valileri topladı. Valilere PKK’nin tasfiyesi konusunda bilgi verildiği açıklandı. Erdoğan, operasyonların devam edeceğini söyledi. Masa başında oturmamaları gerektiğini, ev ev dolaşmalarını, ihtiyaçları olanları yerinde tespit etmelerini isteyerek, kim ne söylerse söylesin kömür dağıtımını sürdürmelerini istedi.

             TC dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD dışişleri bakanı Hillary Clinton ile görüştü.

             Poyrazköy’de çıkan Ergenekon’a ait cephaneliğe ilişkin 17 asker hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

             Polis ve MİT’e ağır silah ithal yetkisinin verilmesi konusunda hazırlanan yasanın meclise getirilmesine karşı rütbeli bir grup asker meclise gelerek alt komisyonla görüştü.

             Sri Lanka’da yapılan seçimlerde Tamil halkını katleden Rajapaksa tekrar devlet başkanı olarak seçildi.

             Kuzey ve Güney Kore, Sarı denizde birbirlerine top atışları yaptılar.

 

28.01.10

             CPT heyeti İmralı ziyaretini tamamladı, sıra insan hakları savunucularında, heyetin İmralı ziyareti ile ilgili yarın geniş açıklama yapılacak.

             BDP Eş başkanlarını kamuoyuna açıkladı, Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak’ın eş başkanlıkları kesinleşti.

             Mardin’de MHP eski il başkanı BDP’ye katıldı. Yedi yıl il başkanlığı yapan Hüseyin Cüntürk aşireti ile birlikte törene katıldı.

             TC dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu, Talibanların terör listesinden çıkarılması için çaba sarf edeceğini açıkladı.

             AKP’nin Alevi Çalıştayı Alevisiz başladı. 

             Polise taş atan çocuklara Bitlis cezaevinde işkence yapılıyor.

             Kadın intiharlarına karşı Amed’de yürüyüş yapıldı.

             Amed Barosu kayıtlarından derlenen istatistiksel verilere göre, 1 Ocak 2008 ile 17 Eylül 2009 arasında kentteki mahkemelerde ‘sanık’ sıfatıyla yargılanan 0-18 yaş grubundaki çocuk sayısı 3 bin 184. Bu rakam 2007’de 2 bin 226 oldu.

             İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi’nin 2009 yılı raporunda Adana’da bir yıl içinde 13 ile 18 arasında değişen 3 bin 155 çocuk gözaltına alındı. Bu çocuklardan 299 çocuk tutuklandı. 54 çocuğun tutuklanma nedeni toplumsal olaylar. 48 çocuğa kolluk güçlerine taş attıkları ve örgüt propagandası yaptıkları gerekçeleriyle toplam 203 yıl 3 ay 15 gün ceza verildi.

             ABD'deki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nde konuşan Mesut Barzani, bir soru üzerine, Türkiye ile ilişkilerinin geliştiğini, iki taraf arasında ekonomik ve enerji alanında çok büyük bir işbirliği olduğunu kaydetti. "Demokratik açılım'' sürecinin de bu ilişkilerin geliştirilmesinde yardımcı olduğunu, aralarındaki ilişkilerin hükümetin açılım siyasetinin desteklenmesinde önemli rol oynayabileceğini ifade etti. 

 

29.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan: “PKK’yi terörist ilan etmek partinin görevleri ya da işi değildir. Bu konuda lafı evirip kıvırmaya, dolandırmaya gerek yok, ‘PKK’yi terörist ilan etmek benim işim değil’ desinler. PKK devletle sorununu silahla çözmeyi tercih eden yasa dışı bir örgüt olduğunu herkes bilir. Sonuçta aralarında bir bağ olması mümkün de değil mantıklı da değil. Demokratik Barış Partisinin örgütlenmesini de buna göre yapması gerekiyor. DBP sadece Kürtlerin partisi değildir. Milliyetçi temelde örgütlenen bir parti değil. Milliyetçi temelde örgütlenen partiler var. İşte Türkiye’de de MHP onlar milliyetçi temelde örgütleniyorlar. Ama ben milliyetçiliğin ideolojik olarak ulus-devletin dini olduğunu açıklamıştım. Bunu savunmalarımda genişçe bulabilirsiniz. Kürtlerin devlet temelinde örgütlenen bir halk olmadığını söylemiştim. Bu yönüyle Türklerle Kürtler farklıdır. Türkler daha çok devlet temelinde örgütlenmiş bir halktır ve devlet desteğini almaktadır. Kürtler örgütlenmelerini demokratik temelde gerçekleştirmeliler.”

             TC devleti Kürt soykırımına devam ediyor. Kürdistan’da düzenlenen operasyonlarda 13 kişi daha gözaltına alındı.

             BDP milletvekili Akın Birdal: “Uygulamalar ne adalet ne de açılımla açıklanabilir. Kürt halkına yönelik saldırılar ürkütücüdür. 12 Eylül faşizmini andırıyor. Kürtlere karşı İsrail yöntemleri uygulanıyor. İnsan hakları ihlalleri sistemleşmektedir. Asıl vicdansızlık Kürdistan’da yapılanları görmemektir.”

             HPG-BİM: “TC ordusu Zap alanlarına obüs ve havan attı. İran ordusu da Kandil alanlarına havan ve katuşa saldırılarında bulundu.”

             Medya savunma alanlarında HPG saflarına katılan 39 gerilla adayı temel eğitimlerini tamamlayarak birliklerine dağıldı.

             BDP İstanbul milletvekili Sabahat Tuncel, Kürdistan’da yaşanan çocuk kaçırma olaylarını meclis gündemine getirdi.

             Cizre’de Hatice Uca isimli bir kadın intihar etti.

             Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Ilısu baraj projesine destek veren bankaları tekrar uyardı.

             TC genelkurmay başkanlığı İstanbul 1. Orduda Balyoz darbe planının hazırlandığı seminere katılan 162 subay ile görüşüldüğü, orada belirtilen ve yazılanlarla Taraf gazetesinde yazılanların bir birinden farklı olduğu belirtildi.

             TC meclisinin giriş nizamiye kapılarında nöbet tutan askerlerin yerine polislerin nöbet tutacak.

             AKP hükümeti valiler toplantısından sonra içişleri bakanı Beşir Atalay, emniyet müdürlerini Ankara’da topladı.

             Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan krizi nedeniyle gerilen ilişkilerde gaz kartını öne çıkardı. Fiyat sorununu gündeme getirerek “bu şartlarda Türkiye’ye gaz veremeyeceklerini” söyledi.

             Londra’da Afganistan konferansı yapıldı. Konferansta Taliban militanlarına silah bırakması için 140 bin dolar teklif edildi. Taliban ise Afganistan’ın Leşkergah kentini Talibanlar işgal etti. Kent savaş alanına dönüştü. BM liderlerinin Taliban ile gizli görüşmeler yürüttüğü açıklandı.

             Hamas liderlerinden Mahmud El Mebhu, Dubai’de öldürüldü.

 

30.01.10

             Demokratik Toplum kongresi tüzüğünü tamamladı. DTK 6-7 Şubat’ta Mardin’de Mezopotamya’daki dinler ile ilgili bir toplantı yapacak.

             BDP kongre hazırlıklarını tamamladı. Hem yeni isimler hem de eski isimler yer alacak.

             BDP milletvekili Sabahat Tuncel İstanbul’da kadın örgütleriyle bir araya geldi.

             AKP’nin tutuklulara yaklaşımı yarın bir yürüyüşle Amed’de protesto edilecek. 39 tutuklu ölümle burun buruna yaşıyor.

             Adana’da hasta tutuklular için bir oturma eylemi yapıldı.

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.