Daily Telegraph: Muhalifler Haliç Manzaralı Apartmanlarda Eğitiliyor
Dış Basından / 27 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 15:38
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Daily Telegraph gazetesi, Suriyeli muhaliflerin İstanbul’da İngiliz ve Amerikalılar tarafından eğitildiği haberini sayfalarına taşıyor.

Daily Telegraph gazetesi, Suriyeli muhaliflerin İstanbul’da İngiliz ve Amerikalılar tarafından eğitildiği haberini sayfalarına taşıyor.

Daily Telegraph gazetesinin İstanbul’dan bildiren muhabiri Damien McElroy, İstanbul’daki Suriyeli muhaliflere ‘yerel aktivistlerin dış dünya ile iletişim kurabilmelerini sağlamak için uydu, bilgisayar ve iletişim araçları temin edildiğini’ yazıyor.

Haberde, eğitim programına dahil olan İngiliz bir danışmanın şu sözlerine yer veriliyor:

“İngiltere ve ABD, muhaliflerin kapasitesini geliştirmek için Suriye’de yaşanan gelişmelere temkinli yaklaşıyor. İleride ne olacak? Suriye topraklarını kim kontrol edecek. Biz, liderliği yürütebilmeleri için sivillere bazı beceriler kazandırmak istiyoruz.”

Haberde, eğitimin Haliç manzaralı apartmanlarda yapıldığı belirtiliyor.

Gazeteye göre proje teklifi, Suriye’de işlenen suçların Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınması durumunda, delil toplanması için İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague’den geldi.

Projenin ABD Dışişleri Bakanlığı Suriyeli Muhalifleri Destekleme Bürosu ve Dışişleri yetkilileri tarafından denetlendiği belirtilirken Amerika’nın muhaliflere 25 milyon dolar, İngiltere’nin 5 milyon sterlin verdiği hatırlatılıyor.

Gazeteye göre, eğitime katılan muhaliflerin görevlerinden biri, Suriye’den gönderilen videoların yayın kuruluşlarına ulaştırılmasını sağlamak.

Aktivist grup ayrıca dağıtılmak üzere Esad’ın ‘tüysüz ördek’ olarak betimlendiği mizahi yapışkanlı çıkartmalardan onbinlerce bastırmış.

Eğitime katılan Mina el Humsi adlı muhalif, Esad çiftinin ifşa edilen email hesaplarında Esma Esad’ın eşi Beşar Esad’a ‘ördek’ diye hitabettiğini gördüklerini, ürettikleri çıkartmaların her yere yayılmasını istediklerini dile getiriyor.

Haberde, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda Suriye muhaliflerden sorumlu diplomat Jon Wilks’in geçen hafta söylediği şu sözlere de yer veriliyor:

“Suriye’de, geçiş dönemi sonrası köy ve şehirlerde yerel yönetimleri üstlenmeleri için aktivistleri eğitmeliyiz.”

Suriye Ulusal Konseyi’nin İstanbul’da bulunan bir üyesi gazeteye yaptığı açıklamada Batı’yı eleştirip, “Başından beri bir sürü söz verildi ancak hiçbiri tutulmadı. Suriyeli muhalifler ihtiyacı olanlara insani yardım ulaştırılmasını istiyor. Özgür Suriye Ordusu da uçakların bombardımanına son verilmesini istiyor. Fakat [Batı] arkamızda durmuyor ve rolümüzü baltalıyor.”

Gazeteye konuşan bir İngiliz yetkili de amaçlarının, Suriye Ulusal Konseyi’ne ‘alternatif yaratmak olmadığını, Suriye içindeki muhaliflerin rolünün güçlendirmek olduğunu’ ifade ediyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA