DÖKH: AKP'nin kadroları taciz ve tecavüz ediyor
Kadin / 27 Ağustos 2012 Pazartesi Saat 14:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÖHK, Şırnak'ta genç bir kadının kadrolu imam M.D. tarafından tecavüz edilmesine sert tepki göstererek, AKP'nin her alanındaki kadrolarının taciz ve tecavüz gerçekleştirdiğini aktardı.

DÖKH üyesi Ayten Tekeş, Şırnak'ta genç bir kadının kadrolu imam M.D. tarafından tecavüz edilmesine sert tepki göstererek, AKP'nin her alanındaki kadrolarının taciz ve tecavüz gerçekleştirdiğini aktardı. Tekeş, ayrıca, tecavüz mağduru H.Ö. adlı kadının Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın görülecek duruşmasına katılacağını bildirdi.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) üyeleri, Şırnak'ta bir cami imamının çocuk yaştaki kuran kursu öğrencilerine tecavüz etmesine ilişkin BDP Diyarbakır İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Kibriye Evren, Diyarbakır Kadın Sorunlarını Araştırma Merkezi (DİKASUM) Kadın Aile Şube Müdürü Ayten Tekeş ve çok sayıda DÖKH üyesi kadın katıldı. DÖKH adına basın açıklamasını okuyan Tekeş, "Burada insanlık onurunu ayaklar altına alan, kadına yönelik şiddetin, taciz ve tecavüzün ihbarını yapmak için bir araya geldik" dedi. DİHA'nın yaptığı haberle açığa çıkan tecavüz olayı mağduru kadının konuşmalarını hatırlatan Tekeş, "Bugün 19 yaşında olan bir kadın Şırnak'ta yaşarken 11 yaşından 18 yaşına kadar kadrolu camii imamı M. D. tarafından tacize ve tecavüze uğramış ve aynı durumu en az 30 kişinin daha yaşadığını belirtmiştir. Sürekli ve sistematik bir şekilde uygulanan bu tecavüz acaba cesur bir kadın tarafından ortaya çıkarılmasaydı daha kaç yıl, kaç kadın bu imamın tecavüzüne maruz kalacaktı?" diye sordu.

"5 bin yıldır süren tecavüz kültürünün sadece küçük bir satırıdır imamın tecavüzleri" diyen Tekeş, her gün sayısız kadının sokaktaki erkek, yakınlarındaki baba, eş, ağabey ile okullardaki memur, camilerde imam, karakollarda polis ve askerler tarafından tecavüze uğradığını söyledi. Tekeş, AKP hükümetinin 10 yıllık iktidarı boyunca kimliklerine, dillerine, dinlerine tecavüz ettiğini kaydederek, "AKP hükümetinin Siirt'teki polisleri, YİBO müdürleri, öğretmenleri, Şırnak'taki kadrolu imamları kadınlarımıza çocuklarımıza tecavüz etmektedir. AKP hükümetinin her alandaki kadroları, hatırlarsanız Diyarbakır'da AKP'nin merkez yürütme kurulu üyesi olan bir öğretim üyesi ile ilgili de öğrencileri benzer şeyler söylemişti, Şırnak'taki kadrolu imamı da 'biz din kardeşiyiz' diyerek, Kur'an kursundaki genç kadın ve kız çocuk öğrencilerinin iradelerini hiçe sayarak, tıpkı sırtını yasladığı AKP hükümeti gibi tehditler ve şantajlarla taciz ve tecavüzlerini gerçekleştirmektedir" dedi.

Duruşmaya katılım çağrısı

Daha sonra konuşan BDP Kadın Meclisi Sözcüsü Kibriye Evren ise, Cizre'de 5 kişi tarafından tecavüze uğrayan H.Ö. adlı kadının Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek olan duruşmasına katılım çağrısı yaparak, aralarında milletvekili, belediye başkanları, DÖKH üyesi kadınların bulunduğu çok sayıda kadının duruşmaya katılacağını söyledi. Evren, davayı takip ettikten sonra olayın gerçekleştiği köye gideceklerini de belirterek, mağdurlarla görüşme yapacaklarını ifade etti.

Şırnak 'utanç davası'na çağrı

ŞIRNAK

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde, geçtiğimiz Nisan ayında hastaneye gitmek için beklediği minibüs durağından zorla kaçırılarak kendilerini polis olarak tanıtan 5 kişinin tecavüzüne uğrayan H.Ö. davası, yarın Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Cizre İlçesi'nde BDP İlçe Kadın Meclisi, davaya dikkat çekmek amacıyla Sitîya Zîn Kadın Danışmanlık Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamayı yapan Sitîya Zîn Kadın Danışmanlık Merkezi Yöneticisi Esin Karahan, yarın görülecek dava için sabah saat 08.00'da Cizre Belediyesi önünde bir araya gelerek, davayı izlemek için buradan Şırnak'a gideceklerini söyledi. Tüm kadınlara davayı izleme çağrısı yapan Karahan, "Tecavüzcülere müebbet" diyerek tepkilerini ortaya koyacaklarını söyledi. Olay ile ilgili 5 kişiden hala 3'ünün yakalanmadığını hatırlatan Karahan, "Dün Cizre'de halka gaz bombalarıyla saldırmakta geri kalmayan devlet, söz konusu tecavüz, hırsız ve katil olunca aynı tavrı takınmıyor. Bizler BDP Kadın Meclisi olarak bölgedeki tüm kadın örgütleri ile birlikte bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan haykırmak istiyoruz. Diğer failler yakalanıp yargılanana kadar H.Ö.'nün yanında olacağız" dedi. – Diha

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA