Redhack Dışişleri Bakanlığı’nın Belgelerini Yayınladı
Teknoloji / 26 Ağustos 2012 Pazar Saat 16:24
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kızıl Hackerlar” olarak da bilinen hack grubu, Temmuz ayında Dışişleri Bakanlığı'nın sitesini hacklediğinde ele geçirdiği belgelerin bir kısmını yayınladı.

“Kızıl Hackerlar” olarak da bilinen hack grubu, Temmuz ayında Dışişleri Bakanlığı'nın sitesini hacklediğinde ele geçirdiği belgelerin bir kısmını yayınladı. Redhack, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Dışişleri'ni hackledikten sonra 'Ellerinde bir şey yok' demişlerdi. Bu yüzden yabancı misyon çalışanlarının kimliklerini yayınlamıştık. Ardından elimizde belgeler olduğunu ve tutukluların hemen bırakılmasını istemiştik. Redhack'li diye alınan yedi kişiden dördü bırakıldı fakat ne yazık ki yine elimizde belge olduğuna inandıramadık. Elimizdeki binlerce belgenin en önemsizlerinden biri (Link) Elimizdekiler o kadar çeşitli ki... Bu önemsiz belge de 'Redhack sadece başvurulara erişebildi' diyen Naci Koru'ya gelsin (Link) Redhack'in elindeki belgelerdeki çeşit o kadar çok ki ayıklamamız bayağı zaman aldı. Kararnameler bile var (Link)” açıklamasını yaparken çeşitli dosya paylaşım sitelerinin linklerini tweet'ledi.

Redhack'in yayınladığı belgeler arasında, Avrupa Uzay Ajansı Genel Direktörü Jean-Jacques Dordain tarafından TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş'e gönderilmiş resmi antetli bir mektup, Türkiye'nin Mainz Başkonsolosluğu'nda çalışan bir memurun emeklilik talebiyle ilgili dilekçe ve Türkiye'nin yurtdışındaki çeşitli misyonlarına atanan diplomatların atama kararları bulunuyor.

TEMMUZ AYINDA HACK'LENMİŞTİ

Redhack 2012 Temmuz ayında Türkiye'nin dış politikasına bir tepki olarak Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesini hack'lemiş ve eylemi Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenlere ithaf etmişti. Siteye yarım saat kadar erişim sağlanamazken, Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, “Bize yaz okulu ya da staj gibi konularda online başvuru yapılıyor. Bunu bir firma üzerinden gerçekleştiriyoruz. Firmanın server'ları hack'lenmiş, o arada bizim siteye de girilmiş. Ancak sadece online başvuru bölümü etkilenmiş. O sayfayı kapattık. Şu anda zaten bir başvuru durumu yok. Dolayısıyla kritik bir durum söz konusu değil” demişti. Bunun üzerine Redhack, Koru'nun açıklamasını yalanlamak amacıyla Türkiye'deki yabancı ülke misyonlarında çalışan personelin kimlik kartlarının kopyalarını yayınlamıştı. Olaydan birkaç gün sonra Dışişleri Bakanlığı Türkiye'deki yabancı misyonlara olayla ilgili nota vererek bilgilendirmede bulunmuştu.-Evrensel

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.