“Hakkari elden gitti”
Serbest Yazılar / 25 Ağustos 2012 Cumartesi Saat 13:07
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt halkının yapılan bütün zulme rağmen devlet karşısında boyun bükmemesi AKP devletini çileden çıkarmıştır.

Yüzyıllardır kendini insan emeği üzerinden yaşatan kapitalizmin insanlığın merkezi Ortadoğu üzerindeki stratejik politikaları ve günümüze kadar uzanan planlarının kaos içerisinde olduğu bir sürece tanıklık ediyoruz. Her ne kadar Geleceği daha önceden planlayan ABD ve ABD gibi Ortadoğu projesinde yer alan diğer kapitalist ülkelerin yaptığı müdahaleler söz konusu olduysa da bugün pek işe yaramadığını görmekteyiz. Kapitalist sistemin yürütücüleri Ortadoğu’nun merkezinde yer alan Kürtlerin ve insanlığın özgürlük arayışçısı önderliğimizi 1999 yılında hain bir komplo sonucu esir alarak Ortadoğu üzerinde hâkimiyet planları kurmuş görünseler de bugün bu planlarının sarsıldığını ve kapitalist sisteminde kendini yenilemek zorunda bırakıldığı net ortadadır. Kapitalist sistemin Planlarını boşa çıkaran Kürt Halk Önderi’nin 14 yıldır İmralı adasında tutulması ve bir yılı aşkın hem avukatları hem de ailesi ile görüştürülmemesinin temel nedeni de burada yatmaktadır. 

Petrol çıkarının üstünü kimyasal bahanesiyle örten ve Irak’ı tarumar ettikten sonra Ortadoğu halkına ayar verilmiş bir baharın sunulmasının ardından yönünü Suriye’ye veren ABD, Suriye’de Kürtlerin başkaldırısına takılınca kaygan bir zeminde dostlukları bulunan Türkiye ile yeni hesap ve planlar içerisine girdi. Son yıllarda Ortadoğu’da yaşananlar Kürtler açısından halk devrimlerinin gerçekleştirebilecekleri bir çıkış oldu. Kürtlerin Suriye’deki başarısı ABD, İran ve Türkiye gibi devletlerin yeni arayışlar içerisine girmesine neden oldu. Ne yapacağını şaşıran AKP devleti Suriye’ye saldırabilmek için iki pilot’unu kurban etse de başarılı olamamıştır.  Bu durum yaptığı her konuşmasında Komşuları ile sıfır sorun naraları atan Erdoğan ve hükümetini rahatsız etmesinin yanı sıra kahretmiştir. Kürtler üzerinde uyguladıkları baskı ve zulmü arttırarak, yaptıkları siyasi ve askeri operasyonlarla bunu net bir şekilde ortaya koymaktadırlar. Kürtlerin Suriye’deki başarısının yanı sıra PKK’nin yeni taktik hamlesiyle birlikte büyük bir darbe alan AKP devleti köşeye sıkışmış kedi misali etrafını tırmalayan ve saldırgan bir hal almıştır. Hayatının en kötü siyasi ve askeri sürecini yaşayan AKP devletinin durumu PKK’nin Şemzînan’da uzun süredir devam eden eylemleri ile daha da kötüye gitmiştir. Her ne kadar AKP devleti Şemzînan’daki yenilgisini saklamaya çalışsa da daha önce Colemêrg bölgesinde uzun yıllar askeriyede komutanlık görevi yapmış olan Osman Pamukoğlu’nun “Hakkari elden gitti” açıklaması AKP devletinin yenilgiye uğradığının göstergesi oluyor. 

 PKK’nin her geçen gün eylemliliklerinin artması, Kürt halkının yapılan bütün zulme rağmen devlet karşısında boyun bükmemesi AKP devletini çileden çıkarmıştır. Yine Kürtlerin Suriye’de birlikte hareket etmeleri, PYD’nin Suriye’deki başarısı AKP devletinin gözünü korkutmuş, Suriye’nin yanı sıra İran’la da kötü ilişki içerisinde olan AKP devletinin, kendine pay arayan ve büyük bir telaş içerisine giren ABD ile sıkı ilişki içerisine girmesine neden olmuştur. Büyük bir Ortadoğu trafiğinin yaşandığı bu süreçte Hem PKK hem halk olarak lehimize gelişen bu süreci daha iyi değerlendirirsek büyük başarılar elde etmemiz kaçınılmazdır. 

Jinda Roj

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.