Muhaliflere İngiliz İstihbarat Desteği
Dış Basından / 19 Ağustos 2012 Pazar Saat 16:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sunday Times gazetesi Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı savaşan muhalefete İngiliz istihbaratının destek verdiği haberini manşetine taşıyor.

Sunday Times gazetesi Suriye'de Beşar Esad yönetimine karşı savaşan muhalefete İngiliz istihbaratının destek verdiği haberini manşetine taşıyor. Gazete, muhalefetin bir sözcüsünün "İngiliz istihbaratı Kıbrıs'tan yakından izliyor" şeklindeki sözlerini aktarıyor.

Aynı yetkili, Suriye birliklerinin hareketlerine ilişkin bilgilerin muhalefetin hedefini bulan saldırılar düzenlemelerine yardımcı olduğunu söylüyor. Buna göre, böyle bir destek, silahlı muhaliflerin Halep'te düzenledikleri saldırılarda etkili oldu.
Muhalif kaynak "İngilizler istihbarat bilgisini Türklere ve Amerikalılara veriyor, biz de bilgiyi Türklerden alıyoruz" diyor.
Sunday Times gazetesi, aynı sözcünün İngiliz yetkililerinin "Kıbrıs'taki askeri üslerinde elde edilen bilgilerin Türkiye üzerinden Özgür Suriye Ordusu Birlikleri'ne aktarıldığının farkında olduklarını ve bunu onayladıklarını" da söylüyor.

Muhalif kaynak, sözlerine şöyle devam ediyor "İngilizler, Suriye ordusunun hareketlerine ilişkin haberleşmelerini izliyor ve biz böylece takviye birliklerin Halep'e yöneldiğini öğrendik." "İdlip ve Halep'in güney batısındaki Sarakip'teki ordu birliklerine başarılı bir saldırı düzenledik."

Sunday Times gazetesi, bu ifadelerin, İngiliz istihbaratının Suriye'deki gelişmelere karıştığına ilişkin ilk işaret olduğunu belirtiyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA