Halk İnisiyatifi: Kıyameti Koparma Zamanıdır
Duyurular / 14 Ağustos 2012 Salı Saat 09:43
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürdistan Halk İnisiyatifi, PKK'nin silahlı mücadeleye başladığı 15 Ağustos ile ilgili yaptığı açıklamada,

Kürdistan Halk İnisiyatifi, PKK'nin silahlı mücadeleye başladığı 15 Ağustos ile ilgili yaptığı açıklamada, "Önder Apo üzerinde bir yılı aşkındır yürütülen tecrit ve izolasyon politikalarının hesabını her gün sormak boynumuzun borcudur. Bin kat serhildan, isyan ve özgürlüğü yaratma gerekçesine dönüştürme zamanıdır" dedi. İnisiyatif, 15 Ağustos’ta halkı Serhildana çağırdı.

Kürdistan Halk İnisiyatifi, halk tarafından direniş ve diriliş bayramı olarak kutlanan 15 Ağustos atılımıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Yaşanan siyasal gelişmelere dikkat çekilen açıklamada, Kürdistan coğrafyasında tarihin en görkemli direnişinin yaşandığı belirtildi. "Kaderimizi belirleyecek olan bu görkemli direniş olacaktır" denilen açıklamada, "Kürt halkının tarih sahnesine direnişle adını yazdığı diriliş mücadelemizin 28. Yıl dönümünde amansız direnişle zaferin ön günlerini yaşıyoruz. Kürdistan'da zaferin kilidi 15 Ağustos dirilişiyle açıldı ve yine Ağustos ayında zafer ruhu tüm Kürdistan coğrafyasına yayılarak yükselişi yaşamaktadır. Büyük 15 ağustos atılımıyla özgürlüğümüzün, mutluluğumuzun kaynağı PKK' yle Kürt ve Kürdistan ismi tüm dünyaya yayıldı, gün gün yıl yıl ısrarla inatla direniş mücadelemiz özgürlük tarihini yazdı ve 28. Yıl dönümünde tüm dünyada direnişimizin yarattığı tarihsel zaferi konuşuluyor ve yayılıyor” dendi.

“Fettullah-Erdoğan faşizmi zaferi yaratacak direnişimizin önünde tutunamayacaktır” denilen açıklamada, “Türk sömürgeciliğinin” Ortadoğu ve Kürdistan’daki politikalarının çözülmeye mahkum olduğu vurgulandı.

‘TECRİDİN HESABINI SORMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride dikkat çekilen açıklamada, "Önder Apo üzerinde bir yılı aşkındır yürütülen tecrit ve izolasyon politikalarının hesabını her gün sormak boynumuzun borcudur. Bin kat Serhildan, isyan ve özgürlüğü yaratma gerekçesine dönüştürme zamanıdır” dendi. Tüm Kürdistan halkının Serhildana tam olarak katılmasının istendiği açıklamada, “Tüm Kürdistan halkı özgürlük taleplerini Serhildanla kazanmayı mutlaka esas almalıdır. Tecride karşı Önder Apo'nun özgürlüğüne kadar serhildan, direniş ve isyan çizgisinde yürümek tarihsel görev ve sorumluluk olduğu kadar bizim açımızdan onur ve namus mücadelesidir. Kürt halkının özgürlük ahlakı ve vicdanı tecridi asla ve asla kabul etmiyor. Önderliğimizin tecridi karşısında hiç bir güç, hiç bir çevre ve vicdan sahibi olan insan Kürt halkından bundan başka bir şey beklemesin" denildi.

‘KIYAMETİ KOPARMA ZAMANI’

Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride karşı Kürt halkının ‘kıyameti koparma hakkının bulunduğu” belirtilen açıklamanın devamında, “Her yerde devrim, her yerde Özgürlük haykırışıyla devrime yürüme, Kürdistan'a dayatılan inkar, imha, soykırım ve tecritle hesaplaşarak zalim Erdoğan-Fettullah faşizmini Kürdistan topraklarında defetme tarihin bizlere dayattığı kaçınılmaz bir emirdir" vurgusu yapıldı.

‘MÜCADELEMİZ DEVRİMCİ HALK SAVAŞIYLA ZAFER SÜRECİNE GİRMİŞTİR’

"Mücadelemiz devrimci halk savaşıyla zafer sürecine girmiştir" denilen açıklamada, Batı Kürdistan’da halkın Öcalan’ın büyük emekleri ile kendi öz yönetimlerini gerçekleştirdiğini, Şemdinli’de gerilla güçlerinin gerçekleştirdikleri ‘devrimci operasyon’ ile “sömürgeci ordu güçlerinin Kürdistan topraklarındaki hakimiyetini ortadan kaldırdığı” ifade dildi. Açıklamada, “Nasıl ki Eruh'ta sömürgeciliğe sıkılan ilk kurşunla Kürdistan halkının dirilişi ve tarih sahnesine çıkışı gerçekleştiyse, bugün Şemzinan'da başlatılan devrimci operasyonla Kürdistan toprakları özgürleşiyor" denildi.

‘TARİHSEL BULUŞMA’

Açıklamanın devamında, "Eruh'la diriliş Şemzinan'la Özgür Önderlik Özgür Kürdistan'ın tarihsel buluşması gerçekleşiyor” denilerek, Şemdinli atılımı ile Kürdistan devriminin artık her yerde olduğu vurgulandı. Açıklamada, ‘Faşist sömürgeci güçlerin’ Kürdistan coğrafyasından sökülüp atılması istenilerek şöyle dendi:

“Kahraman Kürdistan gerillası nasıl ki faşist sömürgeci güçlerini Kürdistan coğrafyasından söküp atıyorsa, tüm Kürdistan halkı olarak bulunduğumuz her alanda il, ilçe, köy, mahalle, sokaklarda sömürgeci gücün tüm askerini, polisini, memurunu söküp atmalıyız. Sömürgeciliğin tüm güçleri, Kürdistancın hiç bir sokağında yürüyememeli ve yaşam hakkı tanınmamalımdır… Halk olarak her yerde kendi demokratik yönetimlerimizi oluşturmalı, yaşamın her alanında kendi kendimizi idare etme dışında ki her yaklaşımı sömürgeciliğin laneti olarak görülmelidir. Sömürgeci sisteme ait okullara gidilmemi, Kürdistan halkına kan, gözyaşı, işkenceleri yaşatan ve öldürme şebekesine dönüşmüş faşizmin ordusuna hiç bir Kürt genci askerlik yapmamalı ve bundan sonra Kürdistan’da yaygın olarak askerlik reddedilmelidir. Şemzinan direnişinin yarattığı tarihsel misyon bütün Kürdistan halkına devrime kalkışma gibi onurlu bir görev yüklemiştir. Şemzinan'da yaratılan mücadele ruhuyla, bütün Kürdistan halkı bu devrim ruhu, coşkusu, heyecanıyla serhildan ve isyanı yaratma çağrısı ortaya çıkarmıştır. Şemzinan'da yaratılan kesintisiz direniş tarzı, tüm Kürdistan'da kesintisiz direnişi geliştirme tarzını ortaya koymuştur. Şemzinan'da sömürgeciliğin yenilgisi, Kürdistan'ın tüm sokaklarında, tüm kentlerinde sömürgeciliğin otoritesinin kalmadığı, başta sömürgeci Türk faşist sistemi ve bin yıllardır halkların başına musallat olan kapitalist modernite sisteminin tüm etkilerine karşı tavır, duruş sahibi olunmalı ve bu güçlere tarihin en büyük dersini vermek için; serhildan serhildan serhildanı haykırma zamanıdır."

‘KENDİ ÜLKEMİZDE ÖZGÜR ÖNDERLİKLE ÖZGÜR KÜRDİSTAN’I YAŞAMAK İSTİYORUZ’

“Bu kölelik sistemini Kürdistan topraklarında kabul etmiyoruz, reddediyoruz” denilen açıklamanın sonunda şunlar belirtildi: Kendi ülkemizde Özgür Önderlikle Kürdistan’ı yaşamak istiyoruz. Özgür Önderlik, özgür ülkeyle özgür yaşamak için verilmesi gereken hiçbir bedelden kaçınmayacağımızı bir kez daha belirtmek istiyoruz. Biz Kürdistan halkı kendi öz değerlerimizi, kendi özgürlüğümüzü yaratmak için her türlü meşru direnme hakkımızı kullanarak sömürgecileri Kürdistan topraklarından söküp atmaya ant içiyoruz. Kürdistan topraklarında kölelik değil özgürlük, kapitalist modernitenin hakimiyeti değil, Özgür Kürdistan halkının özgür iradesi zafer kazanacaktır. Bu vesileyle 15 Ağustos Diriliş Bayramını İnsanlığa ve Kürdistan halkına armağan eden büyük komutan Agit yoldaşın anısı önünde saygıyla, minnetle eğilirken, Agit yoldaşın anısına bağlı kalarak Özgür Önderlik Özgür Kürdistan şiarıyla 7'den 70'e bütün Kürdistan halkını bulunduğu her yerde 15 Ağustos'ta Serhildanlarla direnişi yükselmeye, her köyü, her sokağı, her kenti faşizmin kâbusu yaşayacağı alanlara çevirmeye çağırıyoruz."-Amed

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info
   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.