Asker Ölümlerinin Katili ‘AKP’
Serbest Yazılar / 12 Ağustos 2012 Pazar Saat 09:31
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Faşist ve ırkçı AKP Devletinin son dönemlerde askerliğini yapan Kürt gençlerine yönelik katliamları her geçen gün artıyor.

Faşist ve ırkçı AKP Devletinin son dönemlerde askerliğini yapan Kürt gençlerine yönelik katliamları her geçen gün artıyor. Katledilen bütün gençlerin Kürt olması işin asıl yüzünü ortaya çıkarıyor. Irkçı yaklaşımlarda üzerine tanımayan AKP Devletinin Kürtlere olan kini, Kürtleri her gördükleri yerde fırsatını buldu mu öldürmeye kadar vardırıyor.

Askere giden Kürt gençlerine yönelik insanlık dışı uygulamalar, gençlerin ruh durumu, psikolojileri üzerinde büyük etki yaratmaktadır. Kimisi öldürülmekte, kimisi askerliğini bitirdikten sonra ruhsal bunalım geçirmekte, kimisi kendi gölgesinden bile korkar hale gelmektedir. Çoğu aile çocuklarının askerden döndükten sonra farklı bir ruh haline büründüğünü, sessizleştiğini, güvensizleştiğini, insanlardan korktuğunu belirtiyor. Kimisi de askerden döndükten sonra uzun bir süre psikoterapi görüyor.  Kendisi Hakkârili olan S.K. askerliğini yaptığı esnada, komutanının başına getirdiklerini anlatırken bile hala inanılmaz bir psikolojik buhran yaşadığı ortaya çıkıyor. Kürt genç, askerde yaşadığı akıl almaz zulümleri ve işkenceleri şu sözlerle dile getiriyor: ‘Komutan sırf Kürt olduğumuz için ben ve 6 arkadaşımı en tehlikeli görevlere, en ön sırada gönderiyordu. İtiraz edersek önce kendisi işkence ediyor, sonra da diğer komutanlara işkence ettiriyordu. Bunun yanı sıra tuvalet temizletme, hakaret etme, yüzümüze tükürme, Kürtlere, ailemize (özellikle de annemize) aşağılayıcı şekilde küfürler etme, keyfi olarak sıramız olmamasına rağmen silahsız nöbet tutturma, tehdit etme vs. gibi insanlık dışı uygulamalar yapıyordu. Hiçbir kuralı ihlal etmememize rağmen tek suçumuz Kürt olduğumuz için türlü türlü cezalar veriyordu. “öyle bir etki bırakacağım ki askerlikten sonraki yaşamınızda da bizi unutamayacaksınız.” şeklinde söylemlerde bulunuyordu. Kürt gençlerine her türlü uygulama reva görülüyordu.” 

Görüldüğü gibi Türk askerliğini yapmak psikolojik olarak çökmek, ruhi bunalım geçirmek, insanlık dışı uygulamalara maruz kalmak gibi anlamlara gelmektedir. Kürt gençlerine olan kinlerini kusmak için türlü işkence yöntemleri geliştiren faşist Türk komutanlarının yaptıkları bunlarla sınırlı değil. Özellikle son zamanlarda örneğine sıkça rastladığımız güya şüpheli, oysa AKP ordusu tarafından yapıldığı kesin asker ölümlerinde her geçen gün artış yaşanıyor.    Sadece 2012 yılının Haziran-Temmuz aylarında toplam asker intihar süsü verilerek katledilen asker sayısına bakarsak:
Batmanlı Selman Pınar 02.06.2012 tarihinde ölü bulundu. Yetkililerin intihar etti dediği Pınar’ın ailesi çocuklarının devlet tarafından sırf Kürt olduğu için öldürüldüğünü açıkladı. 

Yine 23.05.2012 tarihinde “Diyarbakır’da Ergani yolu üzerinde bulunan Deve geçidi topçu kışlasında askerlik yapan Onur Çağrı Baş, sırf Kürt olduğu için öldürüldü. Askerin babası Muharrem Baş oğlunun kasten öldürüldüğünü söyledi. Faşist AKP Devletinin Kürt gençlerine yönelik katliamları bununla da son bulmuyor. 

Sêrt’te Cengiz Akkurt; Colemerg’te de Yılmaz Çelgin 22.06.2012 tarihinde isimli askerlerin faşist Türk ordusu tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.
23.06.2012 tarihinde faşist AKP Devleti ordusu tarafından katledilen askerlere bir yenisi daha eklendi. Bu sefer Agirî’nin Bazîd ilçesinde Oğuzhan Şen adlı bir asker intihar süsü verilerek katledildi. Oğuzhan’ın babası Muhsin Şen de oğlunun intihar etmediğini AKP Devleti tarafından öldürüldüğünü açıkladı.

26.06.2012 tarihinde asker ölümlerinin son örneği Gever’de yaşandı. Hakan Koçer isimli bir askerin, çatışmada öldürüldüğü ırkçı AKP ordusu tarafından belirtilmişti. Ancak HPG yaptığı açıklamada belirtilen tarih ve yerde herhangi bir çatışmanın yaşanmadığını, Hakan Koçer’in devlet tarafından öldürüldüğünü belirtmişti. Koçer'in ailesi de oğullarının bilinçli bir şekilde öldürüldüğünü belirtmişti. Faşist AKP Devleti’nin askerlik yapan Kürt gençlerine yönelik katliamları bununla da son bulmuyor. 

 04.07.2012 Şirnex’te terhisine birkaç gün kala öldürülüp intihar süsü verilen Muşlu Güven Han’ın birkaç gün önce ailesini arayarak komutanı tarafından tehdit edildiğini söylediği ortaya çıktı.  Yine 08.07.2012 Kürt asker Cüneyt Erdek, ‘yanlışlıkla vuruldu’ gibi alay edici bir gerekçeyle Semsûr’da katledildi.

Yaşanan bütün bu işkence, ölüm, katledilmelere karşın Kürt gençlerinin nasıl bir ruh durumunda olduklarını tahmin etmek zor değil. Faşist Türk komutanlarının işkencelerine maruz kalmamak, zor da olsa en azından onurlu bir yaşam için Türk askerliğine gitmemek yerinde bir karar olacaktır.
Nergîz Botan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.