Haaretz: Kürdistan Denize Ulaştı
Dış Basından / 03 Ağustos 2012 Cuma Saat 07:53
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tel Aviv Üniversitesinde Kürt Programının başkanı Prof. Ofra Bengio tarafından kaleme alınan yazıda Güneybatı Kürdistan’da yaşanan gelişmelerle

İsrail’in önde gelen gazetelerinden biri olan Haaretz, Ortadoğu’da son yaşanan gelişmelerle bölgenin stratejik haritasının yeniden çizilebileceğini ve bunun merkezinde “denize ulaşan” Kürdistan’ın bulunduğunu yazdı.

Tel Aviv Üniversitesinde Kürt Programının başkanı Prof. Ofra Bengio tarafından kaleme alınan yazıda Güneybatı Kürdistan’da yaşanan gelişmelerle Kürtlerin bir taşla birden çok kuş vurdukları ifade edildi. Kürtlerin Şam ile daha iyi bir pazarlık pozisyonuna geldiğini, Suriye muhalefetine karşı elini güçlendirdiğini, Türkiye’ye kendi sınırları içinde bulunan Kürtler konusunda mesaj verdiğini ve Güney Kürdistan idaresiyle de yakınlaştığını belirten Bengio bu gelişmelerin Kürtlerin Akdeniz’e kadar açılmasıyla sonuçlanabileceğini öne sürdü.

Türkiye’nin Güney Kürdistan’la olan 400 kilometrelik sınırına 800 kilometrenin daha eklendiğini kaydeden Bengio, bu durumun Ankara’yı endişelendirdiğini ifade etti.

Türk hükümetinin bugüne kadar PKK’ye karşı politikalarının PKK’yi zayıflatmaktan ziyade ilerlettiğini de belirten Bengio, Kürt ulusal hareketlerinin Kürdistan’ın tüm parçalarında özünü oluşturduğunu söyledi.

Bengio Kürtlerin Birinci Dünya Savaşından galip çıkan egemen güçlerin çizdiği sınırları unutturacağını ve bunları ortadan kaldırmak için eline geçen bu şansı kullanacağını belirtti. Bengio bu şansın içinde Kürdistan’ın Akdeniz’e açılması olduğunun da altını çizdi.- Haaretz/Kudüs

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA