Derikliler 'Firengiyê Çiyê'ye Dönüş Yaptı
Ekoloji / 01 Ağustos 2012 Çarşamba Saat 09:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Son yıllarda Türkiye ve bölgenin birçok yerinde ekolojik tarım yerini GDO'lu ürünlere bıraktı.

Son yıllarda Türkiye ve bölgenin birçok yerinde ekolojik tarım yerini GDO'lu ürünlere bıraktı. Derik'te 1990'lı yıllarda yaşanan köy boşaltmaları ve GDO'lu ürünler, köyde çiftçilik yapan yurttaşları da olumsuz etkilemişti. Yıllar sonra Derikli köylülerin, tekrar yetiştirmeye başladığı organik dağ domateslerine, kentte büyük ilgi gösteriliyor.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO), hormon ve daha birçok ilaçlama yöntemleri ile adeta özünden uzaklaştırılan ve daha fazla kar anlayışı ile yapılan tarımsal üretime karşı Mardin'in Derik İlçesi'nde yüzde 100 organik dağ domatesi (firengiyê çiyê) üretiminin artması ile birlikte halk özlediği damak tadına kavuştu. İlçede yıllarca su, gübre ve hiçbir kimyasal ilaç kullanılmadan üretilen dağ domatesi, 1990'lı yıllarda köy boşaltmaları nedeniyle bitme aşamasına geldi. Ancak son yıllarda ilçeye bağlı dağ köylerindeki tarlalarında yeniden üretime başlayan köylüler, halkın uzun bir süredir özlemini çektiği ürünleri yeniden üretiyor.

Derik’in dağ köylerinde organik birçok ürün yetiştirilirken, bu ürünlerin başında yüzde 100 organik dağ domatesi geliyor. Domates üreticilerinden Sadettin Azlağ, domatesleri su, gübre ve kimyasal ilaç kullanmadan ürettiklerini belirterek, "Tamamen organik olan bu domatesleri sadece kendi emeğimiz, toprak ve dağ havası ile üretiyoruz. Piyasada organik domates adı altında satılan domateslerin çoğunda ilaç ve benzeri maddeler kullanılmaktadır. Derikli organik domates üreticileri olarak bu domatesleri organik domates olarak kabul etmiyoruz" diyor.

Derik'te marketlerin önlerinde ve pazarda kilosu 1 ile 1 buçuk TL arasında satılan domatesler, kapış kapış satılırken, halktan birçok kişi domatesleri almak için bir gün öncesinden üreticilere sipariş veriyor.

Neden ekolojik tarım?

Derik'te faaliyetlerini sürdüren Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği yetkilileri ise, ekolojik ürünleri tercih edilmesinin yararlarını şöyle sıralıyor: "Gelecek nesilleri korumak. Kimyasalların insanlar, çevre ve hayvanlar üzerindeki olumsuz etkilerinden korunmak. Toprak verimliliğini ekolojik koşulları göz önüne alarak doğal yollarla uzun dönem için sağlamak. Toprak ve genetik kaynak erozyonunu önlemek. Su miktar ve kalitesini korumak. Yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmak ve enerji tasarrufu yapmak. Üretici ve tarımsal işletmelerde çalışan insanların sağlığını korumak. Küçük çiftçilerin güvenliğini üretim döngüsü veya gelir düzeylerini arttırarak sağlamak. Ekonomiyi desteklemek ve sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürün elde etmek."-DİHA/Mardin

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA