Köy Köy, Şehir Şehir Özgürlüğe Doğru…
Serbest Yazılar / 23 Temmuz 2012 Pazartesi Saat 15:42
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batı Kürdistan’da halkın “özgürlüğe doğru” sloganı ile başlattığı eylemler yayılıyor.

Batı Kürdistan’da halkın “özgürlüğe doğru” sloganı ile başlattığı eylemler yayılıyor. Kobani, Afrin, Dêrka Hemko ve Amude’den sonra, Tirbespi’ye bağlı köylerde de yönetim halkın eline geçti.

Suriye’de Başar El Esad rejimi ile Batı destekli “Özgür” Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, Kürtlerin kendi topraklarını korumak ve demokratik özerklik taleplerini barışçıl yollarla hayata geçirmek için başlattığı “özgürlüğe doğru” eylemleri yayılıyor.

19 Temmuz’da Kobani, 20 Temmuz’da Afrin kenti ve ilçesi Cindirês, 21 Temmuz’da ise Dêrka Hemko ve Amude’de yönetime el koyan Batı Kürdistan halkı, bugün de Tirbespî kentine bağlı Senceq, Til Ziwan ve Til Cîhan köylerinde yönetimi ele geçirdi.


YÖNETİM HALK MECLİSİ’NE DEVREDİLDİ

Yeni kuruluşu ilan edilen Halk Savunma Birlikleri (YPG) güçlerinin desteğiyle ele geçirilen bölgeler daha sonra Halk Meclisi’ne devredildi. Meclis buralarda sivil demokratik bir yönetimle çalışmalarını yürütecek. Yönetimine el konulan diğer kentlerin idaresi de Halk Meclisi’ne devredildi.

Halkın yönetimini devraldığı bütün kurumlara Kürt ulusal renklerinden oluşan semboller ve bayraklar asıldı. Bölgenin en büyük kenti Qamişlo’da ise halk eylemlerini sürdürüyor. Kürtler şehirlerdeki yönetimi ele geçirerek, Esad rejimi ile Batı desteğindeki silahlı gruplar arasında süren savaşın bölgeye yayılmasının önüne de geçmek istiyorlar.İKİ YPG MİLİTANI HAYATINI KAYBETTİ

19 Temmuz’dan bu yana iki YPG militanı rejimin saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Dêrka Hamko kentinde halkın yönetimi ele geçirdiği sırada devlet güçlerinin ateş açması sonucu Bawer adlı bir Kürt genci hayatını kaybetti. Bawer’in naaşı binlerce kişinin katıldığı bir törenle toprağa verildi.

Qamişlo’da Suriye devlet güçleri, 20 Temmuz günü “Özgürlüğe doğru” sloganı ile yapılan gösterileri yapıldı. Kentte rejim güçlerinin saldırısında Read Mecîd Şêxmûs adlı YPG üyesi hayatını kaybetti. 22 Temmuz’da Qamişlo’da yapılan cenaze törenine onbinler katıldı.HALEP’TE SİVİL HALK İKİ ATEŞ ARASINDA KALDI

Bu arada Suriye’nin ikinci büyük kenti olan Halep’te Kürtler, Esad rejimi ile Batı destekli silahlı gruplar arasında yaşanan çatışma arasında kaldı, ölü ve yaralılar olduğu bildiriliyor. ANF muhabirinin Halep’ten bildirdiğine göre, Kürtler Esad rejimi ile silahlı gruplar arasındaki çatışmanın hedefi oldu. Kentte yarım milyonu aşkın Kürt yaşıyor.


Tank ve topların da kullanıldığı şiddetli çatışmaların Heyderiye ve Meakin Heneno mahallelerine sıçradığı bildirildi. Bu mahallelerde çok sayıda Kürdün ikamet ettiği öğrenildi. Çok sayıda ölü ve yaralı olduğu yönünde bilgiler geliyor. Hayatını kaybedenler arasında, Dodiyan köyü nüfusuna kayıtlı 33 yaşındaki Mihemed Eli Helavi isimli bir Kürdün adı geçiyor.

Alınan bilgilere göre çatışmaların yayıldığı mahallelerde yaşayan Kürtler, Şex Meqsud ve Eşrefiye mahallelerine kaçmaya başladı. Bu iki mahalle Kürt mahalleleri olarak biliniyor.-ANF/Kobanî

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.