Economist: AKP Suriye Müdahalesi İçin Gizli Lobi Yapıyor
Dış Basından / 07 Temmuz 2012 Cumartesi Saat 16:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Ahlak ve stratejik menfaat arasında nasıl denge sağlanır?” başlığı altında Economist dergisi,

“Ahlak ve stratejik menfaat arasında nasıl denge sağlanır?” başlığı altında Economist dergisi, konu Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad olunca bu sorunun Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun aklını kurcaladığını yazıyor.

Dergi, 35 bin Suriyeli mülteciye kapıları açarak, Suriye Ulusal Konseyi’nin kurulmasına liderlik ederek, Özgür Suriye Ordusu’na sığınak sağlayarak ve gizlice askeri müdahale için Amerika’da lobi faaliyetleri yürüterek, hiçbir ülkenin, Esad’ı devirmek için Türkiye kadar çalışmadığının kanıtlandığını belirtiyor.

“Pek çok Türk, eski bir Osmanlı alanında masum insanların kanının dökülmesine seyirci kalınamayacağına inanıyor” diyen Economist “Peki Türkiye saldırmaya mı hazırlanıyor?” sorusuna şu cevabı veriyor:

“Türkiye’nin tek başına savaşa gidebileceğine inanan kişi sayısı çok az. Kamuoyu araştırmaları çoğu Türkün savaşa karşı olduğunu ortaya koyuyor. Pek çok insan, şimdi 28. yılına giren PKK ile mücadele devam ederken başka bir yerde askeri maceraların düşünülmemesi gerektiğine inanıyor.”-Economist

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA