Berliner Morgenpost: Kürt Sorunu Donduruldu
Dış Basından / 27 Haziran 2012 Çarşamba Saat 17:49
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'nın günlük gazetelerinden Berliner Morgenpost gazetesi bugünkü sayısında bir yorum-analizde Kürt sorunundaki son gelişmeleri özetledi.

Almanya'nın günlük gazetelerinden Berliner Morgenpost gazetesi bugünkü sayısında bir yorum-analizde Kürt sorunundaki son gelişmeleri özetledi. Ankara-Şam arasındaki gerginlikle başlayan dönem için "Siyasette buzul çağı" ifadesini kullanan gazete, Türkiye, Irak ve Suriye'de Kürt sorununun şimdilik dondurulduğunu yazdı.

Berliner Morgenpost gazetesi Suriye'nin Türk savaş uçağını düşürmesiyle Ankara ve Şam yönetimleri arasında başlayan gerilimde Kürt sorunu faktörüne dikkat çekti. Gazete 'Gerilim', 'Etnik azınlık', 'Kürt çatışması' ve 'Tampon bölge' başlıklarıyla son dönemlerdeki gelişmeleri şöyle yorumladı:

GERİLİM: Türkiye ve Suriye arasında buz gibi bir hava var. Her iki ülke bunu daha önce uzun bir süre Kürt azınlığına karşı verdikleri mücadeleyle anlaşmışlardı.

ETNİK AZINLIK: Kürtler, dünya çapında kendi devletleri olmayan en büyük etnik grup. ABD'nin 1991 yılından Saddam Hüseyin güçlerine karşı uçuşa yasak bölgeyi ilan etmesiyle Irak'ta Kürtler özerkliğin tadını çıkartıyor.

KÜRT ÇATIŞMASI: Türk devleti, çatışmalarıyla Kürt otonomi bölgesini kabul etmiş değil. Ankara, bütün ulusal kararlığıyla sınır ötesine de geçerek, Kürdistan İşçi Partisi (PKK) güçlerine karşı askeri mücadele vermeye hazır.

TAMPON BÖLGE: Türkiye'de yaklaşık 10 yıldır tampon bölge tartışması sürüyor. Buradaki amaç;  Kuzey Irak'ta PKK savaşçılarını takip altına almak. Şimdi böyle bir bölgenin Suriye'de de kurulması gündemde. Fakat Şam yönetimi kesinlikle böyle bir bölgeye müsamaha göstermeyecek.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA