AKP’nin Yeminli Misyoner ‘Melleleri’
Serbest Yazılar / 25 Haziran 2012 Pazartesi Saat 03:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde kurulan özel akademilerde, Kürdistan’a gönderilecek imamlar eğitimlere alınarak, asimilasyoncu uygulamalar konusunda eğitildi.

Uzun yıllardır tekçi anlayışa boyun eğmeyen Kürt halkı her türlü imha, inkâr, asimilasyon ve soykırım politikalarından geçirilmelerine rağmen mücadelelerinden vazgeçmemiştir. Kürt halkının onurlu ve kararlı mücadelesini hazmedemeyen Türkiye devleti asimilasyon politikalarını hızlandırmak için medreseleri kapatarak Kürdistan şehirlerinde devşirme okulları (yatılı bölge okulları) açtı. AKP devleti bu okullarda sahte melleler (imam) yetiştirip ve bu yetiştirdiği mellelere Türk ırkçılığına biat yemini ettirerek Kürdistan’da görevlendiriyor.

Kürdistan’daki medreselerde din, felsefe, bilim ve tıp’ın eğitim dili Kürtçe veriliyordu. Bu medreselerde feqî, mela, şex, hekim lokmani, filozof, alim vs. yetiştiriliyordu. 1928 yılında tekke ve zaviyelerin kaldırılarak bunlar yerine YİBO’lar, Köy Enstitüleri açıldı. Cumhuriyet tarihi boyunca sürdürülen ve bir devlet politikası haline getirilen Kürdistan’ın Türkçük ideolojisiyle asimilasyonu, iktidara getirilen bütün partiler tarafından kesintisiz sürdürüldü.
AKP hükümetinin iktidara gelişi ardından “tekçi yeşil İslam-tekçi yeşil Türkçü” anlayış giderek temellerini sağlamlaştırırken, geçmiş hiçbir hükümette olmadığı kadar sincice ve çeşitli kılıflar adı altında geniş kitlelerin kabul edilir ölçülerinde insanların benliklerine yerleşmeye başladı.

İstihbaratçı misyoner imamlar

Fettullah Gülen cemaatinin yedeğindeki AKP hükümeti döneminde çalışmaları hızlandırılan, Kürdistan’ın birçok şehrinde, kasabasında mantar gibi çoğalan devşirme okulları, yurtlar, yatılı bölge okulları (YİBO) ile geleceğin Türkçülük propagandasını yapacak misyoner imamlar yetiştirilecek sistemin temelleri atılmaya başlandı. 

Suudi sermayesinden palazlanan AKP hükümeti, buradan aldığı destekle, güvenlikçi bir bakış açısı ile din yoluyla Kürt hareketini tasfiye etme planları yürütmekte bu çerçevede Kürdistan’ın her tarafına binlerce cami yaptırmaya başladı. Cami yanında yüzlerce yeni karakol ve cezaevi yapımı, sürdürülen tasfiye politikasını tamamlayıcı nitelikte gerçekleştirildi. Kürdistan’a gönderilen on binlerce imam ve bu bölgeden devşirilmek istenen halkın dilinde “mellelere”; "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılap ve İlkelerine, Anayasa'da ifadesi bulunan Türk Milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma” yemini ettirilerek Kürdistan’da görevlendirildi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde kurulan özel akademilerde, Kürdistan’a gönderilecek imamlar eğitimlere alınarak, asimilasyoncu uygulamalar konusunda eğitildi. Bunun yanında birçok MİT elemanı, iyi bir örtü aracı olan imamlık mesleğiyle pilot bölgeler olan Van, Şırnak, Hakkâri’ye gönderilerek önemli noktalarda idame ettirilmeye başlandı. Diğer imamlarda aynı zihniyet temelinde MİT’in bölge başkanlıklarının uygun gördüğü yerlere yerleştirildiler. 

365 camii, 12 Bin Mele ve bağlılık yemini neyi ifade ediyor?

Kürdistan’ın bütün yerleşim alanlarında iş alanları, eğitim, sağlık, alt yapı, ulaşım vs. problemlerin gidermek yerine neredeyse her iki sokak arasına camiler yapılmaya başlandı. Bu o kadar çağrından çıktı ki, daha önce olan camilerin yanına yeni camiler inşa edildi. AKP hükümeti yeni asimilasyon politikasını camilerle başlattı. Kürdistan’a 365 cami yapımı talimatını veren “tekçi-yeşil Türkçü” Tayip Erdoğan, camiler yanında 12 bin imamı da Kürdistan’a göndererek “dinsiz Kürtleri”, Suudilerin finanse ettiği “yeşil İslam’a” kazandırmak için yoğun bir çalışma içine girdi. 

Ataması yapılacak olan imamlara “Türkçülüğe” itaat yemini ettiriliyor. Bilindiği üzere bir yılı aşkın süredir Kür halkı-Kürdistan’da AKP devletinin asimilasyoncu sahte din politikasını protesto etmek amacıyla AKP devletinin camilerine gitmiyorlar. Türkçülük yemini ettirilmiş misyoner imamlar, yeni camiler, her Çarşamba günü Kürtlerin kökünün kurutulması içindeki bütün nefreti kusan yeşil Türkçü Fetullah Gülen’in fetvaları, derin ve sinsi bir konsept olarak Kürdistan’da uygulanmaya başlandı.  

Bu imha politikalarıyla yetinmeyen AKP devleti bu sefer de Kürdistan’dan melleleri devşirmek istiyor. AKP’nin melleler kadrosunun iç yüzü de ortaya çıktı. AKP’nin kadrolu mellelerinin ailelerinden en az iki kişi, AKP yandaşı şirketlerde ya da devlet kurumlarında çalıştırılacak. 

AKP’nin misyoner mellelerinin Türkçü yemini

AKP devletinin Diyanet İşleri Başkanlığı il-ilçe Müftülerine gönderdiği talimat yazısıyla kadrolu camii imamlarına ettirilen Türk ırkçılığına biat yemini, Kürdistan’daki mellelere de yaptırılıyor. Mellelere ettirilen yemin metni ise aynen şöyle:

 "Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk İnkılap ve İlkelerine, Anayasa'da ifadesi bulunan Türk Milliyetçiliğine sadakatla bağlı kalacağıma; Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup, bunları geliştirmek için çalışacağıma; insan haklarına ve Anayasanın temel ilkelerine dayanan milli, demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."  

Jînda Roj – Reşit Dîlan 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA