Tutuklu 2200 Öğrenci İçin İstanbul'da Miting
Gençlik / 09 Haziran 2012 Cumartesi Saat 17:29
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP rejiminin tutukladığı 700 üniversite öğrencisi ve 1500’ü aşkın lise öğrencisinin serbest bırakılması ve baskılara son verilmesi için İstanbul’da düzenlenen mitinge

AKP rejiminin tutukladığı 700 üniversite öğrencisi ve 1500’ü aşkın lise öğrencisinin serbest bırakılması ve baskılara son verilmesi için İstanbul’da düzenlenen mitinge yaklaşık bin kişi katıldı. Mitingde konuşan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, uyduruk mahkemelerle, uyduruk yasalarla, uyduruk delillerle üniversite öğrencilerinin tutuklandığını belirterek, “Özelinizi de, yetkilinizi de, mahkemenizi de, toptan reddediyoruz. Düzeltme, reform olmaz, toptan kaldırılmalıdır” dedi.

Halkların Demokratik Kongresi Gençlik Meclisi ve Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi'nin çağrısıyla bir araya gelen gençlik örgütleri ve akademisyenler tutuklu öğrencilere özgürlük amacıyla Kadıköy'de miting düzenledi.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitinge, Eğitim-Sen 6 Nolu Üniversiteler Şubesi, Öğrencime Dokunma İnisiyatifi, Gençler Meydana, Tüm-İGD, DİP ve DÖB ve okuldan atılan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri katıldı. Tutuklu öğrencilerin aileleri de mitinge destek verdi.

700 ÖĞRENCİ TUTUKLU HABERİN VAR MI?

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul Eş Başkanları Asiye Kolçak ve Ali Rıza Bilgili, HDK Genel Meclis ve Yürütme Kurulu üyeleri, cezaevinden yeni tahliye olan öğrenciler Cebrail Günebakan, Şeyma Özcan da miting alanında yerini aldı.

Mitingde, Türkçe ve Kürtçe yazılı, "Siyasi soykırıma son", "Tutuklu öğrencilere özgürlük" dövizleri, "700 öğrenci tutuklu haberin var mı", "Marks okuyanlar tutuklanıyor", "Eğitimi biz yapıyoruz, yoklamayı yargı", "Ben öğrencinin zeki, çevik ve volta atabilenini severim", "İsimlerini de, sayılarını da biliriz onlar bizim öğrencimiz", "Ne ÖSYM’nin hükmü, ne YÖK'ün disiplini", "Sen hiç gördün mü, tutuklu bir yumurta" dövizleri taşındı.

Yürüyüş boyunca, "İçeride dışarıda hücreleri parçala", "Faşizme karşı omuz omuza", "Yaşasın örgütlü mücadelemiz", "Tutuklu gençler serbest bırakılsın", "TMY çöpe, öğrenciler kampüse", "Be ziman jiyan nabe", "Tutuklu gençler serbest bırakılsın", "Birlik, mücadele, zafer", "Sermaye defol, üniversiteler bizimdir", "Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim", "Söz, eylem, örgütlenme hakkımız engellenemez" sloganları atıldı.

Öğrenciler, kortejin başında temsili parmaklık taşıdı. Tutuklu öğrenciler de fotoğraflarıyla miting alanındaydı. Çok sayıda genç, Cihan Kırmızıgül'e puşi taktığı için verilen 11 yıl 3 aylık hapis cezasını protesto etmek için puşi taktı.

Yürüyüşün ardından Kadıköy İskele Meydanı'nda miting başladı. Kurumlar adına ortak açıklamayı okuyan Irmak Erdoğan, "Devran dönüyor! Ama hava da dönüyor" diyerek konuşmasına başladı.

NEREDEYSE TÜM BARIŞ VE DEMOKRASİ PARTİSİ CEZAEVİNDE

Geçmişte, faili meçhul kayıplar ve işkencelerle toplumsal muhalefetin sindirilmek istendiğini kaydeden Erdoğan, bugünse Terörle Mücadele Kanunu ve Özel Yetkili Mahkemelerin kullanıldığını söyleyerek, "Eskiden 'örgütlerini cezaevinden yönetiyorlar' diyorlardı. Evet, haklılar artık BDP'yi cezaevinden yönetiyorlar. Neredeyse tüm Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) cezaevinde. 6 milletvekili, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, seçmenler tutuklu. Şimdi her eve bir tutuklu devri başladı" diye konuştu.

FAŞİSTLER KÜRT ÖĞRENCİLERE SALDIRIYOR, KÜRTLER TUTUKLANIYOR

Türkiye'de 700'ü aşkın üniversite öğrencisinin tutuklu olduğunu belirten Erdoğan, tam sayının bilinemediğini çünkü sürekli arttığını söyledi. Kürt halkına yönelik saldırılara tepki gösteren Erdoğan, "Faşistler Kürt öğrencilere saldırıyor, Kürtler tutuklanıyor. Cemaatler kurslar açıyor karışan yok, Kürtler açınca suç oluyor, burjuva partiler her yerde siyasi çalışma yürütüyor, Kürtler yapınca suç. Kürt halkına yapılan bir siyasi ve sosyal soykırımdır. Kabul etmiyoruz" dedi.

Newroz kutlamalarına engel olamayan AKP'nin onlarca insanı tutukladığını, anadilde savunmanın engellendiğine dikkat çeken Erdoğan, Şerzan Kurt, Aydın Erdem, Özgür Taşar gibi Kürt öğrencilerin öldürülmesini, katillerinin yargılanmamasını, anma etkinliği yapanların ise tutuklanmasını kınadı. Burjuva medyayı eleştiren Erdoğan, Roboski'de 34 Kürt köylüsü öldürülmesine rağmen 1 gün boyunca haber verilmediğinin altını çizdi.

1500’Ü AŞKIN LİSE ÖĞRENCİSİ TUTUKLU

1500'ü aşkın lise öğrencisi çocuğun tutuklu olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bu kardeşlerimizin nasıl koşullarda hapsedildiğini Pozantı'da gördük" diye konuştu. Ülkücülerin saldırısına uğrayan gençlerin tutuklandığına ya da soruşturma açıldığına dikkat çeken Erdoğan, şöyle konuştu: "Sorguladığımız için, siyaset yaptığımız için binlercemiz soruşturmaya uğruyor, okuldan atılıyor. Kimilerine Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olan yükseköğretimden çıkarılma cezası veriliyor. YÖK Disiplin Yönetmeliği'nin ivedilikle kaldırılmasını istiyoruz."

EĞİTİM HAKKI ENGELLENİYOR

Örgütlü sosyalist gençlere yönelik saldırılara değinen Erdoğan, "Öğrencilerle sosyalist hareketin, işçi sınıfının bağlarını koparmaya çalışıyorlar. Buna güçleri yetmeyecek" dedi. Tutuklu öğrencilerin eğitim hakkının engellendiğinin altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti: "Öğrencilere ders notları verilmiyor, sınavlarına girmelerine izin verilmiyor. Sınavlarına gitmelerine izin verseler bile cezaevi ile okul arasındaki gidiş-geliş masraflarını karşılamaları isteniyor. Sınav başı 1000 lirayı karşılamaları imkânsız."

HAVA DEVRİMCİDEN YANA DÖNÜYOR

Erdoğan, baskıların arttığını ancak sınıf savaşının sürdüğünü vurgulayarak, "Kürt kimliğinin egemen kimlikle, ezilenlerin ezenle, kadının ve LGBT bireylerin erkek egemenliğiyle verdiği mücadeledir. Yaşananlar, bu sınıf savaşımında ödenen bedeldir.

Terörle Mücadele Kanununuzu da, Özel Yetkili Mahkemelerinizi de başınıza çalacağız. Ya biz arkadaşlarımızı dışarı çıkaracağız ya da bütün bir halkı içeri alacaksınız.

Devran dönüyor! Hava da dönüyor! Hava işçiden, emekçiden, Kürt'ten, kadından, Alevi'den, devrimciden yana dönüyor" diye konuştu.

UYDURUK MAHKEMELER, UYDURUK DEDİLLLER

Erdoğan'ın ardından ilk sözü BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş aldı. Demirtaş, "Pankart açmış 8.5 yıl alabiliyor, yumurta atanlar 10-15 yıl hapis cezasıyla yargılanıyor. Uyduruk mahkemelerle, uyduruk yasalarla, uyduruk delillerle gerçek üniversite öğrencileri tutuklanıyor. AKP Genel Başkanı'na ve saz arkadaşlarına sesleniyorum: Üniversite öğrencileri sizin köleniz değil" dedi.

DEMİRTAŞ: İKTİDARINIZI ÖĞRENCİLER SONLANDIRACAK

Üniversite öğrencilerinin demokratik protesto hakkını kullanabilmelerini, eğitimin parasız ve anadilde olmasını isteyen Demirtaş, şöyle konuştu: "Saçma sapan sınavları aşıp emekçi çocukları üniversiteye giriyorlar ama siz onları atmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. Bu, vicdansızca, ahlaksızca bir yaklaşımdır. Siz böyle devam ederseniz, sizin iktidarınızı üniversite öğrencileri sonlandıracak."

ÖZELİNİZİ DE YETKİLİNİZİ DE MAHKEMENİZİ DE TOPTAN REDDEDİYORUZ

Kitleye, Türkçe "Dilsiz yaşam olmaz" anlamına gelen "Be ziman jiyan nabe" sloganını attıran Demirtaş, Özel Yetkili Mahkemelerin yetkilerinin kısıtlanmasına ilişkin tartışmalar üzerine şunları söyledi: "Özelinizi de, yetkilinizi de, mahkemenizi de, toptan reddediyoruz. Düzeltme, reform olmaz, toptan kaldırılmalıdır."

Demirtaş, okuldan atılan ve tutuklanan tüm öğrencilerin omuz başında olmayı sürdüreceklerini belirterek, "Hiçbir şey kazanamazsak, onurlu bir şekilde ölürüz. Yarınlar elbette ki, mücadele edenlerin olacak" şeklinde sözlerini noktaladı.

PADİŞAH BOZUNTUSU

Sanatçılar Girişim adına konuşan Orhan Aydın, "Bu denli aymaz, ırkçı, faşist, gerici dayatmalarla bu ülke karşı karşıya gelmemiştir. Padişah bozuntusu, eline her mikrofon geçtiğinde, bu ülke halklarını tehdit ediyor" dedi.

"Bir yandan Esad'a çağrı yaparken, bir yandan Roboski'de katliam yapıyor. Binlerce kadının önünde, 'Her kürtaj bir Uludere'dir' diyor. Hayır, her Tayyip bir Roboski'dir" diyen Aydın, Başbakan'ın en son sanatçıları tehdit etmeye başladığını belirtti.

TAYYİP GİDİCİ DEVRİMCİLER KALICI

Cezaevindeki 2200 öğrenciyi selamlayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama biz yalnız değiliz. Bu ülkenin yurtseverleri, devrimcileri, sosyalistleri var. Bu ülkenin sanatçıları yalnız değildir. Ülkeyi yarı açık cezaevine çeviren Tayyip gidicidir. Kalıcı olan devrimciler, sosyalistlerdir. Bu yaşlı sistemi alaşağı edecek olan sizlersiniz, yolunuz açık olsun."

TUNCEL: GENÇLER KORKU DUVARINI YIKTI

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise "Gençlerin tutuklanmasından, okuldan atılmasından, faşist saldırılara uğramasından rahatsız olan çok geniş bir kesim var. Egemenler korku salarak mücadele etmemizi engellemeye çalışıyor. Unuttukları bir şey var, korku duvarını yıkan gençler var. Direnenlere selam olsun" dedi.

HEPİNİZ EREM’SİNİZ

Tutuklu öğrenci Deniz Küçükbumin'in annesi Emine Küçükbumin de mitingde bir konuşma yaptı. Anne Küçükbumin, "Merhaba sevgili çocuklarım, sadece Deniz'in değil o 700 çocuğun da annesiyim. 100 kadar gazeteci, 700 çocuk, binlerce Kürt cezaevinde. Çocuklarımız neden tutuklandı? Pankart tuttukları için, yumurta attıkları için, sosyalist oldukları, Kürt oldukları için içerideler. Sizleri gördüğüm zaman benim umudum çok artıyor, arkadaşlarınıza destek olun" dedi.

Eren Yurt'un annesi Sultan Yurt da, oğlunun Newroz'a katıldığı için tutuklandığını belirterek, "Ben oğlumla gurur duyuyorum. Onun hep yanındaydım, bugün bir adım daha yanındayım. Hepiniz benim Eren'imsiniz, hepiniz benim çocuğumsunuz" diye konuştu.

'TERBİYE EDEMEYİNCE TASFİYE EDİYORLAR'

Öğrencime Dokunma İnisiyatifi adına konuşan Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Verda İrtiş, şöyle konuştu: "Vicdani rahatsızlığımızı ifade etmek, tutuklu öğrencilerimizin serbest bırakılmasını istemek için buradayız. Gittikçe daha fazla terbiye edilmeye çalışılan, terbiye edilemedikçe tasfiye edilen gençlerle karşı karşıyayız. Düşünce ve ifade özgürlüğünün tehlike altında olduğunu düşünüyoruz."

Mitingde konuşan yeni tahliye olmuş öğrenci Cebrail Günebakan, Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nden selam getirdiğini söyleyerek, "Sözün bittiği yerdeyiz, baskının olduğu yerde direniş vardır. Direnişimiz devam edecek" dedi.

Gençlik örgütlerinin konuşmalarının ardından, Bandista konseriyle miting sona erdi.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA