DEBKafile: Esad’ın Sarayına Hava Operasyonu Hazırlandı
Dış Basından / 31 Mayıs 2012 Perşembe Saat 16:47
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Plana göre Akdeniz’e gelecek olan Charles De Gaulle uçak gemisinden havalanacak olan Fransız jetlerine Suudi ve Birleşik Arap Emirlikleri savaş uçakları eşlik edecekti.

İsrail MOSSAD'a yakınlığıyla tanınan DEBKafile sitesi, Fransa ve Suudi Arabistan’ın, Suriye lideri Beşar Esad’ın Şam’daki dev sarayına hava operasyonu yapılması için plan hazırladığını, ancak ABD Başkanı Obama’nın bu planı veto ettiğini iddia etti. İki ülkenin, saray bombalamasında hem Esad rejiminin üst düzey isimlerinin, hem Esad ailesinin hem de tüm olayların sorumlusu olarak görülen Beşar Esad’ın ortadan kaldırılabileceğini belirttiği ileri sürüldü.

Plana göre Akdeniz’e gelecek olan Charles De Gaulle uçak gemisinden havalanacak olan Fransız jetlerine Suudi ve Birleşik Arap Emirlikleri savaş uçakları eşlik edecekti. 12 saat sürecek hava operasyonunda ana hedef Kasyun Dağı’nın üzerine kurulu dev başkanlık sarayı olacaktı.

Amerikan savaş uçakları ise operasyon sırasında Suriye’nin hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirme rolünü üstlenecekti. Ayrıca herhangi bir Suriye savaş uçağının havalanmasını da engellemekten sorumlu olacaklardı. Plan 12 Nisan’da hem dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy hem de Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Salman tarafından Başkan Obama’ya sunuldu ancak Obama, Suriye’ye yönelik bir askeri müdahalenin tüm Ortadoğu’da kaosa sebep olacağını söyleyerek planı reddetti.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA