İsviçre'de 7. Hasan Kızıler Gençlik Festivali Yapılıyor
Gençlik / 29 Mayıs 2012 Salı Saat 18:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Roja Ciwan, Berxwedan gazetelerinde çalışan Hasan Kızıler (Mazlum) 1995 yılında PKK saflarına katıldı.

Kürt Gençlik Hareketi Komalên Ciwan Avrupa Örgütü tarafından her yıl geleneksel olarak Avrupa’nın Fransa, Avusturya, İsviçre, Almanya ve İngiltere ülkelerinde düzenledikleri gençlik festivallerini Kürt Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlere adanıyor.

İsviçre’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hasan Kızıler Gençlik, Spor ve Kültür Festivali’nin bu yıl 7.si 1 Temmuz’da Sportplatz Rankof Basel’de “Azadiya Serokatî Azadiya Me Ye, An Azadî An Azadî’’ sloganıyla gerçekleştirilecek.

Festivalde voleybol, koşu, atletizm, masa tenisi, satranç, boks, karate, tekwando ve dama dallarında müsabakalar yapılacak. Festivale BDP’li bir milletvekilli de konuşmacı olarak katılacak.

Festivalin kültür sanat bölümünde ise Rotînda, Rêzan, Sipan Xelat, Nûarîn, Bengî Agirî, Delîl Tofan ve genç sanatçılar sahne alacaklar.

Roja Ciwan, Berxwedan gazetelerinde çalışan Hasan Kızıler (Mazlum) 1995 yılında PKK saflarına katıldı. Henüz 1 aylık gerilla iken Türk ordusunun savaş uçakları tarafından gerillanın deneteninde olan Medya Savunma Alanlarına bağlı Xakûrkê bölgesine düzenlenen hava saldırısında 7 arkadaşıyla birlikte yaşamını yitirdi. İsviçre’de her yıl Hasan Kızıler adına gençlik festivali düzenleniyor.

Hevi Umut/Basel

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.