Wall Street Journal: Bir Değil İki Rapor Var!
Dış Basından / 18 Mayıs 2012 Cuma Saat 09:55
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’nin dün Roboski katliamında ABD’nin rolüne ilişkin yayınladıkları haberin yol açtığı tepkileri dizginlemeye çalıştığını belirterek ekledi:

Wall Street Journal gazetesi, Türkiye’nin dün Roboski katliamında ABD’nin rolüne ilişkin yayınladıkları haberin yol açtığı tepkileri dizginlemeye çalıştığını belirterek ekledi: ABD Predatör’üne ilişkin bir değil iki rapor var!

Roboski katliamında ilk istihbarat bilgisinin bölgede keşif yapan ABD’ye ait insansız hava aracı Predatör’den alınan görüntü üzerine Türk yetkililerine bildirildiğini belirten Wall Street Journal gazetesi, Türk ordusunun yaptığı açıklama ile söz konusu haberin tetiklediği büyük tepkileri durdurmaya çalıştığını yazdı.

Türk Genelkurmay Başkanlığının haber üzerine dün yapmış olduğu ‘İlk istihbarat Türk insansız hava araçlarında alındı’ açıklamasının, patlak veren büyük tepkileri söndürme amaçlı olduğunu kaydetti.

Türk Genelkurmay Başkanlığının yayınladıkları haberin ‘gerçeğe dayanmadı’ yönündeki iddiasına gazete yeni bir bilgiyle yanıt verdi. Gazete söz konusu katliamla ilgili ABD’de bir değil iki rapor hazırlandığını kaydetti.

ABD askeri yetkililerine göre Roboski’de 28 Aralık günü yaşanan ‘olay’la ilgili iki raporun hazırlandığını kaydeden gazete şunları yazdı: “İlk rapor Predatör’ün (İnsansız hava aracı), ‘Türkiye sınırına yakın Kuzey Irak bölgesinde, hayvan ve insanlardan oluşan bir kervanın bir başka hayvan ve insanlardan oluşan grupla birleştiğini’ belirtmektedir. Olay sonrasındaki değerlendirme (ikinci rapor) ise daha ayrıntılıdır. : Predatör’ün, kontrolündeki Amerikalılar konvoyun Türk sınırına doğru yürüdüğünü test ettiklerinde, Iraklı-Türk sınırı boyunca sekiz saatlik bir keşif yaptığını söylüyordu. Rapor, tespitin hangi saatte yapıldığını ya da Predatör’ün ne kadar uzun bir süre keşif yaptığını söylemiyor.”

Gazete, Ankara’daki ortak istihbarat birimindeki Amerikan subayların, tespit edilen aktiviteyi Türk muhataplarına bildirdiklerine dikkat çekerek “O zaman Türk subayları, Amerikalıları, insansız aracı, başka bir ‘alan’a uçurmaya yönelterek konvoy üzerindeki hava sahası boşalttılar. ABD yetkilileri, Türkler operasyonu başlattıkları zaman ABD ’li aracın bölgede olmadığını ifade ettiler” sözlerini ekledi.

Gazete, haberin devamında meselenin Washington ve Ankara için hassas bir konu olduğunu belirterek, “Türkiye, ABD’ye dayandığı gibi görünmek istemiyor. Türkiye’ye insansız araçlar satışı da, teknolojinin yayılması ve Türkiye’nin bir operasyonun ne zaman yapılacağı kararına ilişkin standartları ile ilgili kaygı duyan kilit Kongre üyelerinin muhalefetiyle karşı karşıya” diye yazdı.

Gazete ayrıca, olayla ilgili haberlerinin ülke çapında tartışmaları yeniden alevlendirdiğini belirterek, muhalefet politikacılarının da hükümeti, ne olduğunu açıklığa kavuşturmaya çağırdıklarını kaydetti.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.