KJB: Şirin, Leyla Kasım'dan Sonra İdam Edilen İkinci Kürt Kadını
Kadin / 09 Mayıs 2012 Çarşamba Saat 16:30
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadın hareketi KJB, İran rejimi tarafından idam edilen biri kadın dört Kürt siyasi tutsağı, ikinci yıldönümlerinde anarak,

Kadın hareketi KJB, İran rejimi tarafından idam edilen biri kadın dört Kürt siyasi tutsağı, ikinci yıldönümlerinde anarak, molla rejimini bir kez daha kınadı. KJB, idam edilenler arasındaki kadın aktivist Şirin Elemhuli’nin Kürt özgürlük mücadelesi tarihinde Leyla Kasım’dan sonra idam edilen ikinci Kürt kadını olduğunu söyledi.

KJB, “9 Mayıs 2010’da İran mola rejimi tarafından idam edilen Şirin Elemhuli, Ferzad Kemanger, Ferhad Wekili, Ali Hayderiyan yoldaşları saygıyla anıyor, Kürdistan ulusal özgürlük mücadelesinde onurlu direnişleriyle bir efsane yaratan bu yoldaşların mücadelelerini en layık biçimde yaşatacağımızın sözünü veriyoruz. İran rejiminin bu faşist uygulamalarını kınıyor, lanetliyoruz” dedi.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: “Yüzyıllarca varlığını Kürt halkını yok sayma inkâr etme üzerine kuran dört parça Kürdistan üzerindeki hâkim ulus devletler en ufacık bir özgürlük kıvılcımını öldürme ve katliam nedeni saymışlardır. Ulusal varlığından, Özgürlüğünden, onurundan vazgeçmek, fiziki varlığını sürdürmenin tek koşulu olarak bırakılmıştır. Bu gerçekliğe karşı başkaldırının katliamla, özgürlük umutlarına vurulan darbe ile sonuçlanması, kaçınılmaz kader olarak ulusal hafızada yer edinmesine özen gösterilmiştir. Ancak mücadelemizle bu gerçeklik değişmiştir.

Özgürlük hareketi dört parça Kürdistan da büyüdükçe inkâr imha siyaseti sahibi bu devlet güçlerinin, anti Kürt karşıtlığı ortak konseptler temelinde yönelimleri yoğunlaşmıştır. Özelikle İran’la Türkiye’nin ortak anlaşmaları ve İran mola rejiminin baskıcı vahşi uygulamaları sonucu, Kürt özgürlük hareketine karşı şimdiye kadar hiçbir düşman gücün cesaret edemediği idam uygulamaları devreye konulmuştur.

Erkek egemen sisteminin, özgürlük karşıtlığında doruktaki örneği olan İran mola rejimi, Ortaçağ uygulamalarıyla bu sindirme tasfiye etme politikalarını kadın ve PJAK şahsında son yıllarda daha da yoğunlaştırmıştır. Örgütlü bilinçli mücadele eden kadına karşı düşmanlığını Şirin Elemhuli arkadaş şahsında en somut biçimde ortaya koymuştur. Şirin yoldaş ulusal ve kadın özgürlük mücadelesinde direnişiyle İran ve Doğu Kürdistan’da rejimin nefessiz bıraktığı kadın için bir özgürlük sembolü olmuştur. Kürdistan özgürlük mücadelesinde Leyla Kasım’dan sonra idamla şehit edilen ikinci Kürt kadını Şirin yoldaş, ulusal ve cins özgürlüğünden bedeli ne olursa olsun vazgeçmemenin adı olmuştur.

Bu yoldaşların Eyrakip marşını haykırarak idam sehpasına cesaretle yürümeleri özgürlüğe tutkun yüreklerin korku duvarlarını tanımadıklarını bir daha göstermiştir. Her dört parçada görkemli bir şekilde şahadetleri karşılanan halkımızın bu yiğit evlatları, 12 Eylül karanlığını dörtler nasıl aydınlatmışlarsa, İran mola rejiminin halkımızı içinde tuttuğu karanlığa aynı şekilde çarpıcı bir cevap olmuştur. Özgürlük mücadelesinde her şahadetin yeni bir aşama yaratma gerçeği bu dört yoldaşın şahadetinden sonra da Kürt halkının yaşadığı her yerde sahiplenmesinde ve yüzlerce gencin şirin, Ferzad, Ferhad, Ali isimlerini alarak mücadeleye akın etmelerin de ortaya çıkmıştır. Halkımızın özgürlük iradesi ve kararlılığını daha da perçinlemiştir.

Bu yoldaşların şahadet yıl dönümleri vesilesiyle bir daha Tüm halkımızı ve demokrasi güçlerini, İran rejiminin idam recm v.b insanlık dışı uygulamalarına karşı, mücadele ortaklığı temelinde eylem gücünü her yerde ortaya koymaya çağırıyoruz.”-Behdinan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA