DÖKH'ten Kürt Kadınlarına 13-14 Mayıs Çağrısı!
Duyurular / 08 Mayıs 2012 Salı Saat 17:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DÖKH "Özgürlük Nöbeti" eylemi ile ilgili Kürt kadınlarına çağrı yaptı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), BDP Kadın Meclisi'nin 13-14 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır ve Ankara'da düzenleyeceği "Özgürlük Nöbeti" eylemi ile ilgili Kürt kadınlarına çağrı yaptı. "Hiçbir güç zamanı gelmiş bir düşünceyi ve değişimi durdurabilme kudretinde değildir" açıklamasında bulunan DÖKH, "Kürt kadınları Sayın Öcalan'a uygulanan tecridi kadın özgürlüğüne uygulanan soykırım olarak görmektedir" diyerek, "Özgürlük Nöbeti"ne güçlü katılım çağrısı yaptı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH), BDP Kadın Meclisi tarafından "Öcalan'a özgürlük, soykırıma son" kampanyası kapsamında 13-14 Mayıs'ta Diyarbakır ve Ankara'da düzenlenecek olan "Özgürlük Nöbeti" ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Yaşanan siyasal gelişmelere dikkat çekilen açıklamada, "Kürdistan ve Ortadoğu coğrafyası önümüzdeki yüzyılı şekillendirecek tarihi bir süreci yaşamaktadır. Demokratik toplum güçleri kadınlar, emekçiler, inançlar, gençlik hareketleri, ezilen tüm sosyal grup ve siyasal organizasyonlar egemen erkek iktidarı ve ulus devlet zulmüne karşı bir ayaklanma halinde yeni bir demokratik toplumu inşa etmektedir" denildi. "Eski statükolar aşılmakta, tekçi zihniyetler ya dönüşmek ya yenilmek gerçeği ile karşı karşıya bulunmaktadır" tespitlerine yer verilen açıklamada, "Bu eksende süreç devletçi, iktidarcı sömürgeci güçler ile halklar ve kadınların arasında yaşanan mücadelenin gidişatına göre belirlenecektir" denildi.

'Hiçbir güç zamanı gelmiş bir düşünceyi ve değişimi durdurabilme kudretinde değildir'

Tarihin özgürlük ve eşitlik kapısının aralandığının ifade edildiği açıklamada, "Kaybedecek olan tek devlet, tek dil, tek cins, tek din ve tek millet zihniyet, siyasal organizasyonlar ve zor güçleri olacaktır. Köklü değişimin hayati önem kazandığı bu süreçte AKP hükümetinin Kürt halkının özgürlük mücadelesine verdiği cevap statüko değişiminin önüne geçmek ve bunun için tecrit, katliam, siyasi ve askeri soykırım operasyonlarını geliştirmek, uluslararası güçleri Kürt karşıtı ittifaka zorlamak olmuştur. Suriye'de açığa çıkmakta olan yeni Kürt statüsünü ve bu statü oluşumunun tüm Kürt halkının özgürlük mücadelesinde yakalayacağı ivmeyi boğmak üzere imha politikasını yoğunlaştıran AKP hükümetinin anlayamadığı şudur; hiçbir güç zamanı gelmiş bir düşünceyi ve değişimi durdurabilme kudretinde değildir" denildi.

'Kürt kadınları, tecridi kadın özgürlüğüne uygulanan soykırım olarak görmektedir'

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekilen açıklamada, "AKP hükümetinin Kürt halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'a uyguladığı tecrit ile imhaya tabi siyaseti Kürt kadınlarını, halkımızı ve demokratik devrim güçleri, ilişkilerini hedeflemektedir. 30 yıldır Mezopotamya baharını başlatan Kürt özgürlük mücadelesinin en önemli devrimsel değişimi kadın devriminde ortaya çıkmıştır. Kürt kadınlarının Kürt özgürlük mücadelesinde açığa çıkan düzeyi 5 bin yıllık egemen erkek iktidarının devlet ve sömürge düzenini aşıp, çağın demokratik uygarlığını ve demokratik modernitesini açığa çıkarma, buna dayalı demokratik toplum yaşamını inşa etmektir. Bu neden ile Kürt kadınları Sayın Öcalan'a uygulanan tecridi kadın özgürlüğüne uygulanan soykırım olarak görmektedir" denildi.

'Şartlar sağlanmadıkça, hiçbir şey samimi olmayacak'

Açıklamada, "AKP hükümetinin 'Terör ile mücadele siyasi uzantıları ile müzakere' söylemi Kürt kadınları, Kürt halkını adeta aptal yerine koymaktır. Öncelikle Kürt sorununun çözüm sürecine girmesi için Sayın Öcalan'ın özgürlük, güvenlik ve sağlık şartlarının sağlanması gerekmektedir. Bu şartlar sağlanmadıkça, yapılacak olan hiçbir şey samimi olmayacak, müzakere diye ortaya atılan kavramın teslimiyet dayatımından öte bir anlam ifade etmeyecektir. Kürt sorununun müzakere edilmesinin şartları Kürt halkının ve kadınlarının siyasi iradesi olan Sayın Abdullah Öcalan'ın ve özgürlük hareketinin muhataplığının politik ahlak ve demokratik çözüm anlayışı ekseninde esas alınmasıdır" şeklinde değerlendirmelere yer verildi.

Kürt kadınlarına çağrı

DÖKH tarafından başlatılan "Öcalan'a özgürlük, soykırıma son" kampanyası kapsamında BDP Kadın Meclisi'nin Öcalan'ın özgürlüğü için 13-14 Mayıs tarihlerinde Diyarbakır ve Ankara'da düzenleyeceği "Özgürlük Nöbeti" eyleminin selamlandığı açıklamada, "Tüm DÖKH bileşenlerini bu eylemi sahiplenmeye ve yürütücü gücü olmaya çağırıyoruz. Özgürlük Nöbeti eylemi bir özgürlük yürüyüşüdür. Şimdiye kadar yürüttüğünüz Kürt kadın ve Kürt halk özgürlük mücadelesi kadın tarihini adeta yeniden yazmıştır. Biz kadınlar özgürlüğü direnişimiz içinde yarattık ve özgür kadınlarız. Özgürlüğümüzü kabul ettirme mücadelesini veriyoruz. Biz Kürt kadınlarının var oluş mücadelesinde yoldaşınız olarak tanımladığınız Sayın Öcalan'ın özgürlüğünü sağlama direncinizi ve ısrarınızı Ankara ve Amed merkezli yapılacak özgürlük eyleminde sergileyeceğinizi biliyor ve güçlü katılım sağlayacağınıza inanıyoruz. Bu temelde, tüm Kürt kadınlarını bu eyleme davet ediyor ve demokratik çözümü sağlayacak Kürt kadınlarının mücadelesini selamlıyoruz" çağrısı yapıldı.-DİHA/Diyarbakır

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA