11 – 20 Ocak 10 Kronolojisi
Kronoloji / 30 Ocak 2010 Cumartesi Saat 15:17
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İtalya’daki İl Manifesto gazetesinde yayımlanan makalesi Bask gazetesi Gara’da da yayınlandı. Gara’nın 130 bin okuyucusu bulunuyor.

11.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın İtalya’daki İl Manifesto gazetesinde yayımlanan makalesi Bask gazetesi Gara’da da yayınlandı. Gara’nın 130 bin okuyucusu bulunuyor.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu: “ Amaç tasfiye olduğu müddetçe saldırılar sürecektir. KCK bahanedir. Tutuklananlar serbest bırakılana kadar halkımız serhildanlarını sürdürmelidir.  Hala açılım diyenler var. Bu demokratlığın yozlaşmasıdır.

             TC devletinin Kürt halkına yönelik devlet terörü devam ediyor. Van ve İzmir’de yapılan operasyonlarda 4 kişi gözaltına alındı.

             Diyarbakır özel yetkili savcılık tarafından 15 barış grubu üyesine soruşturma başlatıldı.

             HPG-BİM: “TC ordusu tarafından Şırnak kırsal alanında başlatılan operasyonlar 11. gününe girdi.”

             BDP, Muğla’nın Milas ve Mardin’in Midyat ilçelerinde teşkilatlar açtı.

             Türk medyası tarafından İstanbul’da 28 eylemin sorumlusu olarak gösterilen Melek Uslu isimli bir Kürt ananın gözaltına alındıktan sonra 3 gün sonra serbest bırakılması aynı medyada konu bile edilmedi.

             İHD Amed şubesi, Zangırt köyünde 44 kişiyi katleden korucuların kullandığı silahın 15 yıl önce katledilen  Davut Karçi’nin öldürülmesinde de kullanıldığını açıkladı.

             Celal Başlangıç: “Kürt sorunu çözülmeden JİTEM’den kurtulamayız. Toplumsal barış için JİTEM gibi yapıların üzerine gidilmelidir.”

             Diyarbakır valisi Sarmaşık gıda bankasını illegal ilan etti. Amed Büyükşehir belediyesinin Sarmaşık derneğine aktarmak istediği fonu engelledi.

             Ergenekon davasındaki AKP’nin hakimi Kadir Kaya’ya İzmir ve Adana’dan iki tehdit mektubunun gönderildiği iddia edildi.

             Barış grubundan Gülbahar Çiçekçi ve Nurettin Turgut Ankara’ya gitmek isterlerken havaalanında gözaltına alındılar. Gözaltına alınma nedeninin Ankara’ya gitme kararının neden olduğu belirtiliyor.

             Deniz Baykal: “Bu ülkede komplocu bir iktidar var. Suikast iddiası ve belge iddiaları komplodan ibarettir.”

             TC genelkurmayına bağlı Özel harp dairesindeki kozmik odaya giriş yapan 12 iki subaydan birinin Ankara Çukurambar’da Bülent Arınç’ın evinin yakınlarında yakalanan albay olduğu belirtildi.

             Sabancı suikastı 14 yıl aradan sonra Fahriye Erdal’ın bir mektubunun ele geçmesi üzerine tekrar açılıyor.

             BM: “Dünyadaki eko sistem yok oluyor.”

             Afganistan’da Taliban tarafından düzenlenen saldırı da 6 NATO askeri öldü.

 

12.01.10

             TC devletinin Kürtlere karşı ilan ettiği savaş tırmanıyor. Kürdistan ve Türkiye’de son iki gün içinde 13’ü çocuk 210 kişi gözaltına alındı.

             BDP mecliste grup toplantısını gerçekleştirdi. Grup başkanı Nuri Yaman: “AKP samimi ise önce kelepçeleri açar ve özür diler. AKP’nin açılımının yolu kelepçelerden geçiyor. AKP’nin mayasında milliyetçilik var otoriterlik var değişim yapamaz.”

             Muş’un Kop ilçesinde JİTEM elemanı Turan Bilen tarafından katledilen Necmi Oral’ın ablası Sezen Oral, çalıştığı devlet hastanesindeki işinden çıkartıldı. Hastane yetkilileri “emir büyük yerden geldi” diyerek Sezen Oral’ın işine son verdiler.

             TC devleti AİHM’e en çok şikayet edilen ülkelerin başında yer alıyor.

             Demokratik Özgür Kadın Hareketinin 5. konferansı sona erdi. Sonuç bildirgesi yayınlandı. 8 Mart’ın 100. yıldönümünde Amed 3. gün boyunca kadın kenti olacak.

             Barış anneleri, Amed Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

             İstanbul’da düzenlenen gençlik şöleni TC devletinin polisleri tarafından basıldı. 7 Kürt genci gözaltına alındı. Polisin provokasyonuna gençler molotof ve havai fişeklerle tepki gösterdi.

             Mardin’in Nusaybin ilçesi kırsal alanında 14 yaşındaki bir çocuk TC ordusunun döşediği bir mayına bastı.

             Suriye devleti esnafların Kürtçe tabelalarını kaldırdı. Okullarda da çocukların Kürtçe konuşmasına yasak getirdi.

             Lübnan başbakanı Hariri Türkiye’ye gitti.

             İsrail dış işleri bakan yardımcısının, “Türkiye bize akıl verecek en son ülkedir” sözleri TC devleti ile İsrail arasında krize yol açtı.

             AB konseyi Sağlık komitesi: “İlaç firmaları domuz gribi virüsünü abartarak panik yarattılar ve bundan büyük rant sağladılar.”

             CHP ve MHP erken seçim olasılığına karşı parti teşkilatlarını harekete geçiriyor.

             Afganistan’da ABD’ye ait insansız uçaklarla düzenlenen saldırı da 13 kişi öldü.

             İran’da, nükleer uzmanına yönelik bombalı saldırı düzenlendi. İran devleti, saldırının muhalif kesimler tarafından düzenlendiğini iddia etti.

 

13.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları haftalık görüşmelerini gerçekleştirdiler. KHRP üyesi bir avukatın da İmralı’ya gittiği belirtildi.

             İtalya’nın solcu gazetelerinden İl Manifesto, “Öcalan’ın görüşlerini yayınlanmaya devam edeceğiz.”

             TC devletinin Kürtlere karşı gözaltı ve tutuklama furyası bugün de devam etti. Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde yapılan operasyonlarda 40 kişi gözaltına alındı.

             Amed Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir KCK uygulamasına tabi tutuldu. Yaptığı bir konuşma nedeniyle savcılığa ifade verdi. Hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

             Van’da binlerce kişi yürüyüş düzenleyerek özellikle üniversite öğrencilerine yönelik gözaltı ve tutuklamalar protesto edildi.

             TC başbakanı Erdoğan “Kürt kardeşlerimiz kendi dillerinde konuşabiliyor, kendi dillerinde kurs alabiliyor” açıklamasından bir gün sonra Diyarbakır il özel idaresi W harfinin kullanılmasını yasakladı.

             Ceylan Önkol’un katliamını kınayan ve suç duyurusunda bulunan İlkay Akaya gibi aydın ve sanatçılara soruşturma açıldı.

             Kızıltepe halkı, tutuklanan belediye başkanları Ferhan Türk’ün serbest bırakılması için 40 bin imza toplayarak içişleri bakanlığına gönderdi.

             İngiliz insan hakları örgütleri İHD Amed şube başkanı Muharrem Erbey’in tutuklanmasına yönelik ortak açıklama yaparak tutuklamaya tepki gösterdiler.

             Sağlık meslek örgütleri, AKP hükümetinin doktorlar için “tam gün” kararına tepki gösterdiler.

             Diyarbakır valiliği, bir taraftan il genelinden göç eden 43 bin kişiden 24 bin kişinin geri döndüğü söylerken bir taraftan da sadece 90 köyün göç ettiğini iddia etti. AKP hükümeti tarafından köye dönüş için 13 il için ulusal eylem planı oluşturulacağı belirtildi.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: “İsrail özür dilemezse büyükelçimizi çekeceğiz.”

             AKP hükümetiyle Eczacılar arasında yaşanan ilaç krizi Danıştay tarafından durduruldu.

             İsrail dışişleri bakanlığı “Türkiye’den daha fazla özür dilemeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan Rusya’ya gitti. Putin ve Medyedev ile görüştü. Erdoğan, Rusya ile Türkiye arasında vizenin kaldırılması konusunda çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Putin ise güvenlik sorunları nedeniyle vizenin kaldırılmasına sıcak bakmadıklarını belirtti.

             Ergenekon davası sanıklarından JİTEM subayı emekli tuğgeneral Levent Ersöz, görev yaptığı dönemde örtülü ödenekten 7 milyon doların kaybolması nedeniyle yapılan soruşturma çerçevesinde Çapa tıp fakültesindeki odası polisler tarafından arandı. 

             Rahşan Ecevit’in kurduğu DSHP genel başkanlığına getirilen Hulki Cevizoğlu, 40. günü dolmadan parti genel başkanlığından ve partiden istifa etti.

             Haiti’de 7.0 şiddetinde deprem oldu. Binlerce kişinin öldüğü belirtiliyor.

             Yemen sınırında Suudi askerleri ile Taliban arasında çıkan çatışmada 82 Suudi askeri öldü.

             Irak’ın Felluce kentinde düzenlenen intihar saldırısında 7 kişi öldü.

 

14.01.10

             Kürdistan ve Türkiye’de TC devletinin Kürt halkına karşı yürüttüğü terör devam ediyor. Son dört günde 256 kişi gözaltına alındı. Bugün de 17 kişi tutuklandı.

             Amed Büyükşehir belediye başkanı Osman Baydemir hakkında TC mahkemesinin verdiği yurt dışına çıkma yasağına tepki gösteren Baydemir, “asla yurtdışına gitmeyeceğim. Ülkemin, kentimin bölgemin acısını yurtdışının tatlısına değiştirmem. Hasankeyf ile ilgili çalışmalarım KCK kapsamında değerlendiriliyor.”

             BDP milletvekilleri Kürdistan ve Türkiye’deki Kürtlere yönelik hak ihlallerini meclise taşıdılar.

             İngiliz parlamentosunda Kürdistan isimli bir oturum düzenlendi. İngiliz milletvekilleri Öcalan’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye baskı yapılmasını istedi. Kürdistan’daki TC devletinin yürüttüğü baskı ve terörde toplantıda ifade edildi.

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Mustafa Karasu: “İran’da ortaya çıkan muhalefet sosyal patlamanın eserdir. Adaletsizlik eşitsizlik İran’da kendini hissettirmektedir. Muhalefet sistem içi bir muhalefettir. Mevcut rejimde reform talep ediyorlar. Tüm muhalifler güçlerini birleştirirse önemli bir halk hareketinin zemini oluşur. İran Kürtlerin sırtından Türkiye ile ilişki geliştiriyor. Kürtlere saldırarak Türkiye’nin ABD’nin politikasında gitmesine engel olmaya çalışıyor. İdamların sürmesi ülkeyi çatışmaya sürükler.”

             Af örgütü 17 Kürt tutsağın idam cezasına çarptırıldığını, idamların durdurulması için İran’a çağrı yaptı.

             AKP hükümeti Kürtlere karşı savaş ilan ederken, Afganistan’daki Talibanları ABD politikalarında ikna etmek için görev alabileceklerini söyledi.

             Hizan’da Tatvanlılarla yardımlaşma derneği ismiyle örgütlenen Gülen cemaati Kürdistan’da asimilasyonu hedefliyor.

             Ceylan Önkol’un öldürülmesiyle ilgili suç duyurunda bulunan aydın ve sanatçılar savcılara ifade verdiler.

             Avrupa’da Şehit ve Kayıp aileleri konferans düzenleyecek. Kayıp ve şehitler konferansı 17 Ocak’ta gerçekleştirilecek.

             İsrail’in TC devletinden özür dilediği belirtildi.

             İsrail devletinin, Heron konusunda Türkiye’nin şartlarını kabul ettiği iddia edildi. 10 adet Heron’un Mart ayında teslim edileceği ifade ediliyor.

             Anayasa mahkemesi tarafından kapatılan DTP’nin yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk’un bulunduğu eve Ankara terörle mücadelesine bağlı polisler basmak istedi. BDP milletvekili Hasip Kaplan’ın devreye girmesiyle polisler geri çekildi.

             Cizre’de TC devletinin polisleri gösterilerde lastik yakılmasını önlemek amacıyla para karşılığında lastik toplatmaya başladı.

             TC meclisinin insan hakları komisyonu oluşturduğu alt bir komisyonla askeri cezaevlerini denetleyecek.

             Irak’ta 11 kişiye idam cezası verildi.

             İran’da muhaliflere ait gazete ve radyolar kapatılıyor.

             Haiti’deki depremde 100 bin kişinin ölmüş olabileceği söyleniyor. 1 milyon kişinin de enkaz altında olabileceği tahmin ediliyor. BM’nin Haiti’deki karargahından sağ çıkan olmadı. Depremde BM’nin Haiti temsilcisinin de öldüğü belirtiliyor.

             Praguay’da gerillalar kaçırdıkları kişilerin karşılığında halka et dağıtılmasını istedi.

 

15.01.10

             TC devletinin Kürtlere yönelik yürüttüğü gözaltı ve tutuklama teröründe bugünde Kürdistan’da gerçekleştirilen operasyonlarda 20 kişi gözaltına alındı. Daha önce gözaltına alınanlardan 27 kişi tutuklandı.

             BDP Amed milletvekili 4 Aralık 2009’da Cudi dağında çıkan çatışmada yaşamını yitiren iki HPG gerillasının yerlerde sürüklenerek tekmelenmesini meclis gündemine getirdi.

             Barış meclisi 2 gün sürecek barış konferansı gerçekleştirecek. BDP milletvekillerinin de katılacağı konferansa barış grupları da katılacak.

             TC Anayasa mahkemesi tarafından milletvekilliği düşürülen Aysel Tuğluk, mahkemeye gelerek ifade verdi.

             TC devletinin adalet bakanı Sadullah Ergin: “İmralı cezaevinin koşulları uluslar arası düzeyin üzerindedir. Bu konuda bizim yapabileceğimiz farklı bir şey yok.”

             AKP’nin açılım adı altında 4’lü mekanizma başlıklı bir takım projeleri meclise getirmesi bekleniyor. Konuyla ilgili bilgi veren içişleri bakanı Beşir Atalay, güvenlik müsteşarlığı, Türkiye insan hakları kurulu, ayrımcılıkla mücadele eşitlik kurulu, bağımsız kolluk gözetim komisyonunun kurulacağını söyledi. Anayasa değişikliğinin ana gündem maddeleri olduğunu ifade etti.

             AKP genel başkan yardımcısı Beki Bozdağ: “Anayasa değişikliği gündemimizdedir.”

             AKP hükümetinin başbakanı, maliye ve dışişleri bakanı Davos zirvesine katılmayacaklarını açıkladılar.

             İsrail ile Türkiye arasında yaşanan danışıklı kriz sonucu İsrail’in TC devletinden özür dilemesi Arap basınında TC devletine övgülere dönüştü. Bazı Arap gazeteleri “Sultan Erdoğan” manşetlerini attılar.

             Ergenekon davasından tutuklanan İstanbul emniyet müdürlüğü eski organize suçlar şube müdürü Adil Serdar Saçan tahliye edildi.

             Hamas, İran’a bölgesel ittifak önerdi.

             Irak’ta gerçekleşen intihar saldırısında 15 kişi öldü 25 kişi yaralandı.

 

16.01.10

             Türkiye Barış Meclisinin, “barış için geç değil” konferansı başladı. Konferansa barış elçileri, gazeteci Nuray Mert de katıldı… ..Çözüm bulunmazsa çatışmaların önü alınamayacağı belirtildi. Konferansta konuşan Aysel Tuğluk, Kürt sorunun çözümünde geri dönüşü olmayan bir yolda olunduğunu söyledi. Doç. Dr Berat Özipek, PKK’nin siyasal sürece dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

             41 ilin Baroları açılımı tartışıyor” adıyla Türkiye’de barolar AKP’nin açılımını tartışıyor. Amed barosu başkanı Emin Aktar, toplantıda yaptığı konuşmada, çatışmasızlık ortamı kalıcılaştırılması gerektiğini bunun içinde darbeci anayasanın değiştirilmesi gerektiğini, operasyonların durdurulması gerektiğini söyledi.

             TC devletinin Kürtlere karşı başlattığı savaşın bugünkü bançosunda 26 kişi daha tutuklandı. Son altı günde yapılan operasyonlarda 102 kişi tutuklandı.

             AKP hükümetinin Kürtleri tasfiye konseptine Kars halkı düzenlediği protesto yürüyüşüyle tepki gösterdi. Binlerce kişi, Kürt halkının iradesinin teslim alınamayacağını haykırdı.

             İran devleti PJAK üyesi Şirin Elemhuyi idam cezasına çarptırırken, tutsak yakınlarını da katlediyor.

             Aydın ve sanatçılar, Hrant Dink cinayetinin aydınlatılması için 19 Ocak’ta Agos gazetesi önünde anmaya katılım çağrısı yapacak.

             Dersim’de binlerce kişi baraj yapımlarını protesto ettiler.

             BDP’li Amed Bağlar belediyesi ilkokul öğrencilerine Kürtçe hikaye kitabı dağıttı.

             10 bin Tekel işçisi hak arama eylemlerini soğuk havaya rağmen Ankara’da sürdürüyor.

             Ankara’da düzenlenen Barış meclisi konferansına MİT eski müsteşarı Cevat Öneş’de katıldı.

             Haiti depreminde enkaz altından çıkartılanların 50 bin kişiyi bulduğu, bu sayının 200 bin geçebileceği belirtiliyor.

             Bilim insanları hayvan olmadan et üretmeye başladı.

             Pakistan’daki saldırılarda 13 kişi öldü.

             ABD’de 9 ayda domuz gribinden 13 bin kişi öldü.

 

17.01.10

             Almanya’nın Dortmund kendinde 1. Kürdistan Şehit ve Kayıp Aileleri konferansı başladı. Binlerce kişinin katıldığı konferansa 55 kişiden oluşan Şehit aileleri kurulu seçildi. Maxmur ve Kürdistan’daki şehit aileleri de mesaj gönderdi.

             MEYA DER Batman şubesi yüzlerce kişinin katılımıyla açıldı.

             Kürdistan’da “Efeler temizlik tugayı” adlı cinayet şebekesi ortaya çıktı. Türkiye Partisi ve genel başkanı Abdullatif Şener ile de Efeler tugayının bağlantılı olduğu belirtildi.

             İran devletinin İdamların durdurulması için Rusya’da 2 ay içerisinde 4 bin imza toplandı.

             Halepçe katliamının sorumlularından kimyasal Ali ikinci kez idam cezası aldı.

             HPG askeri komuta konseyi üyesi Bahoz Erdal: “Reşadi’ye eylemini eleştirenler Ceylan, Aydın Erdem, Mehmet Uytun’u niye sormuyorlar. AKP’nin kuzu postuna bürünmüş Kürt gerçekliği deşifre olmuştur. Kürdistan gerillası yenilmezliğini kanıtlamıştır.”

             2005 yılında Hatay kırsal alanında 2 bekçinin katledilmesi HPG’nin üzerine atılmıştı. HPG’nin alan sorumlusu Numan Batman, bekçilerin askerler tarafından öldürüldüğü söyledi.

             TC ordusunun HPG gerillalarına yönelik düzenlediği operasyonda özel kuvvetlere ait bir uzman çavuş öldü, bir uzman çavuşta yaralandı.

             5. yaşına giren Yeni özgür politika gazetesiyle dayanışma gecesi etkinlikleri düzenlendi.

             Bilecik er eğitim tugayında askerlik yapan Batmanlı bir Kürt genci şüpheli bir şekilde arkasından vurularak öldürüldü.

             41 bir ilin barolarının Amed’de düzenlediği AKP’nin açılım çalışmalarını sorgulandığı toplantı sonrasında yayınlanan bildirgeyi İstanbul barosu imzalamadı.

             ‘Medyanın Rolü  Çalıştayı’nda konuşan gazeteci Cengiz Çandar, “Kürdistan’ın kültürel sınırları ortadan kalkması gerektiğini belirtti.

             Türkiye Değişim Hareketi, CHP’nin kalesi durumundaki İzmir’de büyük bir miting yaptı. Mustafa Sarıgül, Hikmet Çetin’in TDH katıldığını söyledi.

             İsrail savunma bakanı Ehud Barak Ankara’ya gitti.

             Afganistan’da Karzai’nin devlet başkanı seçildiği seçimler ardından hala hükümet kurulamadı.

 

18.01.10

             KCK Yürütme Konseyi üyesi Duran Kalkan: “AKP önce demokratik siyaseti sonra gerillayı bitirmeyi hedefliyor. Kurumsal faşizme karşı demokratik ilkeler temelinde, toplumun tüm kesimleri direnişi  yükseltmelidir. Demokratik ittifak geliştirilirse AKP’nin tasfiye konsepti Zap’tan değil Amed’den dönecektir. Türkiye-İsrail arasında yaşanan kriz arkasında ucuz bir oyun var.”

             Botaş’ta çalışan kimliği verilmeyen bir bürokratın, Öcalan’ın Rusya’dan sınır dışı edilmesinin Mavi akım projesi karşılığında yapıldığını itiraf etti.

             PKK’li ve PAJK’lı tutsaklar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın görüşe çıkmama kararına destek vermek amacıyla görüşe çıkmayacaklarını açıkladılar.

             Almanya’da gerçekleştirilen Kürdistan Şehit ve kayıpları konferansında 55 kişilik bir meclis oluşturuldu.

             PYD’nin 2. konferansı Belçika’da yapıldı.

             İran devleti Kürt iki kadın tutsağı TC devletine teslim etti.

             Hakkari’de Kürt gençleri TC devletinin saldırılarına karşı eylem yaptılar.

             Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde yapılan operasyonlarda son 8 günde 300 kişiye ulaşırken tutuklananların sayısı da 105’i buldu.

             BDP grup başkan vekili Selahattin Demirtaş, Kürdistan’da TC ordusunun Kürtlere karşı uyguladığı EMASYA protokolünü  meclis gündemine taşıdı. TC başbakanının yanıtlaması için soru önergesi verdi.

             Kürdistan’da kadın katliamların bir yenisi daha eklendi. 12 yaşındaki bir kız çocuğu korucu olan babası tarafından öldürülürken, Cizre’de 15 yaşında bir kadın intihar etti.

             BDP Yenişehir belediyesi işçilerle yaptığı sözleşmede, eşine şiddet gösteren işçinin maşının kesilerek eşine verilmesi yada iş sözleşmesinin feshedilmesi seçenekleri yer alıyor.

             Türkiye barış meclisi 4. olağan toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. Siyasi aktörler görülmeden Kürt sorunun çözülemeyeceği belirtildi. Yeni dönem çalışma hedefleri belirlendi.

             10 yıl önce emekli albay Süleyman Yılmaz İstanbul’daki evinde intihar ettiği iddia edildi. Son iki yılda 7 subay öldürüldü ya da intihar etti.

             Gülen cemati Erzincan’da çocuk esirgeme kurumu gibi yerlere el atıyor.

             TC ordusunun Batman’da HPG gerillalarına yönelik düzenlediği operasyonda 1 uzman çavuşu ölmüş, 1 uzman çavuşta yaralanmıştı. TC genelkurmayı uzman çavuşun korucular tarafından vurulduğunu belirtti.

             Türk Gladio’sunun tetikçisi Mehmet Ali Ağca, 30 yıllık tutukluluğundan sonra tahliye oldu.

             Taliban Kabil’e saldırdı. TC ordusunun kontrolünde olduğu bölgeye yönelik yapılan saldırı da hükümet binaları, alış veriş merkezleri hedef alındı. Saldırı da birçok polis ve istihbarat görevlisinin öldürüldüğü açıklandı.

             Irak’ın Bağdat kenti ve Güney Kürdistan’ın Kerkük ve Musul kentlerinde gerçekleşen intihar saldırılarında 10 kişi öldü.

             ETA 2005 yılında ilan ettiği ateşkese son verdiğini açıkladı.

 

19.01.10

             Agos gazetesinin sahibi Hrant Dink, katledilişinin 3. yıldönümünde Agos gazetesinin önünde binlerce kişi tarafından anıldı. Hrant Dink’in oğlu Arant Dink: “Devlet babamın katillerini ortaya çıkarmamak için her şeyi yaptı. Devletin adaletine güvenmiyorum” dedi. Çanakkale, Adana, Amed ve Amed’de anma ve basın açıklamaları yapıldı. Bugünkü anmaların tamamında “katilleri tanıyoruz, adalet istiyoruz” sloganları atıldı.

             Meclis grup toplantısında konuşan BDP grup başkanı Nuri Yaman: “Çözümsüzlükte ısrar eden AKP’ye karşı ayaklanan Tekel işçileriyle halkın eylemlerini selamlıyorum. Hran Dink, devlet kurumlarının işbirliğiyle katledildi. Sıkılan kurşunlar halkların kardeşliğini hedef aldı. Yargılamada bir arpa yolu alınmadı. Tetiği çektirenler hala görev başındadırlar. Katliamcı zihniyet milli güvenlik siyaset belgesindeki ‘iç tehdit’ algılaması çerçevesinde Kürtleri ve Hran Dink gibi insanları düşman olarak görmektedir.”

             Kürdistan ve Türkiye şehirlerinde AKP’nin tasfiye konsepti çerçevesinde 27 kişi daha gözaltına alınırken 7 kişi tutuklandı.

             MEYA DER tarafından Hakkari’de binlerce kişinin katıldığı yürüyüş düzenlendi. TC devletinin gözaltı ve tutuklama operasyonları protesto edildi. İran ve Suriye’ye Kürtlerin kırmızı çizgisini açtınız mesajı verildi. İran’ın idamları durdurması istendi.

             TC devleti felçli 68 yaşındaki Osman Zeren, çatışmalara katıldığı gerekçesiyle tutuklandığı daha sonra “bir yanlışlık oldu” gerekçesiyle serbest bırakıldığı öğrenildi.

             BDP  milletvekili Ayla Akat Ata, Kürdistan’daki orman yangınlarıyla ilgili meclise verdiği soru önergesine cevap veren içişleri bakanlığı “nedeni bilinmeyen çevresel nedenler” olarak cevap verdi.

             Doğu Kürdistan’ın Xoy kentinde Kürt düşmanlığıyla tanınan Azeri savcı Weli heci Qulizade evinin önünde öldürüldü. Savcı, bir süre önce  iki PJAK üyesinin idam kararını vermişti.

             TC başbakanı Tayip Erdoğan Suudi Arabistan’a gitti. Suudi Arabistan ile vize uygulaması tamamen kaldırılacağı belirtildi.

             TTB ve Sağlık emekçileri sendikası, AKP hükümetinin doktorlar için  “tam gün” yasasına karşı eylem yaptı.

             36 gündür Ankara’da eylem yapan Tekel işçileri açlık grevi eylemine başladılar. Türkiye Meclisine de gelen Tekel işçileri BDP grup toplantısına katıldılar. BDP milletvekilleri Tekel işçileriyle dayanışma içinde olacaklarını belirttiler.

             Tekel işçilerine destek verdiğini söyleyen Deniz Baykal, İzmir’de CHP’li Karşıyakaya belediyesinin işten çıkardığı işçilerin eylemlerini görmezden geldi.

             AKP hükümeti Yargıtay’a 34 yeni üye  daha atadı. Bunların büyük çoğunluğu AKP’li Adalet bakanı tarafından atandığı açıklandı.

             Batman’da bir uzman çavuşun öldüğü bir uzman çavuşunda yaralandığı olayın Hançer timi korucuları tarafından yapıldığı ortaya çıktı. Hançer timinden 5 korucu gözaltına alındı. 3 silaha el kondu. Korucular ilk ifadelerine askerlerin parolayı bilmediklerini, çalılardan ses gelince taradıklarını söylediler.

             TC Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, çatışmalarda ölen asker ailelerinden bir kısmını köşke çağırdı. “devlet ödünç madalyası” vererek “devlet, millet edebiyatı” yaparak şov yaptı.

             ABD, deprem’de yerle bir  olan Haiti’de askeri üs kuruyor.

 

20.01.10

             Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile avukatları haftalık görüşmelerini gerçekleştirdiler.

             Doğu Kürdistan’ın Xoy kentinde PJAK üyelerine idam kararını veren savcının öldürülmesini PJAK’a bağlı HRK üstlendi.

             AKP’nin Kürtlere karşı yürüttüğü tasfiye konsepti çerçevesinde bugün de Gever’de 6 kişi daha tutuklandı.

             Gözaltı ve tutuklama operasyonları Amed’de yapılacak bir yürüyüşle protesto edilecek.

             ABD heyeti Amed ve Siirt’te BDP milletvekilleri ve partililerle görüştü. Heyetin sivil toplum örgütlerini de ziyaret edeceği açıklandı.

             Mardin’in Ömerli ilçesinde ilk kez bir Kürt partisi teşkilat açtı. BDP, yüzlerce kişinin katılımıyla ilçe teşkilatının açılışını yaptı.

             BDP milletvekili Akın Birdal, Sarmaşık gıda bankasına Amed büyükşehir belediyesinin fon aktarmasının neden engellendiğini meclis gündemine getirdi.

             Gever’e bağlı Şişemzinan köyü, Kürtçe ismi nedeniyle askerler tarafından basıldı. Köyde bulunan Mahsum Karaoğlan isminin verildiği kütüphane, Kürtçe isminden dolayı soruşturmalık oldu.

             Barış gruplarına bu seferde ‘pasaportsuz Türkiye’ye giriş yaptıkları’ gerekçesiyle soruşturma açıldı.

             İHD, yaşamını yitirmiş iki gerillanın askerler tarafından sürüklenmesine neden olan askeri yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

             DTP’nin eski yöneticileri DTP’nin anayasa mahkemesi tarafından kapatılma kararını AİHM’e götürüyor.

       

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.