Gerillalar Dinleme Cihazı Buldu!
Teknoloji / 29 Nisan 2012 Pazar Saat 16:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ordusunun gerilla bölgelerine yakın arazilere yerleştirdiği dinleme cihazlarından biri gerillalar tarafından ele geçirdi.

Türk ordusunun gerilla bölgelerine yakın arazilere yerleştirdiği dinleme cihazlarından biri gerillalar tarafından ele geçirdi. Dinleme cihazlarına gerillanın dışında siviller de takılabiliyor. Cihazlar, bombalama yapma amacıyla kullanılıyor.

Türk ordusunun Kürdistan’da gerillaya karşı kullandığını söyleyerek geliştirdiği pek çok teknik, sivilleri de kapsıyor. Ses dinleme cihazları da, bu tekniklerden biri. Türk askeri tarafından karakolların çevresine ve gerillanın geçebileceği alanlara yerleştirilen cihazlar, bulunduğu alandaki herhangi bir hareket sonrası uyarı veriyor. Uyarı üzerine ise Türk ordusu söz konusu alanı karadan ve havadan rastgele bombalamaya başlıyor. Cihazların gelişigüzel olarak kullanılması, köylülerin yaşamını da tehlikeye atıyor. Çoğu kez arazilerdeki köylüler de cihazların uyarısına takılabiliyor.

'KÖYLÜLER VE YABAN HAYVANLARI DA RİSK ALTINDA'

Ses dinleme cihazlarından biri Hakkâri’nin Çukurca ilçesinde gerillalar tarafından arazide gizlenmiş olarak bulundu. Gerillalardan Botan Maku, cihazı bir karakolun yakınında bulduklarını, cihazların bulunduğu yerlere sürekli olarak bombardıman yapıldığını söyledi. Maku, sadece konuşmalara değil; aynı zamanda herhangi bir harekete, taşların çıkardığı sese veya titreşimlere karşı duyarlı olan bu cihazlara çoğu zaman alanda yaşayan köylüler veya yaban hayvanlarının da yakalandığını belirtti.

SİVİLLERE UYARI YAPILMIYOR

Gerillaların verdiği bilgiye göre cihazlar, yakınlarında bulunan karakollar tarafından denetleniyor. Karakollar cihazda aldığı sinyaller ile o alanı bombardımana tutuyor ve bazen de savaş uçakları gelerek o alanı bombalıyor.

Türk devleti, sivillerin gezdiği alanların bu cihazlarla donatılması hakkında hiçbir uyarı yapmayarak, halkın canını tehlikeye atıyor.-Behdinan

Demhat Tolhıldan / Hejar Ali 

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.