"Muhalif Hackerlar" Dayanışması
Teknoloji / 24 Nisan 2012 Salı Saat 14:37
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Uluslararası hacker grubu Anonymous, Türkiyeli hacker grubu RedHack için hazırladığı "Dayanışma" (Solidarity) başlıklı videoyla destek mesajı verdi.

Anonymous, polis operasyonuna ve grup üyesi olmayanların RedHack mensubu diye tutuklanmasına tepki gösterdi, RedHack'e destek videosu yayınladı; RedHack bu sabah Bursa Emniyeti'nin sitesini hack'ledi.

Uluslararası hacker grubu Anonymous, Türkiyeli hacker grubu RedHack için hazırladığı "Dayanışma" (Solidarity) başlıklı videoyla destek mesajı verdi.

Videoda, RedHack üyesi oldukları iddia edilerek tutuklananların hemen serbest bırakılması istendi.

Anonymous, "Desteği elimizdeki her yolla göstereceğiz" dedi. Videoda Grup Yorum'un Cemo şarkısı fon müziği olarak kullanıldı.

Ankara Emniyeti'nin RedHack üyelerine yönelik yapıldığı ileri sürülen operasyonla 17 kişi gözaltına alındı, yedi kişi tutuklandı.

RedHack, bundan sonrakini eylemlerini "Cezaevinden sevgiler J" diye imzalayarak, tutuklananların kendi üyeleri olmadığını açıkladı.

Son olarak 20 Nisan'da İçişleri Bakanlığı dosya paylaşım sistemini hack'leyen Redhack, bugün da Bursa Emniyeti'nin sitesinin "toplum destekli polis" bölümünü hack'leyerek aynı mesajı bıraktı:

"Cezaevinden..."

"Bağışlamayız, unutmayız..."

Time dergisinin "2012'nin en etkili 100 ismi" listesinde de yer alan Anonymous'un videosundaki mesajlar:

RedHack'e saldırmak, bilgi edinme özgürlüğüne, basın ve ifade özgürlüğüne saldırmaktır.

Türkiye'de hükümet özgür internet kullanımından korkuyor!

RedHack Ankara Emniyeti'nin sistemlerine sızıp ele geçirdiği bilgileri yayınladı. Polisin kirli ilişkilerini, yasadışı yollardan nasıl delil ürettiğini ve ihbarcılık kültürünün ne kadar derinlere indiğini herkes gördü.

Rahatsızlığını, "Devletin imajı hack'lendi" sözüyle belli eden iktidar, hemen harekete geçti ve "RecHack avı" başladı.

Grup üyelerine ulaşamayınca, halkın yüreğine korku salmak için masum insanları "RedHack üyesi" diye tutukladılar. Bu insanlardan yedisi hala tutuklu.

RedHack ise "Yanlış insanları tutukladınız, biz buradayız" diyerek eylemlerine devam etti, birçok polis sitesini işlemez hale getirdi.

RedHack'i "terör örgütü", klavye ve ekranları "silah", PlayStation CD'lerini "örgüt delili" diye tanımlayan iktidar, kendi hukukunu da çiğneyerek soruşturmayı özel yetkili savcıya devretti.

Sırada, Interpol ya da CIA'den yardım istemek mi var?

Türkiye hükümeti çaresiz, korkuyor. Gerçeğin açığa çıkmasından korkuyor.

Türkiye basın özgürlüğü ihlallerinde, tutuklu gazeteci sayısında dünyanın en kötü siciline sahip.

Hükümet, kitapları daha yayınlanmadan yok etmeye çalışıyor. Gazeteciler tutuklanıyor, gazeteler kapatılıyor, gazetecilere korku salınıyor.

Çünkü iktidar bilgiden korkuyor.

Basın susturulunca da bilgi internetten, sosyal medyadan akmaya başlıyor. Türkiye'de iktidar interneti sansürlemek, internette ifade özgürlüğünü kullananları susturmak için elinden geleni yapıyor.

Örneğin, RedHack'in yayın yaptığı siteler, hukuki gerekçe gösterilmeksizin kapatıldı.

Türkiye internet sicilinde de dünyanın en kötü siciline sahip ülkelerinden.

Ama interneti bastırmak o kadar kolay değil.

Şunu hatırlayın: İktidarın, sırlarını ifşa eden RedHack'e yönelik bu saldırısı, basın ve ifade özgürlüğüne, bilgi edinme hakkına yönelik saldırılarla aynı değerdedir, bu saldırılar gayrimeşrudur.

Anonymous, Türkiyelilerin bilgi edinme hakkını savunan RedHack'in yanındadır.

RedHack'e yönelik saldırıların derhal durdurulmasını talep ediyoruz, tutukluların bırakılmasını, korku operasyonunun durmasını istiyoruz,

Anonymous, RedHack'i ve Türkiye'de bilginin önündeki engelleri yıkmaya çalışan herkesi sonuna kadar destekleyecek, bu desteği elimizden gelen her yolla göstereceğiz.-Bianet

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.