Katledilen ve Tutuklanan Çocuklar Ülkesi
Basından Seçmeler / 23 Nisan 2012 Pazartesi Saat 15:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Devlet erkânı çeşitli ülkelerden getirdiği çocuklarla bayram kutlarken, son 23 yılda katledilen 390 Kürt çocuğuna yine bayram uğramayacak.

Türkiye’de bugün yine şatafatlı kutlamalar yapılacak. Ancak bayram yüzlercesi devlet güçleri tarafından katledilen, 2 binden fazlası tutuklanan Kürt çocuklarına uğramıyor

ONLAR 23 NİSAN’I GÖREMEDİ

Bugün “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.” Devlet erkânı çeşitli ülkelerden getirdiği çocuklarla bayram kutlarken, son 23 yılda katledilen 390 Kürt çocuğuna yine bayram uğramayacak. Roboski’de katledilen 22 Kürt çocuğu babasıyla birlikte öldürülen 10 yaşındaki Elif de bu yılki 23 Nisan’ı göremeyenlerden.

KÜRTLER BOYKOT EDECEK

Çocuklarının paylarına cezaevi, ölüm, işkence düşen Kürtler ise “sahte bayram” kutlamalarını boykot edecek. “Çocuklar katledildiği sürece bayram olmaz” diyerek alternatif etkinlikler düzenleyecek olan Kürt anne ve babaları ile kurumları, tarlada, evin önünde, sokak ortasında katledilen çocuklarının akıbetini soracak.

 

Bir yanda bayram bir yanda katliam

23 Nisan’a ilişkin devlet erkânı çeşitli ülkelerden getirdiği çocuklarla bayram etkinliği düzenlerken, Kürt kurumları ise alternatif kutlamalar düzenliyor. Kürt çocuklarına karşı ayrımcı tutuma dikkat çekmek amacıyla resmi kutlamalara katılmayan Kürtler, son 23 yılda katledilen 390 çocuğun akıbetini soruyor. Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin (YAKAY-DER) tutmuş olduğu kayıtlara göre; 1989’dan bu yana devlet güçleri tarafından katledilen Kürt çocuklarının sayısı tüyler ürpertici. Her yıl dünyada çocuklara hediye edilmiş tek bir bayram olarak 23 Nisan’ı gösteren hükümetin bugüne kadar çocukların katillerini ortaya çıkarmaya dönük bir çaba içinde olmaması da çocuğa gösterilen özeni gözler önüne seriyor.

92’de 115 çocuk katledildi

Bugüne kadar tarlada, anne kucağında, babasının yanında katledilen çocukların faillerinin ortaya çıkarılmaması ve sorumlular hakkında etkin bir soruşturma yürütülmemesi nedeniyle çocukların ölümü 2012 yılında da devam etti. YAKAY-DER’in kayıt altına aldığı öldürülen Kürt çocuklarının listesine göre sadece 1992 yılında 115 çocuk katledildi. Haziran ayında 12 çocuğun öldürüldüğü 1992 yılında tamı tamına 115 çocuk yaşamdan koparıldı. Sokak ortasında babasıyla birlikte kurşuna dizilen Uğur Kaymaz 12’sinde, Licê’de Askeri kışladan atılan havan mermisiyle parçalanarak yaşamını yitiren Ceylan Önkol 14’ünde, Roboski katliamında ise çeşitli yaşlarda en az 19 çocuk yaşamını yitirdi. Son olarak Nisêbîn (Nusaybin) ilçesine bağlı Akarsu Beldesi kırsalında babasıyla birlikte çobanlık yapan 10 yaşındaki Elif Akın’ın silahla öldürülmesi, çocuk ölümlerin geldiği noktayı ortaya koyuyor. Bir taraftan bu katliamlar yaşanırken bugün itibariyle Bakanlığın açıklamalarına göre 2000’den fazla çocuk cezaevlerinde.

Ölüm her yıl kol gezdi

Çeşitli yaşlarda olsalar da ölüm nedenleri hep bir birine benziyor. “Terörist” olarak lanse edilip katledilen çocuklara ilişkin YAKAY-DER’in kayıt altına aldığı veriler yıllara göre şöyle: 1989: 2, 1990: 21, 1991: 12, 1992: 115, 1993: 66, 1994: 84, 1995: 7, 1996: 6, 1997: 7, 1998: 8, 1999: 12, 2000: 3, 2004: 1, 2006: 8, 2008: 1, 2009: 3, 2010: 6, 2011: 27, 2012: 1.

 
Kürt çocuklarına hep ölüm düşüyor

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Eren Keskin, “Türkiye Cumhuriyeti devletinin resmi bayramları sadece tek bir etnik ve dinsel kimlik için ilan edilmiştir. Bu kimlik Türk ve Sünni- Müslüman kimliğidir. 23 Nisan Çocuk Bayramı’nda sadece Türk ve Sünni -Müslüman çocuklar için bayramdır” diye konuştu. 23 Nisan bayramının ardında yatan ulusal egemenlik zihniyetinin Türk kimliğinin, bölgedeki egemenliğini anlattığının altını çizen Keskin, “Bu nedenle de her 23 Nisan’da Türk çocukları bayram kutlarken, Kürt, Ermeni, Süryani, Laz, Çerkez, Rum ve diğer tüm etnik kimlikten çocuklara sadece Türk olmaları öğütlenir. Bu 1923 yılından bu yana böyle süre gelmiştir. Bir yandan da 23 Nisanlarda çocuklar öldürürken diğer bir yandan bayram kutlanır” şeklinde konuştu.

Keskin, “Bugün Başbakan Erdoğan Müslüman ülkelerde öldürülen çocuklar için kamusal vicdandan söz ediyor. O bunları söylerken Türk ordusu Kürt çocuklarını öldürmeye devam ediyor. Ne yazık ki onların vicdan dedikleri, kendi coğrafyalarında vicdansızlığa dönüşüyor” dedi.


KCK alternatif kutlamaya çağırdı

Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) haberine göre KCK Siyasi Komitesi, “sözde çocuk günü” 23 Nisan’ı, “Başta çocuklar olmak üzere Kürt halkının geleceğini karartmak isteyen TC devletinin ikiyüzlü politikası” olarak tanımlayıp, Kürdistanlı çocukları kutlamaları protesto ederek alternatif kutlamalar gerçekleştirmeye çağırdı. Açıklamada, Kürdistan’da çocukların ana dillerinden bile yoksun oldukları, Kürtlere dayatılan, toplumsal köleliğin ve inkârcılığın cezasını ve cefasını en çok çocuklar çektiği belirtildi.
Çocuklarımızı sisteme kurban etmeyeceğiz

Wan’daki siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyeleri, 23 Nisan Çocuk Bayramı kutlamalarına çocuklarıyla birlikte katılmayacaklarını belirterek, halka kutlamalara katılmama çağrısı yaptı. BDP’nin deprem sonrası kullandığı çadır önünde bir araya gelen aralarında BDP Wan Milletvekili Özdal Üçer’inde bulunduğu çok sayıda kişi, Feqiyê Teyran Parkı’na kadar yürüdü. Burada açıklama yapan KURDÎ-DER Şube Başkanı Levent Ürün, Türkiye’de çocukların “vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü”ne kurban edilmeye çalışıldığını belirterek, “Biz artık çocuklarımızı bu sisteme ve onun sahiplerine kurban etmeyeceğiz. Kendi bayramlarımızı yaratmamız gerekiyor. Çocuklarımızın anadiliyle eğitim görecekleri, tarih, kültür ve ülkelerini tanıyabilecekleri, varlıklarını kimseye armağan etmeyecekleri gün çocuk bayramını kutlayacağız” dedi.-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.