Kurşungeçirmez Cilt Yapıldı
Teknoloji / 07 Nisan 2012 Cumartesi Saat 17:41
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurşungeçirmez cildin ardındaki teknolojinin ilham kaynağı, güçlü yapısıyla bilinen ve birçok efsaneye konu olan örümcek ağı.

Kurşungeçirmez deri projesi, Hollanda Forestry  Enstitüsü’nde, biyolojik sanat çalışması olarak planlandı ancak test aşamasından başarıyla geçince, dünyada milyonlarca insan için muhteşem bir güvenlik zırhı olacağı fikri ortaya çıktı. Demirden 5 kat daha dayanıklı, yapısında örümcek ağı barındıran kurşungeçirmez deri, 22 kalibrelik mermiyi geri püskürttüğünden proje başarıyla tamamlanmış oldu.
 
Kurşungeçirmez cildin ardındaki teknolojinin ilham kaynağı, güçlü yapısıyla bilinen ve birçok efsaneye konu olan örümcek ağı. Hollandalı Biyoloji Artisti Jalia Essaidi tarafından bir ‘Biyolojik Sanat’ gösterisi için hazırlanan kurşungeçirmez deri projesi, Avrupa Genetik Sanat kurumunca ödüllendirildi.
 
Projenin İlk Aşaması “İnsanoğlu da tıpkı örümcek gibi cildini dış etkenlerden koruyabilir mi?” Sorusu İle başlamış.
 
Biyoloji Artisti Jalia Essaidi, “Örümcek ağı aslında kurşungeçirmez yelekler içinde kullanılıyor ama ben projemde bir adım ilerisini düşünerek, neden insan cildi içinde kullanmayalım ki dedim. Proje biyolojik sanat çalışması olarak başlamıştı ve açıkçası bir derinin kurşunları durdurma özelliği olacağını, teknolojinin güvenlik açısından işe yarayacağını hiç düşünmemiştik. İşte bu bizim için büyük bir sürpriz oldu ve dünyadaki milyonlarca kişiyi olumlu etkileyen bir projeye imza atabilmekte ayrıca güzel bir duygu” diye konuştu.
 
Proje 8 ay boyunca geliştirildi. Örümcekler çok seri ağ üretemediklerinden Amerikalı bilim adamı Randi Laves, keçilerden örümcek geniyle ağ üreterek projeye destek oldu.
 
Proje tıbbi araştırmalar ve tedavilerde de sıklıkla kullanılabilecek. Gelecekte cerrahların doku ve tendon yaralanmalarına karşı örümcek ağı teknolojisinden yararlanabileceği de düşünülüyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.