AFP: PKK Tutuklu Değişimi İstedi
Dış Basından / 17 Mart 2012 Cumartesi Saat 17:54
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransız haber ajansı AFP, PKK’nin elindeki 5 esire karşılık müzakereli bir anlaşma çerçevesinde “tutuklu değişimi” istediğini bildirdi.

Fransız haber ajansı AFP, PKK’nin elindeki 5 esire karşılık müzakereli bir anlaşma çerçevesinde “tutuklu değişimi” istediğini bildirdi.

Bugün yayınlandığı belirtilen bir bildiriye dayandırılan habere göre PKK, “Bir süreden beridir bir kaymakam, bir polis ve üç Türk askeri elimizde bulunuyor” dedi.

Bildiride, “PKK tutuklulara Cenevre Sözleşmesi’ne uygun olarak muamele ediyor ve bir tutuklu değişimi konusunda Türk hükümeti ile resmi bir anlaşma olmadan onları serbest bırakmayacak” denildi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın konuya daha önce açıklık getirdiğine, ciddi bir müzakere ve tutuklu değişimi olmadan serbest bırakılmayacaklarını söylediğine dikkat çekilen bildiride, Türk hükümetinin gerillanın elindeki 5 kişi için bugüne kadar hiçbir çaba harcamadığı vurgulanıyor.

AFP’ye açıklamada bulunan bir PKK sözcüsü, sözkonusu kişilerin bir yıldan az bir süre önce gerilla tarafından esir alındığını söyledi.-ANF

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA