KJB'den Newroz Mesajı
Kadin / 16 Mart 2012 Cuma Saat 14:27
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Mart Qamişlo ve Gazi Katliamları ile 16 Mart Halepçe Katliamı ile “katliam dayatmalarının günümüz temsilcisi AKP’yi” lanetleyen KJB,

Kürt kadın hareketi KJB, 18 Mart’tan itibaren Kürtler açısından resmi olarak başlayan Newroz kutlamaları için bir mesaj yayınladı.

12 Mart Qamişlo ve Gazi Katliamları ile 16 Mart Halepçe Katliamı ile “katliam dayatmalarının günümüz temsilcisi AKP’yi” lanetleyen KJB, açlık grevi eylemcilerini de selamlarken, Suriye’nin Halep kentinde Baas rejimi çeteleri tarafından katledilen kadın örgütü Yekitiya Star üyesi Gulê Selmo için de başsağlığı dileğinde bulundu. KJB’nin Newroz’da alanlara çağırdığı mesajı şöyle:

“Mezopotamya topraklarında Demirci Kawalarla başlayan halkımızın direniş geleneği Newroz, günümüzde PKK mücadelesiyle çelikten irade olup layıkıyla sürdürülmektedir. Newroz halkımızın ve kadınların özgür yaşam kararlılığı ve coşkusu içerisinde direniş kültürü olarak yaşanmaktadır. Mezopotamya topraklarında bu hakikat ve özgürlük ateşini yükselterek kadınları ve halkımızı büyük özgürlük yürüyüşüne kaldıran Rêber Apo’nun başta olmak üzere Halkımızın ve Ortadoğu halklarının özgürlük baharı Newroz bayramını kutluyoruz. Çağdaş Kawa Mazlum Doğan, Zekiye Alkan, Ronahi, Berivan ve bedenini 8 Marttan 21 Marta köprü yapan Sema Yüce şahsında tüm direniş şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Bu yılın Newroz’u halkımız açısından büyük önem taşımaktadır. Hareket ve halk olarak bu yıl Newroz’u ‘VARLIĞIMIZI KORUMA VE ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ SAĞLAMA’ temelinde başarı ve zafer ruhu ile karşılıyoruz. Kırk yıllık köklü mücadele ve direnişimiz özgürlüğüne tutkulu bir halk gerçekliği açığa çıkarmıştır. Halkımız bu özgürlük tutkusu ile dayatılan soykırım konseptine karşı Newroz’da Önderliğimizin Özgürlüğü ve Kürt sorunun çözümünü gerçekleştirme mücadelesinde kararlı duruşunu görkemli bir biçimde yükseltecektir. İmralı işkencehanesinde tutulan Önderliğimizin 8 aydır tüm dünya ile bağlantıları kesilmiş bulunmakta, halkımızın onurlu, demokratik ve özgürlükçü mücadelesi terörize edilmekte, her türlü baskı, işkence ve tutuklamalarla soykırım dayatılmaktadır. Özgürlük hareketimize tasfiye ve imha dayatılmaktadır. Ancak tüm bu saldırılar sonuçsuz kalmaya mahkûmdur.

Başta Önderliğimizin görkemli direnişi olmak üzere hareketimizin kahraman şehitleri öncülüğünde destansı bir gerilla direnişi gelişmektedir. Ve ÖNDERLİKSİZ YAŞAM ASLA diyen, kendi özgürlük bilincini inşa etmiş, örgütlenmiş ve özgürlük mücadelesini her türlü bedeli göze alarak yükselten onurlu bir halk vardır karşısında. Tüm bu gerçekler bir kez daha göstermektedir ki hiçbir saldırı bu özgürlük ve zafer yürüyüşünü zayıflatamaz. İşte bu açıdan bu yılın Newroz’u Kürt kadınları ve halkı için çok daha tarihi bir önem taşımaktadır. Kadın Özgürlük hareketi olarak başlattığımız ‘ Önderliğimizi Özgürleştirelim, Soykırıma Son Verelim’ şiarı ile gelişen hamle 8 Martta önemli bir ivme açığa çıkarmıştır. Kürt kadınları ve halkı bu hamleyi başarıya taşıyacak ve bu temelde AN AZADİ AN AZADİ diyerek bu Newroz’la mücadeleyi zirveleştirecektir. 2012 Newroz’u Önderliğimizin Özgürlüğü, Kürt sorunun çözümü ve başarıyı mutlaka sağlama mücadelesinin tutumu olacaktır. Bu zafer tutumuna başta kadınları, gençliği ve yediden yetmişe tüm halkımızı aktif katılmaya ve bu temelde başta Amed, İstanbul, Botan olmak üzere tüm alanlarda Newroz’u görkemli bir biçimde coşku ile karşılamaya çağırıyoruz. Zindanlarda ve Avrupa da Önderliğimizin Özgürlüğünü gerçekleştirme ve soykırımı sonlandırarak halkımızın özgürlükçü çözümünü geliştirme temelindeki süresiz, dönüşümsüz açlık grevi direnişlerini selamlıyoruz.

Egemen sistem ve sömürgeci devletler halkımıza acı, zulüm, kan ve gözyaşını, köleliği ve katliamları bir kader olarak kabul ettirmeye çalışmaktadır. Qamişlo, Gazi, Halepçe katliamları da bu amaçla uygulanmıştır. Bu katliam kültürü Roboski ile günümüzde de sürdürülmeye çalışılmaktadır. Halkımıza bu katliamları dayatan Kürdistan üzerinde ki bütün sömürge güçleri ve egemen sistem güçlerini ve bütün katliam dayatmalarının günümüzdeki temsilcisi olan AKP’yi lanetliyoruz. Bu katliamlarda yaşamını yitirenler halkımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ulusal birlik mücadelesi bu katliamları durdurmanın en önemli ve yakıcı görevlerindendir. Ulusal birlik için koşullar her dönemden daha fazla gelişmiş bulunmaktadır. Bu temelde halkımızı ulusal birlik mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz,

Baas rejiminin çeteleri tarafından Halep’te katledilen YEKİTİYA STAR üyesi Gulê Selmo’nun ailesine ve halkımıza başsağlığı diliyoruz.”-Behdinan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.