Liberation: AKP Kürt Bahar’ından Korkuyor
Dış Basından / 15 Mart 2012 Perşembe Saat 16:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fransız Liberation gazetesi, açılım vaatlerine rağmen Türk hükümetinin tutuklamaları arttırdığı ve “Kürt Baharı korkusuyla” baskıları sertleştirdiğini yazdı.

Fransız Liberation gazetesi, açılım vaatlerine rağmen Türk hükümetinin tutuklamaları arttırdığı ve “Kürt Baharı korkusuyla” baskıları sertleştirdiğini yazdı.

Marc Semo imzasıyla yayınlanan araştırma haberde, hemen her ay şafak vakti polislerin yeni bir gözaltı dalgası yürüttüğü belirtilerek, “İstanbul’da genelde Salı günleri, ülkenin Kürt çoğunluklu güneydoğusunda ise genellikle Perşembe günleri oluyor. Tutuklamalar yerel seçilmişleri, gençlik veya kadın örgütü kadroları, mesleki derneklerin yöneticilerini hedef alıyor… Tümü, Türk makamları tarafından Ankara’ya karşı 1984’den beri silahlı mücadele yürüten PKK Kürt isyanının şehir örgütlenmesi olmakla suçlanan KCK üyeleri olmakla sulanıyor” diye belirtildi.

KÜRT AÇILIMI İYİCE KAPATILDI

Semo, “Ülkeyi 2002’den beri yöneten İslami muhafazakâr AKP’nin lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın iki yıl önce söz verdiği ‘Kürt açılımı’, iyice kapatılmış görünüyor. Ve bu her ne kadar Kürtçe yayın yapan televizyonlar veya ülkenin 15 milyon Kürt’ünün çoğunluklu olarak yaşadığı güneydoğuda Türk ve Kürt isimlerin yer aldığı köy tabelaları bile…” diye yazıyor.

BDP’li vekil Sebahat Tuncel, “Hükümet baskıcı ve milliyetçi yüzünü gösteriyor ve kendi hegemonyası için tehlike olarak gördüğü tüm Kürt yapılanmalarını bastırmak istiyor” diyor.

Terörle Mücadele adı altında yürütülen operasyonlara dikkat çeken gazete, Ekim ayında olduğu gibi entelijansiyanın önemli şahsiyetlerini hedef almadığı sürece yankı uyandırmadığına işret etti. Gazete, yayıncı Ragıp Zarakolu ile akademisyen Büşra Ersanlı’nın tutuklanmasını hatırlatırken, “AKP hükümeti Kürt Baharı’ndan korkuyor ve baskıyı sertleştiriyor” yorumunda bulundu.

ŞIRNAK’TA SEÇİLMİŞLERİN NEREDEYSE TÜMÜ TUTUKLU

Mevcut durumda 6400 kişinin terörle mücadele kanunu çerçevesinde tutuklu olduğunu ve bunun demokratik ülkeler arasında bir rekor olduğunu belirten Semo, bu yasaya hedef olanların ezici bir çoğunluğunun Kürt davası ve KCK ile ilgili olduğunu kaydetti. Bunlar arasında 70’i aşkın gazeteci ve 67 avukatın yanı sıra sade eylemciler, onlarca belediye başkanı ve belediye meclis üyeleri olduğunu ifade eden gazeteci Semo, Şırnak gibi bazı bölgelerde seçilmişlerin neredeyse tümünün hapiste olduğunu vurguladı. BDP’li vekil Hasip Kaplan, “Tek bir silah, bir çakı bile bulunmadı ve haklarında hiçbir şiddet eylemi suçlaması yok: dosyaları tamamen boş ve suçlamalar tamamen siyasi” diyor.

PKK İLE GÖRÜŞMELERİ GÜLEN TARİKATI SIZDIRDI

Gazete KCK operasyonlarının 2009’daki belediye seçimlerinde Kürt partisinin zaferinden sonra başlatıldığına işaret ederken, “Dişli çark” başlığı altında ise şu ifadelere yer veriyor:

“İki yıl sonra BDP’nin anayasa referandumu boykotu çağrısına Kürt bölgelerinde yüzde 70, hatta yüzde 90 oranında uyuldu. Endişelenen AKP, PKK ile gizlice görüşmeler başlattı. Kürt gerilla elçileri ile Erdoğan’a yakın bir isim olan gizli servis şefi Hakan Fidan arasındaki görüşmelerin internette yayınlanması ardından geçen yaz bu görüşmeler koptu. Kamuoyu donakaldı, hükümet sıkıntıya girdi. Görüşmelere yapılan bu sabotaj öyle görünüyor ki polis ve yargı aygıtına yoğun bir şekilde sızan AKP’ye yakın güçlü İslamcı Fethullah Gülen tarikatı tarafından sızdırıldı. O tarihten beri hükümet uzlaşmaz bir tavır içinde.”

GİDEREK DAHA FAZLA GENÇ DAĞIN YOLUNU TUTUYOR

Ülkenin güney doğusunda (Kürdistan) kar nedeniyle azalan çatışmaların baharla birlikte yeniden daha fazla bir yoğunluk kazanma riski olduğuna dikkat çeken gazete, “Giderek daha fazla genç tutuklamalardan endişelendiği için dağa gidiyor. AKP, çatışmaların şiddetlenmesinin Arap demokratik geçişleri ilham olma iddiasındaki ‘Türk Modeli’ imajını zora sokacağını bilse de dişli çark harekete geçti” yorumunda bulunuyor.

Endişesini gizlemeyen Tuncel, büyük bir öfkenin olduğunu söyleyerek, “Eğer gençler, özellikle gençlerin artık umudu kalmazsa durum kontrol edilemez hale gelir” diyor.-Paris

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.