Öcalan: Avukatların Tutuklanması Komplodur ve Davada Tanık Olmak İstiyorum
Umudun Zaferi / 14 Mart 2012 Çarşamba Saat 07:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Asrın Hukuk Bürosu'na bir mektup göndererek, savunmasını üstlenen avukatların tutuklanmasına ilişkin tanık olarak dinlenmesini istedi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, Asrın Hukuk Bürosu'na bir mektup göndererek, savunmasını üstlenen avukatların tutuklanmasına ilişkin tanık olarak dinlenmesini istedi. "Önderlik komitesi" suçlamasıyla tutuklanan 36 avukatın durumuna dikkat çeken Öcalan, "operasyonlar tamamen bir hukuk garabeti ve siyasi komplodur" değerlendirmesinde bulundu. Tutuklu avukatların savunmasını üstlenen meslektaşları ise, Çağlayan Adliyesi'ne dilekçeyle başvurarak, "Öcalan'ın tanık olarak dinlenmesini" istedi.

Türkiye'nin birçok ilinde 22 Kasım 2011 tarihinde "KCK" adı altında eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 60'a yakın avukat gözaltına alınmış, 36'sı ise tutuklanmıştı. Aradan 5 ay geçmesine rağmen hala avukatların hangi iddialarla tutuklandığı öğrenilemedi. Gözaltı ve mahkeme süreçlerinde avukatlara, İmralı Cezaevi'nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmeleri "örgüte iletmek" suçlamaları yöneltilmişti. Avukatlara yönelik soruşturmanın merkezinde bulunan Öcalan'ın ifadesi ise alınmıyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan da tutuklanan avukatlara ilişkin bir mektup kaleme alarak, davada "tanık olarak dinlenmesini" istedi. Tutuklu 36 avukatın savunmasını üstlenen bir grup avukat, 29 Şubat tarihinde Çağlayan'da bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, soruşturma kapsamında Öcalan'ın tanık olarak dinlenmesi için talepte bulundu. Avukatların başvurusunun üzerinden iki hafta geçmesine rağmen savcılıktan şimdiye kadar hiçbir cevap verilmediği öğrenildi.

'Öcalan'ın beyanları önem taşıyor'

Aralarında avukat Ercan Kanar, Gülizar Tuncer, Bahri Bayram Belen'in de bulunduğu 8 avukat savcılığa teslim ettikleri dilekçede, yıllardır Öcalan ile yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığı ve tutuklu meslektaşlarının "önderlik komitesi" suçlamasıyla yargılandıkları kaydedildi. Soruşturmanın odağında Öcalan'ın olduğu ifade edilen dilekçede, "Maddi gerçeğin araştırılması açısından suçlamalarla ilgili Abdullah Öcalan'ın beyanları önem taşıyacaktır. Beyanın alınması yargılama hukukunun temel ilkeleri açısından hukuki bir zarurettir" denildi.

'Tarafsız bir soruşturma için Öcalan'ın ifadesi alınmalı'

Avukatlar hazırladıkları dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde yer alan "Adil yargılama hakkı ilkesine", "Masumiyet karinesi ilkesine", "Tarafsız bir soruşturma, sorumluluğun temelsiz olduğunu gösterdiğinde dava açmamak veya davaya devam etmemek" gibi maddelerine atıfta bulunuldu. Avukatlar dilekçede, son olarak 3 Şubat 2012 tarihinde Asrın Hukuk Bürosu'na PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın gönderdiği mektupta kendisinin de talebinin olduğunun altını çizdi.

'Avukatların tutuklanması siyasi komplodur'

PKK Lideri Öcalan ise avukatlarına gönderdiği mektupta, bu talebini üç başlık altında şöyle sıralıyor: "İddia edildiği gibi avukatlar eğer 'önderlik komitesine' bağlı olarak çalışmışlarsa başta benim ifadem alınması gerekir. Şimdiye kadar savcı benim ifademe başvurmamıştır. Savcının hayli kapsamlı suç iddiaları, direk şahsımı hedeflemektedir. Dolayısıyla tüm bu iddialara ilişkin olarak başta beni sorgulaması gerekir. Tamamen TC'nin ilgili yöneticilerinin kontrol ve izniyle yürütülen avukat görüşmeleri, yasaldır ve gizli örgütle, hele hele eylemsel talimatlarla ilişkilendirilmesi tamamen bir hukuk garabet ve siyasi komplodur."-DİHA

Mütha Çetin/İstanbul

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA