PAJK'tan Kadınlara 8 Mart Çağrısı
Kadin / 28 Şubat 2012 Salı Saat 17:02
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
PAJK Koordinasyonu, kadınları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “meydanlarda özgürlük yürüyüşüne güçlü katılmaya” çağırdı.

PAJK Koordinasyonu, kadınları 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla “meydanlarda özgürlük yürüyüşüne güçlü katılmaya” çağırdı.

PAJK Koordinasyonu yaptığı yazılı açıklamada, Kürdistan’da uygulanan 80 yıllık Türkiye Cumhuriyetinin inkâr ve imha siyaseti iflas ettiğini belirterek, “Bugün AKP öncülüğünde yapılmak istenilen iflas edilmiş zihniyeti yeniden canlandırma ve iflah etme faaliyetidir. Ama bilinmelidir ki Özgürlük mücadelemizin direnişçi geleneği Kürdistan coğrafyasında meşe ağacı gibi kök salmıştır” dedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 2011 yılında tehlikeli ve sinsi oyunları ve komplo tezgâhlarını deşifre ettiğini ifade eden PAJK, “Komplocu güçler ve AKP hükümeti Önderliğimizi saldırılarının hedefine alarak, Önderliğimizi, hareketimiz ve halkımızı birbirinden koparmak istemişlerdir. Başta Önderliğimiz olmak üzere tüm mücadele alanlarımız bu sınırsız yönelimlere karşı en güçlü bir biçimde cevap vermiştir. Yine Özgür Kadın hareketimiz tarafından ‘Önderliğimizi Özgürleştirelim Soykırıma son verelim’ şiarıyla başlatılan mücadele hamlesi yükseltilmiştir” diye belirtti.

“Kirli politikaları kabul etmeyen, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde ısrar eden kim olursa olsun, AKP’nin faşizan darbeleriyle karşı karşıya kalmaktadır” diyen PAJK, şunları kaydetti: “AKP’nin Tüm hilelerine faşizan baskılarına karşı boyun eğmeyen halkımız, dünyanın her yerinde öz dinamiklerine dayanak öz tarzıyla, öz eylemleriyle büyük direnerek özgürlük mücadelesini yükselmiştir. Avrupa’dan, Rojava’ya, Özgür mekânlardan Zindanlara kadar yüzlerce eylem ve etkinlikler bu amaçla yapılarak saldırılar boşa çıkartılmıştır.”

Cezaevlerinde başlayan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerini de hatırlatan PAJK, şöyle dedi: “Bu saldırılara karşı direnen halkımız ve yoldaşlarımız büyük iradesel direnişi ortaya koymuşlardır. Ceza evlerindeki direnişlerin bu denli gelişmesi bu tarihi direnişin bir parçasıdır. Böylesi kritik bir süreçte Cezaevlerindeki arkadaşlarımızın içinde bulunduğumuz sürecin hassasiyetini önemle okumaları ve buna göre tavır göstermeleri büyük önem taşımaktadır. Tutuklu milletvekili Selma Irmak, Hacire Özdemir, Fadile Bayram, Leyla Deniz öncülüğünde başlayan ve 400’e ulaşan eylemcilerin süresiz ve dönüşümsüz açlık grevin de ki kararlı tutumları Reber Apo öncülüğünde gelişen PKK ve PAJK’ın felsefesini, yaşam ahlakını, direniş kültürünü ifade etmektedir. Selma Irmak yoldaşımız, “Ölümün kapısını kapatmak, yaşamın kapısını açmak için kendi yaşamımızdan feragat ediyoruz.”diyerek eylemlerinin amacını belirtmektedir.

400 arkadaşımızın 15 Şubattan itibaren başladıkları eylemlerinin süreç itibariyle ideolojik, siyasal anlamda güçlü mesajlarla doludur. Bu yürüyüş,1980’lerde uygulanan insanlık dışı muamelelere ve faşizme karşı başkaldıran Kemal Pir, Hayrı Durmuş, yoldaşların öncülüğünde gelişen direnişin takipçisi yürüyüşüdür. PKK’deki direniş geleneğinin devamcısıdır. AKP faşizmine karşı PKK direnişinin ifadesidir. Bu kararlı ve istikrarlı direnişimiz, Hayri’lerin Kemal’lerin, semaların Zilan’ların Beritan’ların direniş mirasını da arkasına alarak, özgürlüğün, barışın, var olmanın, iddiasını ve kararlılığını taşımaktadır. Bu anlamda süresiz ve dönüşümsüz açlık grevine giren tutsak arkadaşlarımızın bu onurlu duruşlarına büyük anlamlar biçiyoruz. Bu temelde başta kadınlar olmak üzere tüm yurtsever halkımızı ceza evlerindeki direnişe destek vermeye ve sahip çıkmaya çağırıyoruz. Halkımızın ve yoldaşlarımızın direnişi karşısında AKP faşizmi ve Komplocu, soykırımcı güçler kaybedecektir. Kazanan halkımızın onurlu duruşu ve davası olacaktır. Bu temelde bir kez daha halkımızı ve kadınlarımızı 8 Mart ve Nevroz direnişi ruhuyla meydanlarda özgürlük yürüyüşüne güçlü katılmaya çağırıyoruz.”-Behdinan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA