Times: Türkiye Esad’ın Silah Alımına Göz Yumuyor
Dış Basından / 27 Şubat 2012 Pazartesi Saat 15:00
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiliz The Times gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberde,

İngiliz Times gazetesi Suriye’nin, batı tarafından uygulanan ambargoları Türkiye üzerinden atlatarak silah sanayine malzeme ve araç gereç temin ettiğini yazdı. Dahası, Türkiye buna göz yummakla kalmıyor, TÜBİTAK üzerinden gerekli yardımda bulunduğu kaydedildi.

İngiliz The Times gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberde, Suriye yönetiminin üç Türk şirketi ve TÜBİTAK’tan silah ve mühimmat imalatında kullanılan malzeme tedarik ettiği ileri sürüldü.

AB’nin Suriye’ye daha sıkı yaptırımlar uygulamaya hazırlandığı bir sırada, İran, Çin ve başka yerlerden gelen silah malzemelerinin, Türkiye üzerinden Suriye yönetimine ulaştırılıyor olabileceği ileri sürüldü.

Gazeteye konuşan bir Ortadoğu istihbarat kaynağı, “Biz Türkiye hükümetinin bu ticareti açık bir şekilde teşvik ettiğini düşünmüyoruz ama bazı yetkililer bu durumdan haberdardır. Görmemezlikten geliyorlar diyebiliriz” dedi.

Gazetenin gördüğü bir istihbarat belgesinde, üç Türk şirketinin polis ve orduya zırhlı araç ve mühimmat yapan Suriye Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’ne (SSRC) araç gereç sattığı belirtildi. SSRC, ABD ve AB’nin yaptırım uyguladığı Suriye kurumları arasında bulunuyor. İstihbarat belgesine göre bu kurum, “Protestoları şiddet uygulayarak bastıran ve savaş suçları işleyen Suriye güvenlik güçlerine silah üreterek katkıda bulunuyor.”

Haberde, SSRC’ye füze imalat malzemesi temin eden iki Türk şirketinin iddiaları reddettiğini, üçüncü şirketin ise yorum yapmaktan kaçındığını aktardı. İstihbarat belgesinde, Söz konusu üçüncü şirketin ürettiği silahların bir kısmının Suriye ordusuna, bir kısmının da Lübnan Hizbullah örgütüne gittiği belirtiliyor.

SSRC’nin silah ve mühimmat elde etmesine yardımlarda bulunduğu belirtilen TÜBİTAK’ın da soruları yanıtsız bıraktığı belirtildi.

Haberin devamında Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkilinin iddiaları "saçma" olarak nitelediği ve Ankara'nın yakın bir zaman önce Suriye'ye silah sevkiyatını engellediğini söylediği aktarıldı.

Buna karşın bir istihbarat yetkilisi, "Avrupa Birliği'nin yaptırım kararından sonra Suriyeliler malzeme tedarikinde sıkıntı yaşamaya başladı. Türkler daha önce bu ticarete göz yumuyorlardı. Şimdi tek gözleri açık" dedi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info    

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.