Economist: Erdoğan’ın Demokrasi Sicili Parlak değil
Dış Basından / 24 Şubat 2012 Cuma Saat 15:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Economist dergisinde yayımlanan bir makalede, Başbakan Erdoğan'ın ülke içi ve dışında yeni düşmanlarla karşı karşıya geldiği görüşü dile getiriliyor.

Economist dergisinde yayımlanan bir makalede, Başbakan Erdoğan'ın ülke içi ve dışında yeni düşmanlarla karşı karşıya geldiği görüşü dile getiriliyor.
Economist, Erdoğan ile Gülen arasındaki iktidar mücadelesi göz önüne alındığında, "tablonun öyle güllük gülistanlık olmadığı" yorumunu yapıyor.

Economist, "Sözde Gülencilerin yargı ve polis gücüne sızdığı, MİT'i hedef aldıkları söylendi" derken, "Gülen yanlısı olduğu iddia edilen" savcının "Erdoğan'ın himayesindeki" MİT müsteşarı Hakan Fidan'ı PKK ile hükümet arasındaki görüşmelere ilişkin ifade vermeye çağırdığını, Erdoğan'ın bu duruma MİT mensuplarına yönelik soruşturmayı başbakanın iznine bağlayan bir yasa geçirerek karşılık verdiğini yazıyor. Dergi soruşturmaya karışan emniyet yetkilileriyle savcının da görevden alındığını belirtiyor.

Economist'e göre 'Erdoğan ilk turu kazanmış görünse de bunun, siyasi kaderi üzerinde büyük etkisi olabilir, çünkü Gülenciler desteklerini çekebilir.'

Meselenin Erdoğan'ın kendisi ve doktoru yalanlasa da kolon kanseri olduğu söylentisiyle daha da karmaşıklaştığını yazan dergi, Erdoğan'ın partisi içindeki "olası haleflerinin Gülencilere geçmekte olduğunun söylendiğine" dikkat çekiyor. Economist kimi çevrelere göre, bunun taraflar arasında politika farklılıklarını yansıttığını yazıyor.

Economist, Erdoğan'ın gazetecilerin tutuklanmasından kaygılandığını yazıyor ama kendisinin demokratik sicilinin de parlak olmadığına işaret ediyor. Dergiye göre aynı derece endişe veren bir nokta da Erdoğan'ın vaat ettiği yeni anayasada ilerleme sağlanamayışı.

Economist haberi şu sözlerle noktalıyor:

"Türkiye'nin güney komşusu Suriye'nin iç savaşa sürüklenmesi kaygı yaratıyor. Ekonomi de aynı şekilde. Gerçi Yunan komşusunun standartlarına göre Türkiye parıldıyor. Gayrı safi milli hasılanın yüzde 2 altında bir bütçe açığı, sadece yüzde 40'lık kamu borcu ve 2011'de yüzde 8'e varan büyüme rakamları var. Ama cari hesap açığının GSMH'nın yüzde 10'unun üzerinde çıkması aşırı ısınmaya işaret ederken, ekonomide keskin şekilde yavaşlamakta. Erdoğan'ın sıradaki anlaşmazlıkları karşılaştıklarının en zorlusu çıkabilir."-BBC Türkçe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.