Haaretz: Suriye Ordusu 40'tan Fazla MİT'çi Yakaladı
Dış Basından / 20 Şubat 2012 Pazartesi Saat 10:06
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail Haaretz gazetesi, 40'tan fazla MİT mensubunun Suriye ordusu tarafından yakalandığını yazdı.

İsrail Haaretz gazetesi, 40'tan fazla MİT mensubunun Suriye ordusu tarafından yakalandığını yazdı. Ankara MİT’çilerin serbest bırakılmasını isterken, Şam yönetiminin buna karşın, Türkiye’de bulunan Suriye’li subayların iadesi ile Türkiye’den isyancılara silah transferlerinin durdurulmasını istediği aktarıldı.

Haaretz gazetesi, Lübnan'da yayınlanan L'Orient Le Jour gazetesinin 8 Şubat günü Şam FM Radyosu’na dayanarak geçtiği Suriye’de tutuklu bulunan MİT’çilerle ilgili gelişmeleri yazdı.

Türkiye’nin 40’tan fazla Türk istihbarat subayının Suriye ordusunca yakalanması üzerine Suriye ile patlak veren bir diplomatik krizden sonra ülkedeki gelişmeler üzerindeki denetimin Rusya-İran ittifakının eline geçmesinden korktuğu kaydedilen haberde şöyle dendi:

“Son bir hafta Türkiye, özgür kalmalarını sağlamak amacıyla Suriye ile yoğun müzakereleri sürdürdü ve Suriye, tahliyelerin, halen Türkiye’de bulunan kaçak Suriyeli subaylarının iadesine bağlı olacağında ısrar ediyor. Suriye aynı zamanda müzakereleri, Türkiye’nin toprakları üzerinden silah transferlerini ve isyancıların oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu’nun askerlerinin geçişinin bloke edilmesine de bağladı. Ayrıca, Türk subaylarının tahliyesine ilişkin müzakerelerin sponsorluğunun İran tarafından yapılmasını da talep etti.”

Haaretz, Türkiye’nin tutumuna ilişkin olarak da, “Birkaç hafta önce, isyancılarca yakalanan birkaç İranlı sivillerin serbest bırakılması amacıyla Özgür Suriye Ordusu ile İran arasında arabuluculuk yapan Türkiye ise, Suriye’nin taleplerini reddediyor ve bu nedenle Türk kaynakları, Türkiye’nin yakında Suriye konusunda tutumunu sertleştirmeye karar vereceğine inanıyorlar” diye yazdı.

Haberin devamında, Suriye’nin, yakaladığı Türk istihbaratçılarının itiraflarını da yayınladığı belirtilirken, Türk istihbaratçılarının İsrail İstihbarat Örgütü Mossad tarafından, Suriye’nin güvenliğini sarsmak amaçlı bombalı eylemler gerçekleştirme göreviyle eğitildiklerini itiraf ettikleri aktarıldı. Haberde, ayrıca bir Türk istihbarat subayının Mossad’ın Özgür Suriye Ordusu askerleri ile Ürdün’de Suriye’de eylem yapmak üzere gönderilecek olan El Kaide militanlarının da eğittiklerini itiraf ettiğine yer verildi.

TAMPON BÖLGE ANLAŞMAZLIĞI

Haberde Türkiye ile batılı ülkeler arasında Suriye sınırında tampon bölge oluşturma konusunda yaşanan anlaşmazlığa da yer verildi.

“Türkiye, Suriye ile sınırında siviller için tampon bölgelerini oluşturmayı reddediyor, ekipman ve ilaç sevkiyatının toprakları üzerinden değil, denizden yapılmasını talep ediyor. Fransa ise, bu tür tampon bölgelerin karada olması gerektiğini, nasıl olsa Türk sınırına taşıyacağını savunuyor. Batılı yetkililer Suriye’deki eylemler üzerindeki kontrolü, Rusya-İran ortaklığının ele geçirmesinden, bunun da Avrupa Birliği ve Türkiye’yi dışlarken ABD’nin bir müdahalesinin çok geç ve etkisiz kalmasından korkuyorlar.”

DAVUTOĞLU MİT’ÇİLERİN YAKALANMASINI YALANLAMIŞTI

Lübnan'da yayınlanan L'Orient Le Jour gazetesi 8 Şubat günü Şam FM Radyosu'na dayanarak geçtiği bir haberde, 49 Türk istihbarat elemanının Suriye’de yakalandığını bildirmişti. Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 9 Şubat günü yaptığı bir açıklamada Suriye’nin 49 Türk istihbarat subayını tutukladığı yönündeki iddiaların “psikolojik harp" olarak tanımlayıp yalanlamıştı.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA