WSJ: Kuzey Irak’ta Türkiye Tebaası Bir Devlet Ortaya Çıkabilir
Dış Basından / 02 Şubat 2012 Perşembe Saat 15:19
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Wall Street Journal gazetesi, Kürtlerin Irak’ta yaşanan krizi, petrol ve toprak konularında ilerleme sağlamak için bir fırsat olarak kullandığını yazdı.

Wall Street Journal gazetesi, Kürtlerin Irak’ta yaşanan krizi, petrol ve toprak konularında ilerleme sağlamak için bir fırsat olarak kullandığını yazdı.

Kürdistan yönetiminin, Bağdat’ın muhalefetine rağmen Exxon Mobil şirketi ile yaptığı anlaşmayı hatırlatan gazete, Türkiye’nin Güney Kürdistan’dan petrol ihracatının artırılmasında stratejik çıkarının bulunduğu görüşlerine dikkat çekti.

“Irak’ta Kürtlerin yönetiminde petrol zengini, Türkiye tebaası bir devletin ortaya çıkabileceği” görüşlerine yer veren Wall Street Journal, “Iraklı Kürtler, Exxon Mobil ile kontratı ve ulusal siyasi krizi, bölgelerinin, tartışmalı topraklarını enerji kaynakları zengin kısımları üzerindeki kontrolünü güçlendirmek için kullanıyorlar” diye yazdı.

ABD askerlerinin Irak’tan çekilmesi ile Hewler ve Bağdat arasındaki gerginliğinin daha da arttığını yazan gazete, “Ortak ekonomik çıkarlar, petrolün yaratacağı refah vaadi, bölgedeki gelişme ve Kürdistan’daki tüm oyuncularıyla iş ve siyasi bağları olan Türkiye’nin ılımlaştırıcı etkisi”nin sayesinde durumun kontrol altında kalacağını belirtti.

Analistlerin Türkiye’nin Kürt toprakları üzerinden petrol ve gaz ihracatını artırmada stratejik bir çıkarının olduğunu yazan gazeteye konuşan Uluslararası Kriz Grubu yetkililerinden Joost Hiltermann ise Türkiye’nin işin içinde olmasının Kürt hükümetinin, Bağdat ile yıpranmış bağların yerine, “Türkiye’nin koruması”nı tercih etmesine zemin hazırlayabileceğini belirtti.

Gazete Hiltermann, “Irak’ta Kürtlerin yönetiminde petrol zengini, Türkiye tebaası bir devletin ortaya çıkışını görebilirsiniz” sözlerine yer verdi.-Washington

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.