S.Z : Hassas Belge Türk Ordusunu Zor Durumda Bırakıyor
Dış Basından / 18 Kasım 2009 Çarşamba Saat 21:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk ordusunun hükûmeti istikrarsızlaştırma planları yaptığı iddiaları ülkede gerginliğin artmasına neden oluyor.

 Süddeutsche Zeitung'un 6 Kasım 2009 tarihli sayısında, Kai Strittmatter imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında yayımlanan İstanbul çıkışlı yazının özet çevrisi şöyledir:

-Ordunun İslami Eğilimli Muhafazakâr Hükûmete Yönelik Gizli Planlar Yaptığı İddia Ediliyor. Genelkurmay Başkanı İftira Atıldığından Söz Ediyor-

Türk ordusunun hükûmeti istikrarsızlaştırma planları yaptığı iddiaları ülkede gerginliğin artmasına neden oluyor. İki hafta önce hükûmet ve yakın çevresine yönelik yıkıcı içerikli orijinal Genelkurmay menşeli bir belge ortaya çıkmıştı. Bu hafta içerisinde kimliğini açıklamayan bir Genelkurmay personeli, ordunun psikolojik bir savaş yürüttüğünü basına bir mektup göndererek bildirmişti. Genelkurmay Başkanlığının, 42 farklı internet sayfasında aşırı milliyetçilik içeren, hükûmet karşıtı gizli propaganda yaptığı iddia ediliyor.

Söz konusu iddialarla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı sessizliğini korumaya devam ediyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu belgenin altında imzası olduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek'e önümüzdeki cuma gününe kadar ifade vermesi için zaman tanıdı.

Türk ordusu ülkenin en etkili kurumlarından birisidir. Son 50 yılda 4 kez hükûmetleri görevden uzaklaştıran ordu, kendisini, Cumhuriyeti korumakla yükümlü görüyor. "Ergenekon" olarak adlandırılan davanın sanıkları arasında çok sayıda emekli üst düzey subay bulunuyor. "Ergenekon" örgütünün 2004 yılında AK Parti hükûmetine yönelik bir darbe planı yaptığı iddia ediliyor. Bu darbe planının dönemin demokrat olarak bilinen Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök nedeniyle uygulanamadığı söyleniyor.

Söz konusu sabotaj içerikli plan hakkındaki haber haziran ayında liberal eğilimli Taraf gazetesinde yayımlanmıştı. Ortaya çıkartılan planın Genelkurmay Başkanlığının Psikolojik Harp Dairesinde hazırlandığı iddia ediliyor.

Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ortaya çıkartılan belgeyi "bir kâğıt parçası" olarak nitelendirmiş ve iftira atıldığından söz etmişti. Uzmanlar belgenin altındaki imzanın sahibine ait olduğunu ve sahte olmadığını belirtiyorlar. Söz konusu belgede önümüzdeki dönem Genelkurmay Başkanı olacak olan Hasan Iğsız'ın da adının sık sık geçtiği söyleniyor.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.lekolin.org - www.lekolin.netwww.lekolin.info

/* /*]]-->*/ -Ordunun İslami Eğilimli Muhafazakâr Hükûmete Yönelik Gizli Planlar Yaptığı İddia Ediliyor. Genelkurmay Başkanı İftira Atıldığından Söz Ediyor- Türk ordusunun hükûmeti istikrarsızlaştırma planları yaptığı iddiaları ülkede gerginliğin artmasına neden oluyor. İki hafta önce hükûmet ve yakın çevresine yönelik yıkıcı içerikli orijinal Genelkurmay menşeli bir belge ortaya çıkmıştı. Bu hafta içerisinde kimliğini açıklamayan bir Genelkurmay personeli, ordunun psikolojik bir savaş yürüttüğünü basına bir mektup göndererek bildirmişti. Genelkurmay Başkanlığının, 42 farklı internet sayfasında aşırı milliyetçilik içeren, hükûmet karşıtı gizli propaganda yaptığı iddia ediliyor. Söz konusu iddialarla ilgili olarak Genelkurmay Başkanlığı sessizliğini korumaya devam ediyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu belgenin altında imzası olduğu iddia edilen Albay Dursun Çiçek'e önümüzdeki cuma gününe kadar ifade vermesi için zaman tanıdı. Türk ordusu ülkenin en etkili kurumlarından birisidir. Son 50 yılda 4 kez hükûmetleri görevden uzaklaştıran ordu, kendisini, Cumhuriyeti korumakla yükümlü görüyor. "Ergenekon" olarak adlandırılan davanın sanıkları arasında çok sayıda emekli üst düzey subay bulunuyor. "Ergenekon" örgütünün 2004 yılında AK Parti hükûmetine yönelik bir darbe planı yaptığı iddia ediliyor. Bu darbe planının dönemin demokrat olarak bilinen Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök nedeniyle uygulanamadığı söyleniyor. Söz konusu sabotaj içerikli plan hakkındaki haber haziran ayında liberal eğilimli Taraf gazetesinde yayımlanmıştı. Ortaya çıkartılan planın Genelkurmay Başkanlığının Psikolojik Harp Dairesinde hazırlandığı iddia ediliyor. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, ortaya çıkartılan belgeyi "bir kâğıt parçası" olarak nitelendirmiş ve iftira atıldığından söz etmişti. Uzmanlar belgenin altındaki imzanın sahibine ait olduğunu ve sahte olmadığını belirtiyorlar. Söz konusu belgede önümüzdeki dönem Genelkurmay Başkanı olacak olan Hasan Iğsız'ın da adının sık sık geçtiği söyleniyor.   Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi   www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.