İlk Kürt Sosyal Medya Sempozyumu Londra’da Gerçekleşiyor
Teknoloji / 21 Ocak 2012 Cumartesi Saat 13:44
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde geliştiği 21’inci yüzyıl da gündemi belirleyen yazılı ve görsel medyanın yanında artık Sosyal Medya’da var.

Sosyal Medya’da önemli bir etkinliğe sahip olmaya başlayan Kürtler, Türk ve dünya medyasının uyguladığı sansürü kırmak için Sosyal Medya’nın büyük bir şans olduğundan yola çıkarak Londra’da bugün uluslararası bir Sosyal Medya Sempozyumu düzenliyor.

Teknolojik gelişmelerin hızlı bir şekilde geliştiği 21’inci yüzyıl da gündemi belirleyen yazılı ve görsel medyanın yanında artık Sosyal Medya’da var. Facebook ve Twitter gibi Sosyal Medya ağları özellikle iki binli yıllardan sonra yaşamın her alanına damga vurmaya başladı. Keza eskiden bir haber bir gün önce yayınlanmış ise ‘bayat haber’ denilirken artık bir saat sonra haberi okuyucularına ulaştıran internet medyasının haberleri ‘bayat haber’ olarak değerlendirilebiliyor. Sosyal Medya’nın rolü bununla da sınırlı değil; özellikle 2011 yılında Mısır, Tunus, ve Libya gibi Arap ülkelerinde iktidarların devrilmesinde halkın sosyal ağ/ sosyal medya aracılığıyla haberleşerek meydanlara çıkarak devrim gerçekleştirdiği öne çıktı. Sosyal Medya ile örgütlenen halkın iktidarları devirmesinin Sosyal Medya Devrimi olup olmadığı tartışma konusu iken, Sosyal Medya’da giderek etkinlik sağlayan Kürtler’de bu alanda bir ilk gerçekleştirerek Londra’da Kürt Sosyal Medya Sempozyumu’nu gerçekleştiriyor.

SEMPOZYUM CANLI YAYINLANACAK...

Londra Kürt Halk Evi’nde gerçekleşecek olan Sosyal Medya Sempozyumu’nun öncülüğünü ise Danimarka’nın Roj TV’ye karşı kapatma davasına karşı ‘Ters davaya ters bakıyoruz’ kampanyası ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’ın yurt dışında tedavi edilmesi gerekirken Türk devleti tarafından yurt dışına çıkış yasağı konulmasına karşı duyarlılık kampanyası yine Roboski Katliamı’nda ANF ve Roj TV ile birlikte önemli bir rol oynayan ve ‘birçok kampanyaya ön ayak olan @Kurdishblogger "Kurdish Citizen Journalist" @AjansAmed "Social Media Agency in Amed/Diyarbakir" @Zurdosh"Kurdish Rights Activist ve @GimoZangana"British Kurd on the Frontline of a Changing World" grupları gerçekleştiriyor.

Kürt Halk Evi'nde yapılacak sempozyuma Kürdistan, Türkiye, İsveç, ABD gibi farklı ülkelerden aktivistlerin Skype üzerinden katılımlarıyla internet üzerinden canlı yayınlanacak.

Sempozyum ayrıca Twitter'da#TwitterKurds ve #KSMG (Kurdish Soscial Media Gathering) taglerinden detakip edilebilecek.

SKYPE’DEN KATILIM SAĞLANACAK.

Amerika’dan Japonya’ya Kürtlerin bulunduğu birçok ülkeden katılım ile gerçekleşecek olan Uluslararası Kürt Sosyal Medya Konferansı’nın katılımcılarının büyük çoğunluğu Sosyal Medya’nın ruhuna uygun olarak SKYPE üzerinden konferansa katılım gösterecek olması dikkat çekiyor. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş gibi birçok Kürt siyasetçisinin de bu yolla konferansa katılımı bekleniyor.

SOSYAL MEDYA BİR ŞANSTIR...

Bu arada konferansı düzenleyen Kürt Sosyal Medya bileşenleri yapılacak olan ilk Kürt Sosyal Medya Konferansı’nın Kürtler açısından önemli olduğu vurgusunu yaptı. Bileşen, Roboski katliamının yaşandığı gece ANF ve Roj TV’nin yanı sıra Sosyal Medya’daki Kürt grupların da kritik bir rol oynadığını belirterek, “Katliamdan sağ kurtulan 3 kişiden biri olan Servet Encü "Hiçbir şey eskisi gibi değil. Artık telefonlar, televizyonlar ve internet var. Kimse bize ne yaptıklarını saklayamaz" diyordu. Sosyal medya Kürtler için Türk ve dünya medyasının uyguladığı sansürü kırmak için büyük bir şans olduğuna inanıyoruz. Bu şansı doğru kullanabilmek için sosyal medyadaki Kürt aktivistler ve dünyanın çeşitli yerlerinden Kürt dostları bu alanı tartışmak üzere Londra'da bir sempozyum düzenleme kararı aldık” dedi.

BASKIYI KIRMAK İÇİN ‘SOSYAL MEDYA’DAYIZ’

Sempozyumun organizatörleri 2011 yılında Twitterdaki adıyla #TwitterKurds'un büyüme kaydettiğini, ancak internete erişim imkânı olduğu halde Twitter kullanmayan Kürt aktivistlerin katılımıyla Kürtlerin seslerini dünyaya daha fazla duyurmak için tartışacaklarını ifade ettiler. Özgür basına baskıların had safhaya ulaştığını ve Kürtlerin nefessiz bırakılmak istendiğini belirten organizatörler bu baskıyı kırmak için sosyal medyayı daha etkin kullanmanın arayışları içerisinde olduklarını kaydetti.-Şiyar Fırat/Londra

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.