The Economist: Ermeniler Meşru Hedef
Dış Basından / 20 Ocak 2012 Cuma Saat 15:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Economist dergisi son sayısında beş yıl önce öldürülen gazeteci Hrant Dink'in cinayet davasından çıkan kararları yorumlayan bir yazıya yer veriyor.

Economist dergisi son sayısında beş yıl önce öldürülen gazeteci Hrant Dink'in cinayet davasından çıkan kararları yorumlayan bir yazıya yer veriyor.

"Türkiye'de Adalet-Bazıları için yok" başlıklı makale, "Hiçbir zaman gerçek bir adalet beklemediler. Ama Hrant Dink'in tartışmalı davasından karar çıktığında Dink'in ailesi ve avukatları hala şokta" satırlarıyla başlıyor.
'Ermeniler meşru hedef mesajı'
Davadan çıkan kararları özetleyen dergi, Dink ailesinin avukatı ve yakın dostu Fethiye Çetin'in, "Baştan sona komediydi. Ama en büyük şakalarını sona sakladılar" şeklindeki sözlerini aktarıyor. Dergi şöyle devam ediyor;

"1915'te 1,5 milyon Ermeni'nin Osmanlı Türkleri tarafından katledilmesi etrafındaki mitleri yıkan Dink, olan bitene soykırım dediğinde yetkililerle ters düştü. Türklüğe hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davalarla tokatlandı. Bir başka suçu da, Atatürk'ün manevi kızı ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen'in Ermeni kökenlerini ortaya çıkartmaktı. Dink, yetkililerin yaptığı çizgiyi aşmama uyarısından sonra, trajik sonunu tahmin eden bir kaç yazı da kaleme aldı."

Economist, davanın AKP için hukukun üstünlüğüne bağlılık sınavı olarak görüldüğünü söylüyor. "Türkiye'de yaşayan 60 bin Ermeni için de geçmişin acısını dindirebilirdi" diyen dergi, Ermeni bir işadamının, "Bu karar Ermenilerin meşru bir hedef olduğunu söyleyen açık bir mesaj gönderiyor" şeklindeki sözlerine de yer veriyor.-BBC Türkçe

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA