AKP’nin Öcalan Korkusu!
Basından Seçmeler / 17 Ocak 2012 Salı Saat 15:46
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tecrit politikasının gerçek içeriği, tamamen ortaya çıktı. PKK Lideri Öcalan’ı hedef gösteren ‘Erdoğan’ın savcıları’

Tecrit politikasının gerçek içeriği, tamamen ortaya çıktı. PKK Lideri Öcalan’ı hedef gösteren ‘Erdoğan’ın savcıları’, ‘Öcalan’ın görüşlerini okuma’ suçlamasıyla Kürtleri de gözaltına aldı

ÖCALAN’I İZLEYEN HER KÜRT SUÇLU

6 aya yakın bir zamandır avukatlarıyla görüştürülmeyerek dünyanın en ağır tecritlerinden birini uygulayan AKP hükümeti, şimdi de PKK Lideri Öcalan’ın görüşlerini okumayı da suç sayarak yeni bir skandala imza attı. Son gözaltı furyasında, Kürt siyasetçilere, “Öcalan’ın görüşme notlarını niye okuyorsunuz” diye soruldu.

KOMPLO VE SİYASİ SOYKIRIM

Aralarında BDP MYK üyeleri Bakırhan ve Kurtalan’ın da olduğu gözaltındaki 39 kişinin savcılık ve mahkeme sorgusunda “Yaşananların bir komplo ve siyasi soykırım olduğunu” söyledikleri bildirildi. Kürt siyasetçileri gözaltındayken savaş medyasının, Öcalan’ın görüşme notlarını, “talimat” şeklinde vermesi dikkat çekti.


Sandıkta yenilen AKP ikbali zindanda arıyor

Bölge’de BDP karşısında her seçimde gerileyen AKP, “BDP’li belediye başkanlarını tutuklayarak, tutunmaya çalışmak” gibi hiçbir ölçüye sığmayacak kirli bir yol izliyor. Bölge’de halkın iradesi cezaevinde. Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin’in tutuklanması ile tutuklu BDP’li belediye başkanları sayısı 16’ya çıktı.


AKP Öcalan’ın görüşlerinden korkuyor

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 27 Temmuz 2011 tarihinde avukatlarıyla yaptığı ve 29 Temmuz tarihinde de ANF başta olmak üzere birçok ajans ve internet haber sitesinde yayınlanan görüşme notları, 17 ilde yapılan KCK operasyonlarında ‘özel kurye ile gönderilen şifreli” talimatlar oldu. Bu “özel kurye ve şifre ile gönderilen” denilen görüşme notlarına ilişkin 17 ilde yapılan operasyonlarda 38 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlara “Öcalan’ın görüşme notlarını niye okuyorsunuz?” sorusu soruldu. Bazı gazetelerdeyse; birçok ajansta ve haber sitesinde yayınlanan görüşme notları, talimat şeklinde verilerek tutuklamalara kılıf oluşturulmaya çalışıldı.

Basın yargı kol kola!

Bugün gazetesinde yer alan haberde, “özel kurye ve şifre ile gönderilen” talimatlarda Öcalan ile PKK ve KCK yetkililerinin haberleştikleri belirtilerek söz konusu talimatlardan biri ise, “Bunu iyice anlatın, sertçe anlatın. Kandil’e de söyleyin, zaten sözlü olarak konuşuyorsunuz, onlara da iyi anlatın. Kandil de BDP de şunu bilmeli. İkide bir biz halkı tutamıyoruz, biz kitleyi zor durduruyoruz, kitle patlama noktasındadır diyorlar. Bırak o zaman patlıyorsa patlasın. Sorun çözülmezse devrimci halk savaşını başlatırız, savaşa da barışa da hazırız, diyorlar. Eeee o zaman yap salak! Seni tutan mı var. Yap, yapmazsan şerefsizsin” şeklinde olduğu ileri sürüldü. Oysa “özel kurye ile gönderilen şifreli talimat” denilen görüşme notu 27 Temmuz 2011 tarihinde İmralı’da Öcalan’ın avukatları ile yaptığı görüşmede sarf ettiği cümleler olduğu öğrenildi.

Zaten her yerde yayınlanmıştı

Öcalan’la yapılan avukat görüşmesi sonrasında 29 Temmuz tarihinde ANF başta olmak üzere birçok internet sitesinde şu şekilde yayınlanmıştı: “Kürt siyasetçileri şunu bilmeli. İkide bir ‘biz halkı tutamıyoruz, biz kitleyi zor durduruyoruz, kitle patlama noktasındadır. Sorun çözülmezse devrimci halk savaşını başlatırız, savaşa da barışa da hazırız’ diyorlar. Seni tutan mı var, yapar mısın yapmaz mısın sen bilirsin. Ama bu şekilde daha fazla benim üzerime yıkma. Türkiye de, ikide bir bitireceğiz, şöyle bitireceğiz” diyor. Sen de bitireceksen bitir. Hükümet, bitirmek için ne yapıyorsa yapsın; özel timleri, polisi devreye sokuyormuş, bilmem dört kuvveti bir kuvvete bağlıyormuş, üçüncü kuvvet yaratıyormuş, ne yapıyorsanız yapın. İşte dün başbakanlıkta yine zirve yapmışlar. Ne karar aldıklarını bilmiyorum. Ama bu şekilde ben yokum. İşte “Sri Lanka gibi olacak” diyorlar. Üç yüz uçağı kaldırıp Kandil’i bombalayıp bitireceklerini söylüyorlar, yapacaksan ne duruyorsun! Örgüt de hazırsa Sri Lanka olmadığını ispatlar o halde.”


Çekin bu zulmü dünya rezilliği görsün

13 Ocak’ta 17 ilde BDP, DİHA, KESK, TUHAD-DER, BDP’li belediyeler ve KESK’e yönelik olarak KCK adı altında yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 40’ı aşkın kişi ifade işlemlerinin ardından Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. BDP Eşbaşkan Yardımcısı ve Wan eski Milletvekili Fatma Kurtulan, DEHAP eski Genel Başkanı Tuncer Bakırhan ve DİHA muhabiri Murat Çiftçi’nin de aralarında bulunduğu kişiler, dün sabah sağlık kontrolü için götürülürken, zafer işareti yaparak, “Çekin çekin oyunu iyi çekin”, “İdris Naim Şahin ve Erdoğan iyi baksın bu görüntülere”, “Çarşaf çarşaf yalan haberleri yazın”, “Bu zulüm bu tiyatro oyununu iyi çekin” ve “Erdoğan bu utanç tablosunu iyi görsün” diye basın mensuplarına seslendi. Sağlık kontrollerinin ardından gözaltındakiler Beşiktaş’ta bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi ve saat 10.00 sıralarında avcılıktaki ifade işlemleri başladı.

Yandaş medya yargıdan hızlı!

İfade işlemleri için 13 savcı görevlendirilirken, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve BDP’li vekiller,  gözaltındakileri ziyaret etti. Kışanak, operasyonların, AKP ve Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından yürütüldüğünü vurguladı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın operasyonlara ilişkin koordineli şekilde yürütüldüğü açıklamasını hatırlatan Kışanak, “AKP, BDP’yi bitirmek için hukuku ve devletin olanaklarını kullanıyor. Gözaltına alınan arkadaşlarımız daha savcılığa getirilmeden AKP’nin yandaş medyası operasyonlara ilişkin kesin kararlar açıklıyor. AKP hükümeti minareyi çalmış kılıfını hazırlıyor. AKP hükümeti zoraki delil yaratıyor” dedi.

‘Tek yolumuz var direnmek’

Gözaltındakilerin BDP’nin yasal çalışmalarını yürüten kişiler olduğunu ve Fatma Kurtulan’ın partinin örgütlenme sorumlusu olarak çalıştığını hatırlatan Kışanak, “O görevi ona bizzat ben verdim. Siyasi partiler yasasının da gereği budur. Ancak bunun üzerinden kara propaganda yapıyorlar. Tüm baskılara, tutuklamalara rağmen BDP sokaklarda, mitinglerde. İşte AKP buna dayanamıyor. AKP bundan rahatsız oluyor. AKP’nin ve Başbakan Erdoğan’ın önünde iki yol var. Ya zalim olacaksın ya da bu politikalardan vazgeçeceksin. Ya demokratik zeminde haklarımızı vereceksin ya da zalimliğe devam edeceksin. Bizim mücadelemiz devam edecek. Bizim önümüzde ise tek yol var. Teslim olmamak, direnmeye devam etmek” diye konuştu. Tutuklamaların ve mahkemelerin birer tiyatro olduğunu kaydeden Kışanak, “Sayın Öcalan’ın görüşme notlarını okumakla suçlanıyor arkadaşlarımız. Onları okumak suçsa devlet de suç işliyor” dedi.


Hani halkın iradesi her şeyin üstündeydi?

Her açıklamasında ‘Halkın iradesi her şeyin üstündedir’ diyen Erdoğan, BDP’li tutuklu 16 belediye başkanını görmüyor. Tutuklanan Kürt siyasetçilerine her gün yenileri ekleniyor.  Esendere Belde Belediye Başkanı Hurşit Altekin’in tutuklanması ile tutuklu BDP’li belediye başkanları sayısı 16’ya çıktı. 29 Mart 2009’da biri Büyükşehir, 7 il, 51 ilçe ve 39 beldede belediye başkanlığına kazanan DTP, 57 olan belediye sayısını 98’e çıkarmıştı. Seçimlerin ardından siyasi operasyonlar başladı. 14 Nisan 2009’da günümüze kadar DTP’nin kapatılmasının ardından BDP’ye geçen belediye başkanlarına gerçekleştirilen gözaltı ve tutuklamaların bilançosu ise gün geçtikçe arttı. Tutuklanan belediye başkanlarının isimleri şöyle: “Derîk Belediye Başkanı Çağlar Demirel, Şirnex Belediye Başkanı Ramazan Uysal, Cizîr Belediye Başkanı Aydın Budak, Silopya Belediye Başkanı Emin Toğurlu, Esendere Belediye Başkanı Hurşit Altekin, Gever eski Belediye Başkanı Ruken Yetişkin, Élîh Belediye Başkanı Nejdet Atalay, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Balveren Belediye Başkanı Abdurrezak Yıldız, Dağpınar Belde Belediye Başkanı Ayhan Erkmen, Qoser Belediye Başkanı Ferhan Türk, Hezex Belediye Başkanı Resul Sadak, Idîr Belediye Başkanı M. Nezir Güneş, Pîrsus Belediye Başkanı Ethem Şahin, Wêranşar Belediye Başkanı Leyla Güven. Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler.”-Özgür Gündem

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   


TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA