Time: Küçük Kürdistan İstanbul'da Büyük Sorun!
Dış Basından / 11 Ocak 2012 Çarşamba Saat 09:52
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerikan Time dergisi, Kürt sorununda artan çatışma sonucu, milyonlarca Kürdün yaşadığı Türk kentlerinde etnik toplumsal çatışma olasılığının büyüdüğünü yazdı.

Amerikan Time dergisi, Kürt sorununda artan çatışma sonucu, milyonlarca Kürdün yaşadığı Türk kentlerinde etnik toplumsal çatışma olasılığının büyüdüğünü yazdı. Olası toplumsal çatışmanın merkezinde ise, 2 ila 4 milyon arasında Kürdün yaşadığı İstanbul’un olduğunu belirtilerek, “Küçük Kürdistan” olarak tabir edilen Karayolları ile Gazi Mahallesi’nde her gün ayakta olan Kürtlere dikkat çekildi.

Amerikan Time dergisi, Kürdistan’da yaşanan her ihlal karşısında seslerini yükselten İstanbul Kürtlerini sayfalarına taşıdı. “İstanbul: Küçük Kürdistan’da büyük sorun” başlıklı Piotr Zalewski imzalı haberde, Türk savaş uçaklarında 35 kişinin öldürüldüğü ‘trajedi’nin binlerce kilometre uzaktaki Uludere’de yaşanmış olmasına karşın Gaziosmanpaşa’nın Karayolları semtinde çoğunlukta olan Kürtler üzerinde etkisinin büyük olduğuna dikkat çekildi. Mahallede 30 Aralık günü katliama karşı protesto gösterilerinin yapıldığı aktarıldı.

Yılın başından beri, Karayolları ile çevre mahallelerde günlük olarak protestoların yaşandığına dikkat çeken dergi, Uludere’deki katliam ve bundan 2 ay önce 24 askerin ölümüyle yükselen Türk ordusu ile PKK arasındaki çatışmaların, 1990’lı yıllardaki iç savaşın geri dönmesi kaygılarının artmasına neden olduğunu belirtti.

ŞEHİRLER ÇATIŞMADA YENİ CEPHE HALİNE GELEBİLİR

Mevcut durumda şiddetin yoğunlaşması tehdidinin yanı sıra, yayılma riskininde bulunduğunu ifade eden dergi, “Ülke çapında etnik gerilim ile çatışma yükselirken, milyonlarca Kürtlerin yaşadığı Türkiye şehirlerinin çatışmada yeni bir cephe haline gelebileceğine dair kanıtlar giderek artmaktadır” dedi.

Haberde, emekli subay Nihat Ali Özcan’ın “Hükümet durumu yönetemezse, toplumsal düzeyde etnik gerginlik riski vardır” sözlerine yer verildi. Toplumsal düzeyde etnik gerginlik-çatışmanın ise her yerden daha fazla akut olarak, 2 ila 4 milyon arasında kürdün yaşadığı 12 milyon nüfuslu İstanbul’da görüldüğüne dikkat çekildi.

Haberin devamında, Karayollarında, Danimarka’da uydu üzeri yayın yapan Roj TV’nin izlendiği Kürtçe konuşulan bir kahvede Mustafa adlı bir Kürt ile yapılan buluşma aktarıldı. 20 yıl önce bir neslin tümden yerinden edildiği Türk ordusunun yakıp yıkma taktiği sonucu İstanbul’a göç eden Mustafa, Karayolları için “Polisler, aktivistleri gözaltına alma ya da protestoları dağıtma olmadıkça buraya girmiyor” diyor.

GÜNEYDOĞU’DA BİR ŞEY YIKILIRSA, İSTANBUL’DA DA YIKILIR

Son aylarda onlarca Karayolları sakinin KCK operasyonları adı altında gözaltına alındığı aktarılan haberde, ancak bunun diğer semt sakinlerinin protesto kararlılıklarını engellemediği ifade edildi. Mustafa, Kürt bölgesinden sürekli haber geçen Roj TV gibi kanallarla, “Buradaki insanlar Kürt sorununun daha fazla farkındalar. Biz ne zamanki insanlarımızın bastırıldığını hissedersek harekete geçiyoruz” dedi.

Oturdukları masada bir genç, polisle çatışma durumunda etraftaki sokakların kaçış için iyi uygun olduğunu söylerken Mustafa, “Bugün güneydoğuda bir şey yıkılırsa, yarın Karayollarında da bir şey yıkılacaktır” diyor.

Karayollarının hemen öte tarafında İstanbul’un en yoksul ve en tehlikeli gerginliğin olduğu etnik açıdan karışık komşu Gazi Mahallesi’nin bulunduğu aktarılan haberde, devamla şunlar belirtiliyor:

“Yerel polis karakoluna giden yolda, Kürt, radikal solcu ile anarşistleri birleştiren protestolarda devlete ait Ziraat Bankası şubesinin ATM’si tahrip edilmiş. Tepe başından mahalleye bakan, büyük Türk bayrağının bulunduğu polis karakolu ise bir kale gibi gözüküyor. Hükümet karşıtı yazılar her yerde. Bir binanın duvarında, ‘Kürdistan için tek çözüm, ya devrim ya ölüm’ yazısı okunuyor. Mazlum Poyraz adlı öğrenci, belediye otobüslerinin sürekli taş yağmuruna tutulması ardından, kamu taşıma yetkililerinin bölgede artık modern klimalı araçları kullanmadıklarını söylüyor.”

Kürt bölgesinde olduğu gibi İstanbul’un bu bölgesinde de yoksulluk ve işsizlik yanı sıra gece konduların yıkımının da şiddet döngüsünü beslediği belirtilerek, Gazi’de bu günlerde, Karayollarında gerçekleşmekte olan Kürt ve Türklerin kaldığı bir mahallenin yıkılarak yerine modern apartmanların yapılacağı söylentilerinin dolaştığı aktarıldı.

ROJ TV DAVASI

Kahveden kısa mesafede olan Kürt ve Romenlerin bulunduğu bir gecekondunun yıkılarak yerine 30 yüksek apartmandan oluşan Avrupa Konutları’nın yapıldığı belirtilerek, orta sınıf Türklerin yaşadığı Avrupa Konutları’nın, Mustafa’nın değişi ile “Karayollarındaki Kürtler için devleti sembolize ettiği” vurgulandı. Bundan dolayı da, PKK ile mücadelede askerler öldüğünde Türk bayraklarının asıldığı binalara, protestolar sırasında cevap niteliğinde taş ve Molotofların atıldığı ifade edildi.

Mustafa, “Bu binalarla, bir kez daha Kürtlerin kökünü kazıyorlar. Devlet bunu yaptığı zaman, bu tür bölmeleri yarattığı zaman, mahallenin bizim taraftaki insanları rahatsız oluyorlar. Dolayısıyla bir protesto gösterisindeyseniz ve elinizde taş bulunuyorsa, onu gökdelenlerden birine atarsınız” dedi.

Haberin sonunda, Danimarka mahkemesinin Salı günü, Kürtlerin en büyük televizyon kanalı Roj TV’nin kapatılıp kapatılmayacağına ilişkin karar verecek olması nedeniyle yakın zamanda daha fazla gerginliğin yaşanabileceğine dikkat çekildi.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA