2012 Hamle Yılı Olacak
Basından Seçmeler / 09 Ocak 2012 Pazartesi Saat 09:05
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Öcalan’a uygulanan tecrit ve katliamlarla Kürtlere geri adım attırılmak istendiğini söyleyen KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan,

Öcalan’a uygulanan tecrit ve katliamlarla Kürtlere geri adım attırılmak istendiğini söyleyen KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, ‘’2012 yılı bizler açısından stratejik, önemli ve bir kader yılıdır. 2012 yılında yeni bir hamle başlatmak istiyoruz“ dedi.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Öcalan’a yönelik saldırı ile Roboski Katliamının Kürt halkı ile özgürlük mücadelesine geri adım attırma amacıyla yapıldığını belirterek, “Bu amaçlarına ulaşmadılar, ulaşamayacaklar” dedi. Cezaevindeki tutsakların başlatmış olduğu açlık grevini selamlayan Karayılan, “Ulusal tutumun gelişmesi için sömürgecilikle artık Türkçe konuşmamalıyız” diyerek Kürt siyasetçilerinin anadilde savunma yapmalarına destek verdi.

Öcalan tecride karşı direnişte

Dengê Mezopotamya Radyosu’na konuşan Karayılan, Türk devletinin, hareketlerine ve Kürt halkına karşı, teslim almayı amaçlayan, merkezinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın bulunduğu topyekün bir savaş başlattığına dikkat çekti. Kürtlere yönelik saldırıların en yoğun olarak yaşandığı yer olarak İmralı'yı gösteren Karayılan, "Önderliğimiz İmralı tecrit sistemine karşı bir direniş içerisindedir. Ancak düşman Önderliğimizin geri adım atmasını istiyor. Önderliğimizin tavrını yumuşatması için saldırı üzerine saldırı geliştiriyorlar. Dikkat edilirse, daha iki yıl önce yirmi günlük hücre cezası verilmişti. O zaman görüşmeler vardı, cezayı durdurmuşlardı. O cezayı şimdi uyguluyorlar. Yine Önderliğimizin yanında bulunan arkadaşlara yönelik de geçmişteki cezalar bugün uygulanıyor. O arkadaşlarımız da bir direniş içerisindedirler. Türk devleti burada amacına ulaşmamıştır. Önderliğimize yönelik bir saldırı var ama her şeyden önce bu durum karşısında Önderliğimizin sergilediği büyük ve anlamlı direnişi söz konusudur.” dedi.

İmralı ile Roboski'nin amaçları bir

Roboski katliamıyla Kürtlere "eğer siz geri adım atmazsanız, biz sizi her türlü yöntemle yok edebiliriz" mesajının verildiğini dile getiren Karayılan, katliamın bu açıdan planlı olduğunun altını çizdi. "İmralı’daki işkence ve Roboski’deki katliam birdir. Her ikisinin amacı da aynıdır. Örneğin Önderliğimiz İmralı’da geri adım atması durumunda halkımıza daha çok saldırırlar" diyen Karayılan Kürt halkının geri adım atıp sessiz kalması durumunda Kürt hareketinin bugüne kadarki kazanımlarının hedef haline geleceğini dile getirdi.

Türk devletinin Öcalan'a geri adım attırmak için her yolu denediğini de dile getiren Karayılan "Önderliğimizin geri adım atmasını amaçladılar ama bu mümkün değildir, böyle bir şey gerçekleşmedi ve gerçekleşmeyecek de. Halkımız açısından da bu geçerli olmadı. İmralı’daki tecrit ve yine Roboski’deki katliama rağmen halkımız bugün hala ayaktadır. Demek ki Kürt halkı zayıf düşmemiştir, ayaktadır. Hatta Roboski’deki şehitlerine en üst düzeyde sahip çıkmaktadır. Yine bütün bunlarla birlikte ulusal birliğin çok güçlü olduğu ve giderek güçlendiği de böylelikle bir kez daha açığa çıktı. Dört parça Kürdistan ve yurtdışında Kürt halkının sergilediği tavır ulusal ruhta birlik yaratıldığını açığa çıkarmıştır. Onlar burada da amaçlarına ulaşmamışlardır. Kürt siyasetinde de teslim alma, parçalama ve zayıflama yaratmak istediler ama bu da gerçekleşmedi. Zindandakiler de dışarıdakiler de hala ayaktadırlar ve özgür siyasetlerini yürütmektedirler” şeklinde konuştu.

İmha konsepti başarısız oldu

Öcalan’a yönelik, yine Kürt halkı ve Kürdistan gerillasına dönük yürütülen savaşın ‘önderlik sistemini’ hedeflediğini vurgulayan Karayılan, Kürdistan gerillasının geçen dönemde büyük bir direniş sergilediğini belirtti. Karayılan gerilla güçlerine yönelik Türk devletinin ve basınının psikolojik savaş yürütme amaçlı haberler yaydığını ve bunun toplumu yönlendirmek amaçlı olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
“Türk devletinin temel hedeflerinden biri de gerilladır. Onlar da çok iyi biliyorlar ki, Önderliğimizin ve gerillamızın duruşu onların bütün oyunlarını boşa çıkarıyor. Onun için bu dönemde gerillaya yönelik kapsamlı saldırılar geliştirdiler. 2011 yılını gerilla açısından yok etme yılı olarak hesapladılar. Tamil örneğini planlayarak, buna göre hareket etmeye çalıştılar. Ama başarıya ulaşmadılar. Gerillanın da yaşadığı temel bazı eksiklikler oldu. Fakat genel olarak büyük bir direniş yaşandı. Bu direnişte Şehit Rüstem, Çiçek, Alişer, Rozerin, Baz, Simko, Ruken, Brusk ve diğer değerli şehitlerimizi verdik. 14 Temmuz’dan bu yana pratiğe baktığımızda başarılı adımlar atıldığını görüyoruz. Konsept boşa çıkarıldı. Güçlü eylemler gerçekleşti ve büyük direnişler yaşandı. Bu bize büyük umutlar verdi. Ama bunun yanında pratikte bazı yanlışlar yaşandı ve hatalar görüldü. O kadar bariz ve açık hatalar görüldü ki düşmanın içinde bulunduğu zayıflık büyük kayıpların verilmesinin önüne geçti. Genel pratiği değerlendirdiğimizde olumlu-olumsuz, başarılı yanlarını görüyoruz.

Psikolojik savaş yürütülüyor

“Türk ordusu yüksek teknoloji, istihbari bilgiler ve psikolojik savaş yürüterek, bazı sonuçlara ulaşmak istiyor. Psikolojik savaşı çok kapsamlı yürütüyor. Psikolojik savaş yalana dayalı savaş türüdür ve temeli yoktur. Örneğin bir yerde bir kişi teslim olmuşsa sanki çok sayıda kişi teslim olmuş gibi yansıtmaya çalışıyor. Bunun için bütün televizyon kanallarını, gazeteleri devreye koyarak, kontrol altına alıyorlar. Bütün bunları psikolojik savaşın temel araçları haline getirmişlerdir. Gerillaya yönelik geliştirilen bu imha saldırılarına karşı gerillamız birçok yerde gerilla kurallarını tam uygulayamamış, Önderliğimizin belirttiği ‘24 saat gerillacılık’ ilkesini pratikte tam olarak uygulayamamıştır. Yani düşman birçok alanımızda gerillanın gösterdiği zayıflıklardan dolayı saldırılar gerçekleştirmiş, yönelmiştir. Örneğin Çele’de çok başarılı bir eylem gerçekleştirildi ama eylem sonrası gerilla kuralları ihlal edildiği için düşman çok az bir çabayla elindeki tekniği kullandı ve ardından kayıplar yaşandı. O açıdan gerillanın düşmanın tekniğini boşa çıkaracak bir pratikte olması gerekiyor. İçinde bulunduğumuz bu kış sürecini bütün bunları değerlendiren ve geçmiş süreçte yaşanan eksiklikleri ortadan kaldırma süreci olarak ele almayı hedefliyoruz. Bu konuda kararlılığımız büyüktür.”

grevi eylemlerini selamlıyorum

Karayılan, cezaevlerinde bulunan Kürt tutsakların başlatmış oldukları açlık grevi eylemini de değerlendirerek, bu konuda şunları söyledi; “Kendi inisiyatifleriyle karar alıp, açlık grevi eylemi başlatan tüm özgürlük tutsaklarını ve devrim esirlerini selamlıyorum. Alınan bu açlık grevi kararına saygı duyuyoruz. Uluslararası komplonun 13. Yılını geçmiş yıllar gibi sadece kınamak değil, bir toplumsal hamle olarak geliştirmek ve komplonun tamamen boşa çıkarılması için sadece tecridin ortadan kaldırılması değil, Önderliğimizin özgürlüğünün gerçekleşmesi olarak ele almak gerekiyor. Önder Apo’nun özgürlüğü tüm zindan tutuklularının ve Kürt halkının özgürlüğü anlamına geliyor. Zindanlar bir kez daha Mazlum Doğan, Kemal Pir, Hayri Durmuş, Akif Yılmaz, Ali Çiçek, Ferhat Kurtayların çizgisini yükseltmeye çalışıyor. Bu çok önemli bir tavırdır. Bu genel mücadeleye de güç verecektir.”


Kürtçe bir yurtseverlik tavrıdır

‘KCK’ adı altında düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan Kürt siyasetçilerinin mahkemede anadilde savunma yapmalarını da değerlendiren Karayılan, Kürtçe konuşmanın bir yurtseverlik tavrı olduğunu söyledi:

“Türk sömürgeciliği ile aramızdaki bazı şeylerin artık netleşmesi gerekiyor. Mademki biz kendi dilimizle, kültürümüzle yaşamak ve eğitim görmek istiyorsak, şimdiden bazı şeyleri başlatmamız gerekiyor. Cezaevindeki arkadaşlarımız buna öncülük etmelidirler. Örneğin mahkemelere gidip, devletle yüz yüze geliyorlar. Türk devletinin her gün bizzat saldırılarıyla karşı karşıya geliyorlar. Sergilenen tutum elbette ki önemli bir tavırdır. Ulusal tutumun gelişmesi için sömürgecilikle artık Türkçe konuşmamalıyız. Türk diline karşı olduğumuzdan değil, biz Türk halkıyla elbette ki Türkçe konuşuruz. Biz Türkçe diline karşı değiliz. Ama mademki asimile ediliyoruz, zorla Türkçe konuşturuluyoruz, o zaman bir yurtseverlik tutumu olarak devlerle Türkçe konuşmamamız gerekiyor. Bu tutum başta mahkemelerde gelişmelidir. Sadece kadro olanlar değil, yurtseverler de Kürtçe konuşmalıdırlar. Sadece mahkemelerde değil, her yerde devletle ilişki böyle olmalıdır. Bu ulusal bir tavırdır. Kadroların yanı sıra, dostlarımız, yurtseverlerimiz ve tüm Kürtler bu ulusal birliğe katılmalıdırlar.”

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan son olarak 2012 yılının kendileri açısından stratejik, önemli ve kader yılı olduğunu söyledi. Karayılan, “2012 yılı bizler açısından stratejik, önemli ve bir kader yılıdır. 2012 yılında yeni bir hamle başlatmak istiyoruz. 2012 yılını ulusal birlik yılı, Önderliğimizin, halkımızın ve tüm tutukluların özgürlük yılı yaparak, bunun için elimizden ne geliyorsa onu yapacağız” dedi.-Yeni Özgür Politika

Gülistan Tara/Behdinan

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info   TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.