Economist: Erdoğan özür dilemeli
Dış Basından / 06 Ocak 2012 Cuma Saat 10:01
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Economist dergisi, Uludere'de 35 Kürt gencinin AKP-Gülen devletinin talimatıyla vahşi bir hava saldırısı ile katledilmesi olayını değerlendiren makalesinde

Economist dergisi, Uludere'de 35 Kürt gencinin AKP-Gülen devletinin talimatıyla vahşi bir hava saldırısı ile katledilmesi olayını değerlendiren makalesinde Türk Başbakan’ı Erdoğan'ın özür dilemesi gerektiğini vurguluyor.

"Trajik bir hata mı, kötü niyetli bir katliam mı yoksa hükümetin altını oymak için bilinçli bir çaba mı?" diye soran dergi, "Türkiye ve Kürtler, Ölüm Üstüne Ölüm" başlıklı makalede, güvenlik güçlerinin saldırıya, sivil ve askeri yetkililer arasındaki koordinasyonsuzluğun yol açtığını söyledikleri aktarılıyor.
Yaşları 13 ila 28 arasında değişen kaçakçıların, yerel yetkililerin bilgisi dâhilinde, rutin olarak kullandıkları güzergâhta bombalandıklarını belirten dergi, bu kişilerin PKK'ya karşı savaşmak üzere devletin tarafında yer alan köy korucuları olmalarının ironik olduğunu da ifade ediyor.
Erdoğan'ın Özel'e desteği

Dergi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın saldırıyla ilgili olarak Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'i savunduğunu vurguluyor.

Erdoğan'ın saldırı kurbanlarının ailelerini ziyaret etmediği, ölümler için özür dilemediği ve başlatılan soruşturmalara rağmen henüz kimsenin görevden alınmadığına da yer veriliyor.

Yazıda, saldırının gerekçeleri arasında kaçakçıların 40'lı 50'li gruplar halinde hareket etmiyor olduğu fikri, 2010 yılında insansız hava araçlarının geçtiği görüntülere rağmen durdurulamayan saldırıların orduyu yıprattığı da ifade ediliyor.
Kürtlere karşı sert tutum

Economist'e göre Başbakan Erdoğan Kürtlere karşı daha sert bir tutum izlemeye başladı. Yazıda, bu sertliğin örneği olarak PKK'yı sınırlandırmak için BDP belediye başkanları, gazeteciler ve avukatların da aralarında bulunduğu binlerce kişinin tutuklandığı belirtiliyor.

Hükümet ile PKK arasında, örgütün hapisteki lideri Abdullah Öcalan da dâhil olmak üzere sürdürülen görüşmelerin geçen yaz çöktüğü ve Öcalan'la avukat görüşmelerinin engellenerek, avukatlarının pek çoğunun hapse atıldığı da yazıda ifade edilen gözlemler arasında.
Dergiye göre, açılımdan önce, Şırnak'taki ölümlerden dolayı özür dilenmesi iyi bir adım olabilir.-BBC

Navenda Lêkolînên Stratejîk a Kurdistanê

www.navendalekolin.com www.lekolin.org -www.lekolin.net - www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA