Katliam Fransız Basınında Geniş Yer Buldu
Dış Basından / 30 Aralık 2011 Cuma Saat 11:33
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazılı, görsel ve işitsel tüm medya organları katliama tanık ifadeleri, açıklamalar ve PKK’nin çağrılarıyla yer verdi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) Köyü’nde Türk devletinin 28 Aralık gecesi gerçekleştirdiği katliam Fransız medyasında geniş yer buldu. Yazılı, görsel ve işitsel tüm medya organları katliama tanık ifadeleri, açıklamalar ve PKK’nin çağrılarıyla yer verdi.

Le Point, Liberation, Nouvel observateur, Le Monde gibi gazete ve dergilerin internet sayfalarında AFP’nin “Ordu tarafından öldürülen Kürtlerin aileleri ‘katliam’ diye haykırıyor” başlıklı haberi verildi. Bombardımanda ailesinden 11 kişiyi kaybeden Kitan Encü, "Bilerek bizi katlettiler. Neden bu kadar kan döküldü? Bize yanıt vermeleri gerek” dedi. Encü, “Tespit etmek için cesetlere baktım. Hepsi tamamen yanmış, parçalanmış” diye anlattı. Öldürülenlerden en yaşlısının 33 yaşında olduğunu ifade eden Encü, “Hepsi öğrenciydiler” diye ekledi.

BAHOZ ERDAL’IN AÇIKLAMASI MANŞETLERDE

“Bir şehit babasıyım. Adı Mehmet Ali Tosun’du. 23 yaşındaydı” diyen 50 yaşındaki bir kişi, “İşsizdi, yoksulluktan ticaret yapılıyor” ifadeleriyle neden sigara, mazot ve şeker kaçakçılığı yapıldığını anlatıyor. “Burada yaşam 60 liradır” diyor 19 yaşındaki genç bir “kaçakçı” ve ekliyor: “Köylüler bilinçli olarak öldürüldüler.”

Fransız medyasının neredeyse tümünde PKK’nin katliama ilişkin açıklamalarına da yer verildi. “PKK başkaldırıya çağırdı” başlığının kullanıldığı haberlerde, HPG komutanlarından Bahoz Erdal’ın ifadeleri aktarıldı.

Serhıldana çağıran Erdal, kaçakçılığın da askerlerin gözetimi altında yapıldığı bilgisini verdi. Erdal’ın açıklaması Liberation gazetesinin internet sitesinde bugün sayfa manşetiydi. Le Monde gazetesi de katliamın tanıkları ve Bahoz Erdal’ın açıklamalarını sayfalarına taşıdı.

Rue89 isimli alternatif internet gazetesi ise, “Bu zamanda, Türkiye Kürt sivilleri bombalıyor” başlığını kullanarak, olayın 1984 yılından bu yana sivillere yönelik en ağır olay olduğunu ifade etti.

Yerel gazete La Republicain Lorrain, “Siviller bombalandı” başlığını kullanarak katliamı yazdı.-ANF/Paris

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi

www.navendalekolin.com - www.lekolin.org - www.lekolin.net – www.lekolin.info

TAGS(ETIKETLER):  

Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR

ARAMA